19
D, N
3006 New Articles

TE TJERA

Grid List

Nga Ardi Hoti

Ushtaret nuk dezertuan ...! ?

Politika 27 vjecare na vrau atdhedashurine, ashtu sic dhe ne e vrame te ardhmen tone duke shitur 4 vite jete 50 euro, (voten). Pushtuesi na beri ta duam atdheun ndersa qeverite shqiptare na bene te urrejme vendin ku jetojme.Si ka mundesi ? Po, Po .. Sepse kur ishim te pushtuar populli e donte me te drejte vendin e tije e luftonte per pavarsi kunder cdo pushtuesi sepse besonte se ato shqiptare qe do e drejtonin vendin do benin gjithcka per mirqenien e popullit e jo per veten e tyre .Ne kete kontekst pushtuesi na beri te luftojme e ta duam vendin tone .Kaq shume i piu gjakun politika ketij populli nder vite te tera sa i vrau dhe atdhedashurine .

Kush i beri kaq atdhetar anglezet,gjermanet ,amerikanet etj , etj,.? I beri kujdesi maksimal qe qeverite treguan per popullin e tyre.Nuk futen kulturen e lekut , kriminelit dhe te paafteve qe mbajne flamuj partie. Niveli i tyre i jeteses e tregon kete se po te ishte ndryshe sic i kemi pare pare ne tv ato i fusin politikanet ne kosh ndersa ne kemi zgjedhur te fusim veten tone ne kosh. Per ironi gjithe po duan te ikim te pushtuesi i dikurshem madje e te behen nenshtetas .Po sikur te kerkoje sot Anglia, Gjermania apo SHBA te na ”pushtoje" , a ke njeri ne ne kete Shqiperi qe nuk nxjerr lulet ne vend te armeve? Vrasja qe politika e politikanet keto 27 vite i bene ketij populli te ngjason me ato vrasesit serial pa shpirt qe qellojne per pasion me gjakftohtesi duke e pare ne sy viktimen.

Atyre djemve qe "dezertuan" dhe gjithe shqiptarve i keni nje borxh te madh,ju politikan e ju hipokrite , i keni borxh gjene me te cmuar , PAMUNDESIN per te jetuar ne atdhe ,PAMUNDESIN qe djali apo vajza te preke cdo dite doren e nenes.........

Ja pse vetem 40% votojne dhe kush merr 21% drejton 79% te popullit ne kete vend.Demokraci ku drejtojne pakicat e grupe interresi .

Jo jo, ato nuk dezertuan por fituan betejen qe ne heshtje po e ben cdo njeri ne kete vend. Ja kjo eshte vrasja e vetevrasja kolektive e nje kombi .

Ishalla gjerat do te ndryshojne....

Nje nga drejtuesit me te larte te Partise Demokratike ne Shkoder, Sekretari i Pergjithshem Aleksander Marleci

Industria e kanabisit terapeutik po tërheq gjithmonë e më shumë vëmendjen e vendeve pranë Shqipërisë.

SUPER VLLAZNIA B. PERMBYS REZULTATIN DHE FITON NDAJ ERZENIT.

Nese mendohej se Vllaznia B do te zbriste nje kategori me poshte duket se nje gje e tille nuk do te ndodhe. Pas barazimeve dhe humbjeve ne javet e para, kuqeblute e drejtuar nga Ervis Kraja kane arritur nje tjeter fitore te rendesishme, kete here me Erzenin e vendit te trete. Ekipi vendas kaloi ne avantazh ne minuten e 45', por ne dyten shkodranet permbysen duke shenuar 3 here. Autoret e golave jane Pusi 67′, Markolaj 80′ dhe Erkoçeviç 89′.
Keshtu pas fitore mes Besen e vendit te dyte, Vllaznia B mposht edhe Erzenin e vendit te trete, duke lene vendet e fundit te renditjes.

/sport nga BAJRAKTARI

Klubi i Vllaznisë, ka dënuar aktet e dhunës, që ndodhën në sfidën Erzeni – Vllaznia B, e vlefshme për Kategorinë e Parë.

 Ritkhehet dhuna ne kampionatet kombetar te futbollit. Ekipi i Vllaznise B, i cili eshte pjese e kategorise se pare eshte perballur me nje situate te pazakonte.

Policia e Shkodrës ka arrestur 7 persona në kuadër të operacionit “Balerina” kundër trafiqeve, e konkretisht në fushën e shfrytëzimit dhe ushtrimit të prostitucionit.

Mes të arrestuarve është dhe Rinard (Frederik)Tota, i dyshuar dhe si organizatori kryesorë dhe i dënuar disa herë për vepra penale të ndryshme.

Aktiviteti i ushtrimit të prostitucionit kryhej  në lokalin e tij “TATA”, në qytetin e Shkodrës.

Tota nuk është i panjohur jo vetëm për policinë por edhe për publikun pasi ai ishte denoncuar dhe më parë si një person që e ushtronte këtë lloj aktiviteti dhe edhe pse kjo dihej nuk arrestohej.

Aqi ishte bërë i njohur për jetën e luksit që bënte dhe dilte në mënyrë të hapur me dy femra duke publikuar dhe foto erotike me ta nëpër rrjetet sociale.

Ambienteve të frekuentura prej tij nuk i ka shpëtuar edhe çadra e PD-së e ngritur në bulevard ku Basha kërkonte themelimin e “Republikës së Re” duke bërë thirrje për mbështetje masive. Kësaj thirrje duket se i është përgjigjur Dan Bilzeriani” i Shkodrës i cili shihet së bashku me dy femrate e tij i ulur në stol. (Faxweb)

 

 

Policia e Shkodrës në kuadër të operacionit “Forca e Ligjit” ka arrestuar 7 persona në atë që e ka cilësuar si grupi kriminal “Balerina”.

Blute e Shkodres, konkretisht sektori kunder narkotikeve dhe krimeve ndaj personit

Ti linde një të enjte, pas 27 javësh që jetove në barkun tim. Kalove 84 ditët e para brenda një inkubatori steril, mes tubash e agesh në damarët e tu të padukshëm, kurse unë kalova 84 net pa ty. U luta shumë ato ditë. Mbi të gjitha u luta e u përgjërova që ti të mos mbaje mend asgjë nga të gjitha ato që po kaloje. U luta që të harroje çdo injeksion, çdo procedurë mjekësore, çdo sondë, çdo tub, çdo sekondë të kaluar i vetëm brenda asaj kutie të ngrohtë plastike. Por ndërsa të shihja të rriteshe, fillova të kuptoj se në këtë ankth kishte ca gjëra që nuk duhet t’i harroje, diçka që të përket dhe që ti duhet ta dish.

  1. Ti je i fortë. Të kam parë të luftosh për të marrë frymë. Ndoshta do të vijë një ditë në jetën tënde kur ti të ndihesh i dobët dhe i pafuqishëm. Të lutem, kujto se ia ke dalë të marrësh frymë vetëm me forcën e shpirtit dhe vullnetit tënd.
  2. Ishe gati. Mbase do të vijë një ditë që nuk do të përballosh dot atë që jeta pret nga ty. Ndoshta do të ndihesh i terrorizuar, i papërgatitur. Të lutem, kujto se instinkti yt funksionon. Unë e kam parë. Ti je gati për gjithçka.
  3. Je i privilegjuar. Ke dalë në dritë tre muaj para kohe por arrite të mbijetosh. Ndoshta do të vijë një ditë kur të takosh dikë që nuk i ka pasur fatin tënd. Mos u ndiej kurrë në faj, ji mirënjohës për dhuratën që ke marrë.
  4. Nuk do të jesh kurrë vetëm. Ndoshta do të vijë një ditë në jetë, kur nuk do të dish kujt t’i kërkosh ndihmë. Shko përherë tek prindërit e tu. Gjithmonë do të jemi aty, për ty.
  5. Ty të duan. Ndoshta do të vijë një ditë në jetën tënde kur do të ndjesh se nuk të do njeri. Të lutem mos harro se je rrethuar nga dashuria që nga frymëmarrja e parë. Të kanë dashur para se të thuash apo të bësh diçka. Para se të dije qoftë edhe gjënë më të vogël apo të bëheshe diçka.

Për të gjitha ditët më të trishta e më të vështira, i vogli im, kujto dhe kurrë mos e harro: ti je një luftëtar. Je njeriu më i fortë që unë kam parë e sidomos dashur kaq shumë.

Ti linde një të enjte, pas 27 javësh që jetove në barkun tim. Kalove 84 ditët e para brenda një inkubatori steril, mes tubash e agesh në damarët e tu të padukshëm, kurse unë kalova 84 net pa ty.

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla ka kërkuar nga të gjithë drejtuesit e shkollave dhe drejtoritë arsimore në qarqe që të kontrollojnë sistemet e ngrohjes së ambienteve mësimore

Fjalët arabe të Muhamedit ishin të bukura, ishin ritmike. Këto recitime nga Perëndia… janë kaq të bukura sot, bukuria e Kuranit mbërthen të gjithë ata që janë në gjendje ta lexojnë atë por mbi të gjitha ta dëgjojnë atë.

Le ta fillojmë historinë tonë të Muhamedit në datën 16 korrik të vitit 622. Në këtë ditë, Muhamedi planifikoi dhe realizoi udhëtimin e tij në Hegira – nga vendlindja e tij, Meka, për në qytetin fqinj të Medines.

Ai nuk e bëri këtë sepse ai kishte frikë për jetën e tij, por sepse kishte frikë se ai mund të vritej përpara se të përhapte mesazhin që Allahu i kishte zbuluar atij.

Muhamedi lindi në vitin 570 në një familje të njohur në Mekë. Në moshën e tij të re, ai u përfshi në tregtinë e karvaneve dhe ishte tregtar mjaft i suksesshëm. Përmes tregtisë së karvaneve, Meka ishte bërë një qëndër tregtare mjaft dinamike në Gadishullin Arabik.

Gadishulli ishte gjithashtu në qëndër të interesit të dy superfuqive të mëdha të kohës, Romës dhe Persisë. Gadishulli Arabik u nda në një numër territoresh fisnore dhe
vendbanime. Feja e praktikuar ishte politeiste, me çdo qytet ose fis që adhuronte hyjnitë lokale.

Meka vetë kishte një faltore të madhe fetare: një gur të madh të zi që quajtur Kaaba. Muhamedi, megjithatë, kishte mësuar rreth fesë monoteiste në udhëtimet e tij dhe u tërhoq nga ideja e përkushtimit për një Perëndi të vërtetë.

Një natë, Muhamedi pati një vizion të engjëllit Gabriel, i cili i tha atij ai ishte zgjedhur nga Perëndia që të ishte një profet dhe se ai duhet të përhapë të vërtetën përfundimtare të Perëndisë që do t’i zbulohej atij. Kur u kthye në shtëpi, ai filloi t’u fliste anëtarëve të familjes së tij për zbulesat që i ishin shfaqur.

Gabrieli i shfaqet Muhamedit

Tre vjet më vonë, Muhamedi filloi në mënyrë serioze shpalljen e besimit të tij tek publiku. Disa u impresionuan nga bukuria e gjuhës së tij nga mënyra se si lexonte zbulesat, por të tjerë rezistuan.

Nga 622, armiqësia ndaj Muhammedit ishte përhapur në Mekë dhe ai u detyrua të shkonte në Medinë. Hegira u bë fillimi i historisë për botën myslimane. Në Medinë, ai u mirëprit, jo vetëm si një profet por si ndërmjetës midis fiseve konkurruese.

Që nga ajo kohë, ai filloi të zbulojë aftësi të jashtëzakonshme si një diplomat dhe një gjeneral. Lufta shpërtheu mes Medinës dhe Mekës, por nga 630, Muhamedi ishte në gjendje për t’u kthyer në Mekë dhe kryejë atë që do bëhet i njohur si i pari pelegrinazh i vërtetë në besimi i Islamit.

Kur ai vdiq dy vjet më vonë, si rezultat i aftësive të tij diplomatike, i gjithë Gadishulli Arabik e kishte pranuar besimin e Islamit dhe e kishte gjetur unitetin politik dhe ushtarak.

Muhamedi e la pasardhësin e tij, Abu Bakrin, për të përhapur fenë islame-me shpatë nëse ishte e nevojshme. Në vitet pasuese, myslimanët dukeshin se po zgjeronin edhe besimin e tyre ashtu edhe pasurinë e tyre duke pushtuar perandoritë në rënie të Romës dhe Persisë.

Në 636, në një lumë të quajtur Jarmuk pranë kodrave të Golajtit, ushtritë e Bizantine grumbullohen kundër myslimanëve, por pas ditëve beteje, muslimanët arritën një fitore vendimtare. Perandori Herakli ia dorëzoi të gjithë Sirinë forcave muslimane.

Gjatë 20 viteve të ardhshme, këto forca pushtuan territoret që shtriheshin nga India në Spanjën veriore dhe krijoi një besim të përbashkët, një gjuhë të përbashkët dhe një ligj të përbashkët në të gjithë perandoria e tyre e madhe.

Ende sot, ai besim udhëheq jetën morale dhe shpirtërore e më shumë se dy miliard njerëzve, dhe akoma ka prej atyre që besojnë se Shtëpia e Islamit është në një luftë të vazhdueshme me të “pafetë”.

Kalifati Arab në ekstremin ekspancional territorial të tij.

 

Referencat

Carrithers, et al., Founders of Faith

(konica.al)-Mikel Koliqi lindi në Shkodër më 29 shtator 1902. I ati, Mark Koliqi  ishte tregtar dhe e ëma, Age Simoni, ishte bijë tregtari. Mikeli qe fëmija i parë i një vargu prej 8 fëmijësh, ndër të cilat pesë djem dhe tri vajza: Mikeli, Ernesti, një ndër yjet e letërsisë shqiptare si shkrimtar dhe njeri me kulturë shumë të madhe) Leci, Gulielmi, Margerita, Antonieta, Viktori dhe Terezina. Koliqi i ri studioi dhe arriti të luante në piano pjesë nga Moxarti dhe Bethoveni. Studioi pjesë pianistike të Shopen-it, duke luajtur sidomos valset dhe nokturnet e këtij autori. Njohu autorë bashkohorë, si: Debysi, Ravel etj.

Lexoi dhe studioi me kënaqësi muzikën operistike, ndoqi me intensitet zhvillimin e veverizmit muzikor, por në të njëjtën kohë kishte adhurim të veçantë për Vagnerin, veprat e të cilit i njihte shumë mirë. Ai frekuentonte shfaqjet operistike në Milano (ku në Politeknik studjoi dhe Inxhinieri Mekanike) dhe në qytetet e tjera të Italisë, dallonte qartë karakteristikat interpretuese të njërit këngëtar apo tjetrit, përshkruante atrmosferën e koncerteve dhe operave si spektator. Shkollen fillore e nisi në Shkodër dhe e mbaroi në vitin 1911 në kolegjin “Arici” te Etërve Jezuit në Breshia të Italisë, një koinçidencë e bukur, në klasë me të ishte edhe Papa i ardhshëm, Pali VI.

Gjimnazin e kreu ne Itali pjesërisht në Monxa, në Bergamo dhe në Bari. Në periudhën kur vinte në qytetin e lindjes, Kardinali i ardhshëm Koliqi shkonte në piknik në periferi të Shkodrës, si në Shirokë, Zogaj e gjetkë, dëgjonte në shtëpitë e shokëve dhe miqve muzikë me gramafon. Diskoteka e tij filloi të pasurohej në mënyrë sistematike me veprat dhe kryeveprat e autorëve të ndryshëm, si: Moxart, Verdi, Puçini, Vagner, Rossini, Donixetti, Maskanji, Leonkavalo, Boito, Hendel, Bach, Hajden, veprat vokale nga Palestrina, Laso, Kerubini, Perozi, Kasimiri, Paxhela etj.

Pas mbarimit të shkollës së mesme, filloi studimet e larta në Politeknikumin e Milanos në degën e inxhinierisë mekanike. Por gjatë kësaj periudhe mori vendimin për t’u bërë prift, duke lënë përgjysëm studimet e vitit të dytë, duke vijuar me studimet teologjike në seminarin “Corso di Venezia” të Milanos, dhe më vonë në seminarin Vonogonos. Atje studioi nga viti 1928 deri më 1930. Në 30 maj 1931, në moshën 30 vjeçare, u shugurua meshtar në Kishën e Jezuitëve të Shkodrës, nga Arqipeshkvi i Shkodrës, imzot Lazër Mjeda (1869-1935).

Studiuesi muzikolog, me veprën e vet përkushtuar Kardinal Mikel Koliqit, hedh dritë për herë të parë në pasionin e madh që meshtari kishte për muzikën, krahas adhurimit për meshtarinë dhe punën e përditshme me rininë në Veprimin Katolik, me shtypin, themelues dhe drejtues i revistës popullore të përjavshme shkodrane “Kumbona e së diellës”.

“Gjatë studimeve teologjike”,- vlerëson studiuesi Prof.Gjon Simoni: “Mikelit i besuan drejtimin e korit të kolegjit. Siç duket, Mikeli nga Shqipëria, ishte më i afti nga muzikantët seminaristë që kishte kolegji. Ai tregonte se për të shoqëruar korin, caktuan një tjetër seminarist që kishte përfunduar studimet në konservator dhe luante mjaft mirë”. Duke ditur se priftërinjtë katolikë që shërbenin në atë kohë në Shqipëri konsideroheshin nga Selia e Shenjtë si misionarë, ky “status” u jepte lejen dhe mundësinë që, sipas rastit, të studionin e të diplomoheshin edhe në fusha të tjera të tjera të kulturës dhe artit.

Kështu, sapo mbaroi studimet, para se të vinte në Shkodër për të filluar punë si ndihmësfamullitar, Mikeli iu drejtua imzot Luigj Bumçit që ta dërgonte në ndonjë shkollë muzikore për të mësuar muzikë. Me rekomandimin e Ipeshkvit, Mikeli shkoi në Austri (kryeqytet i muzikës operistike botërore, ku çdo vit jepet me 1 janar Koncerti i Madh I Vjenës, pranë një kori të famshëm. Siç duket atje studioi elementët e dirigjimit lokal, duke vënë në bazë profesionale njohuritë që kishte marrë autodidakt dhe nga përvoja artisitike, dhe kjo jo e pakët.

Dom Mikeli nuk erdhi në Shkodër si prift i zakonshëm, për t’iu nënshtruar rutinës, për të kryer vetëm detyrat fetare si ndihmësfamulltar dhe më vonë famulltar në qytetin e Shkodrës së tij të dashur. Plane ambicioze dhe realizimin e menjëhershëm të tyre, kishte në kokë prifti i ri. Ai e kishte të qartë se çfarë duhej bërë dhe si duhej bërë sa më mirë. Me një përvojë të pasur evropiane, menjëherë i hyri punës për t’i shërbyer sa më mirë bashkësisë katolike, dhe jo vetëm asaj.

Profesor Simoni, duke hulumtuar mbi jetën dhe veprën e Kardinal Koliqit, ndër të tjera vlerëson: “Gjatë kësaj periudhe arriti të organizonte korin e Katedrales, të cilit i vuri emrin ‘Scola Cantorum’ (1932). Kompozoi dhe realizoi në skenë tri melodrama me theks të fortë patriotik. Kompozoi edhe 30-40 pjesë të ndryshme korale, shumica me objekt kishtar. Ai themeloi dhe drejtoi për shumë vjet revistën e njohur “Kumbona e së diellës” dhe e drejtoi atë si kryeredaktor nga numri i parë (1938), deri sa u mbyll nga censura komuniste në vitin 1945.”

Kalvari komunist

Kardinali  Mikel Koliqi, pati një kalvar të vërtetë në kohën e komunizmit. Në vitin 1952-1953 filluan presionet dhe përpjekjet e diktaturës për të krijuar Kishën Katolike Autoqefale, pra të pavarur nga Selia dhe Ati i Shenjtë në Vatikan. Në vitin 1953-1954 një valë arrestimesh përfshiu shumë intelektualë në mbarë Shqipërinë. Prof. Gjon Simoni, duke shkruar për këtë dramë tragjike, që preku mbarë popullin shqiptar dhe më së shumti klerin katolik shqiptar në Shkodër, për Kardinalin Koliqi vë në dukje: “Mbaroi kështu koha e parë e simfonisë së jetës së tij. Akordet dramatike mbyllnin këtë pjesë. Megjithatë, buzëqeshja e tij e vazhdueshme që vinte nga qetësia shpirtërore bënte që tragjedia e kësaj jete të merrte një pamje pothuaj joreale, gati-gati teorike. Si lufta e së mirës kundër së keqes”.

Kështu për dom Mikelin filloi epoka më e zezë e jetës, ajo e privimit të përhershëm të lirisë, pa asnjë kuptim për botën e tij intelektuale. Nga ana e tjetër vuajtjet dhe torturat rriteshin, duke lënë përshtypjen se do të vazhdonin përgjithmonë. Megjithëse i burgosut dhe i internuar, ai vazhdoi të kryente detyrën e vet, fshehtas. Zhvillonte me shumë kujdes ungjillizimin e bashkëvuajtësve, kur ata e kërkonin, kryente ritet fetare, si pagëzim dhe kungim, dhe megjithëse larg nga Shkodra, jepte këshilla dhe udhëzime dhe së bashku me kolegët meshtarë merrte vendime për problemet e famullive, që ishin në gjendje përndjekjeje të jashtëzakonshme.

Kështu në vitet 1954-1986, kaloi në burgim dhe internim për 32 vjet. Në vitin 1977, në moshën 75-vjeçare, dënohet për të tretën herë me 15 vjet burgim. Absurdi kishte logjikën e vet djallëzore. Vitet e burgimit dhe internimit i kalon në disa krahina të Shqipërisë, si në Lushnjë, Fier, në zonën e maleve të Vlorës dhe në vende të tjera syrgjynimi.

Më vonë do të tregonte për torturat e tmerrshme që pësonin në burg: rrahje deri në gjakosoje, elektroshok, varje nga duart e lidhura disa ditë me radhë, përve urisë, etjes e të ftohtit. Gjatë kohës së gjatë të burgimit shumë qenë shokët e tij klerikë, por edhe bashkëvuajtës të tjerë, që u vranë ose vdiqën nga torurat mizore. Pra me të drejtë çuditemi kur shohim se dom Mikelin nuk e zhdukën që në vitet e para (1945-1950).

Në librin e tij Prof.Simoni, thekson se ai ishte një peng i çmuar në dorën e diktaturës për t’i bërë presion vëllait të tij, Ernestit, që të mos merrte iniciativa dhe të zhvillonte aktivitet politik kundër pushtetit komunist në Shqipëri. Madje kur e pyetnin dom Mikelin për vuajtjen e tij përgjigjej: “… të tjerët kanë vuajtur më shumë se unë nga torturat…”. Gjithsesi, ai është “Mandela i Shqipërisë” me 40 vite burg… dhe Zoti shtriu dorën pranë Nënës Shqipëri për të vlerësuar si KARDINAL…

Para nesh ngrihet si një Himalajë madhështore vargu i lirikës së Frederik Rreshpes, mbase më i madhi lirik shqiptar në poezinë shqipe. Poezia e tij është brilante. Vargjet që të drithërojnë mbartin mbi vete realitetin tronditës të jetës së tij të vështirë, të papajtueshme asnjëherë me të rëndomtën.

 

Poeti Visar Zhiti shprehet për Reshpen: “… ky antikonformist galant”. Poezia e tij është një nga shprehjet më të thella të shpirtit poetik në shqip. Ungareti thoshte: “Poezia është poezi, vetëm nëse dikush duke e dëgjuar ndjehet menjëherë i goditur së brendshmi… Eksplorimi poetik është eksplorimi personal i një gjendjeje të vazhdueshme ferri… Vetëm në poezi mund të gjendet liria”.

Lirika e Reshpes të kujton Eseninin kur thoshte: “Që të jesh poet do të thotë që të plagosësh veten kurdoherë dhe me gjak të ndjenjave tuaja të ledhatosh në shpirt të tjerët”. Vargu i Reshpes është kënaqësi që kthehet në dhimbje, është lot që shndërrohet në këngë, ndjesi që bëhet figurë, figurë që kthehet në simbol. Tematika e poezive të tij është përgjithësisht e trishtë, por e realizuar bukur, përmes detajeve të gjetura dhe të dhëna me kursim.

Parafytyrat e lirikave të Reshpes janë “fotografi” marramendëse për të cilat edhe nëse nuk je profesionist i sferës, mund të kapësh lehtë detajin, finesën, shijen, imazhin. Poezia e tij është krejtësisht e “mbytur” në figuracion poetik, që ndonjëherë ngjan si tragjizëm i artit antik grek.

Kadare në veprën “Mëngjeset në Kafe Rostand- motive nga Parisi”, shkruan: “Frederik Reshpja, poet i shumë vargjeve brilante e befasuese…”. Edhe kur shkruan për dashurinë e humbur apo të braktisur, Reshpja nuk kalon në dramatizëm apo tragjizëm, përkundrazi poezia e tij merr ngjyra malli njerëzor. Poezia e tij del nga shpirti e i flet shpirtrave, ashtu siç thoshte Hegeli “vjen nga shpirti dhe ka destinim shpirtin”. Ai të kujton endacakun e Ungaretit.

Vetmia e tij ishte proverbiale. Ajo ishte e tillë siç thoshte Dymas: “Arti i madh ka nevojë o për vetminë, o për mizerjen, o për pasionin”. Reshpja i pati të tria. Dritëhijet më të holla dhe më të thella të shpirtit njerëzor, ai i transfiguron në art. Në një poezi të ndjerë deri në lodhje, përsërit disa herë si në një refren se është “i mallkuar me art”. Ndonjëherë pushoi edhe së marruri frymë prej tij.

Sa rrugëtonte midis yjesh, rilindte përmes vargjesh që e yjëzonin. Nuk mund të kishte në tokë vend për dy palë të tillë poetë, njëri duhej të ikte, natyrisht gjeniu i vargut, Frederik Reshpja. Donin ta shtypnin, ta deformonin, por në të vërtetë gdhendën tek ai tipare e fizionomi fisnike e trimërore. Ai qante për të tjerët, vetes i luste vdekjen.

Mund ta krahasojmë pa frikë me Bodlerin, Bllejkun, Rembonë. I zaptuar nga poezia, ajo e kapte për dore e s’dihet se ku e çonte.  Magma e krijimtarisë së tij është dhimbja. Ai nuk sajoi poezi, poezia materializohej përmes tij. Reshpja është një prej atyre poetëve që nuk kishte lindur për të jetuar në tokë, por ndërmjet yjeve të qiellit. Atij i shkon më së miri sentenca latine: “Primus inter paris”- I pari ndër të parët.

Reshpja, si thotë edhe Marian Shestani në boigrafinë kushtuar këtij të fundit, mbeti deri në fund të jetës në një ngrysje ekonomike e shpirtërore. Ai ishte modest në një kohë që kishte të drejtë ta mbyllte veprën e vet me fjalët e Horacit: “Exegi monumentum”- I ngrita vetes monumentin. Ndërsa ne na vjen ndër mend shprehja në latinisht e Krishtit: “Post fatam resurgam”- Pas vdekjes do të ringjallem. Reshpja pas vdekjes u kthye në legjendë.

Ndërroi jetë në moshën 66 vjeçare, i braktisur dhe në një varfëri të skajshme.

KONICA.AL

=

Ka nisur investimi per rehabilitimin e rrjetit te energjise elektrike ne lagjen “Luguçesme”.

E pranishme ne nisjen e ketij projekti ka qene edhe zv/Kryeministria Senida Mesi. Ajo eshte shprehur se kjo eshte nje kerkese e komunitetit dhe fale angazhimit te OSHEE eshte bere i mundur nje investim i tille.

Mesi ka folur edhe per projektet e Bashkise Shkoder duke ftuar bashkine te sjelle projekte konkrete dhe jo nje "liste deshirash". Transferta e pakushtezuar, eshte nje forme per me shume fonde per bashkite dhe qe jo keto fonde te shkojne per rritje te nr te punonjesve, por investime konkrete per komunitetin.

Mesi: Ftoj Bashkine Shkoder te sjelle projekte ne sherbim te komunitetit.

Pas një seance të gjatë, e cila zgjati deri në orët e para të mëngjesit të së premtes, Kuvendi i Shqipërisë arriti më në fund të votojë në parim projektbuxhetin e vitit 2018.

Në seancë, në momentin e votimit, ishin të pranishëm 121 deputetë, të cilët votuan në parim, ndryshimet e kërkuara nga mazhoranca.

Projektbuxheti i vitit 2018, u votua në parim nga 75 deputetë, ndërsa projektligjet e veçanta u kaluan kryesisht me 74 vota pro, të mazhorancës.

Në Kuvend u votua edhe për emërimin e anëtarit të bordit të Entit Rregullator të Energjisë (ERE), ku u zgjodh znj. Eriola Sadushi me 72 vota pro dhe anëtarit të këshillit drejtues të Autoritetit të Komunikimit Elektronik dhe Postar (AKEP), ku u zgjodh z. Ilir Zela, me 73 vota pro.

Ja projektligjet e votuara në Kuvendin e Shqipërisë:

Miratimi i ndryshimeve në ligjin për nivelet e tarifës doganore – 74 pro
Miratimi i ndryshimeve në ligjin për tatimin mbi të ardhurat – 74 pro
Miratimi i ndryshimeve ne ligjin për sistemin e taksave vendore – 74 pro
Miratimi i ndryshimeve në ligjin për tatimin e vlerës së shtuar (TVSH) – 73 pro
Miratimi i ndryshimeve në ligjin për akcizat në Republikën e Shqipërisë – 74 pro
Miratimi në parim i projektbuxhetit të vitit 2018 – 75 pro
Emërimi i znj, Eriola Sadushi, si anëtare e bordit të Entit Rregullator të Energjisë (ERE) – 72 pro
Emërimi i z. Ilir Zela, si anëtar i këshillit drejtues të Autoritetit të Komunikimit Elektronik dhe Postar (AKEP) – 73 vota pro.

Nga Eduard Zaloshnja

Për çdo 100 votues të partive të mazhorancës (PS+PDIU+PSD), do të kishim sot 92 votues të tyre , në qoftë se do të zhvilloheshin zgjedhje të parakohëshme.

MOTI

Shkoder Albania Mostly Cloud (day), 12 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:37 am   |   Sunset: 4:17 pm
72%     6.4 km/h     33.322 bar
Forecast
D Low: 8 °C High: 12 °C
H Low: 1 °C High: 10 °C
MA Low: -1 °C High: 9 °C
MER Low: 1 °C High: 11 °C
E Low: 1 °C High: 13 °C
P Low: 2 °C High: 13 °C
SH Low: 3 °C High: 14 °C
D Low: 3 °C High: 13 °C
H Low: 7 °C High: 13 °C
MA Low: 5 °C High: 13 °C
Advertisement

Top Stories

Grid List

Ti linde një të enjte, pas 27 javësh që jetove në barkun tim. Kalove 84 ditët e para brenda një inkubatori steril, mes tubash e agesh në damarët e tu të padukshëm, kurse unë kalova 84 net pa ty. U luta shumë ato ditë. Mbi të gjitha u luta e u përgjërova që ti të mos mbaje mend asgjë nga të gjitha ato që po kaloje. U luta që të harroje çdo injeksion, çdo procedurë mjekësore, çdo sondë, çdo tub, çdo sekondë të kaluar i vetëm brenda asaj kutie të ngrohtë plastike. Por ndërsa të shihja të rriteshe, fillova të kuptoj se në këtë ankth kishte ca gjëra që nuk duhet t’i harroje, diçka që të përket dhe që ti duhet ta dish.

  1. Ti je i fortë. Të kam parë të luftosh për të marrë frymë. Ndoshta do të vijë një ditë në jetën tënde kur ti të ndihesh i dobët dhe i pafuqishëm. Të lutem, kujto se ia ke dalë të marrësh frymë vetëm me forcën e shpirtit dhe vullnetit tënd.
  2. Ishe gati. Mbase do të vijë një ditë që nuk do të përballosh dot atë që jeta pret nga ty. Ndoshta do të ndihesh i terrorizuar, i papërgatitur. Të lutem, kujto se instinkti yt funksionon. Unë e kam parë. Ti je gati për gjithçka.
  3. Je i privilegjuar. Ke dalë në dritë tre muaj para kohe por arrite të mbijetosh. Ndoshta do të vijë një ditë kur të takosh dikë që nuk i ka pasur fatin tënd. Mos u ndiej kurrë në faj, ji mirënjohës për dhuratën që ke marrë.
  4. Nuk do të jesh kurrë vetëm. Ndoshta do të vijë një ditë në jetë, kur nuk do të dish kujt t’i kërkosh ndihmë. Shko përherë tek prindërit e tu. Gjithmonë do të jemi aty, për ty.
  5. Ty të duan. Ndoshta do të vijë një ditë në jetën tënde kur do të ndjesh se nuk të do njeri. Të lutem mos harro se je rrethuar nga dashuria që nga frymëmarrja e parë. Të kanë dashur para se të thuash apo të bësh diçka. Para se të dije qoftë edhe gjënë më të vogël apo të bëheshe diçka.

Për të gjitha ditët më të trishta e më të vështira, i vogli im, kujto dhe kurrë mos e harro: ti je një luftëtar. Je njeriu më i fortë që unë kam parë e sidomos dashur kaq shumë.

Fjalët arabe të Muhamedit ishin të bukura, ishin ritmike. Këto recitime nga Perëndia… janë kaq të bukura sot, bukuria e Kuranit mbërthen të gjithë ata që janë në gjendje ta lexojnë atë por mbi të gjitha ta dëgjojnë atë.

Le ta fillojmë historinë tonë të Muhamedit në datën 16 korrik të vitit 622. Në këtë ditë, Muhamedi planifikoi dhe realizoi udhëtimin e tij në Hegira – nga vendlindja e tij, Meka, për në qytetin fqinj të Medines.

Ai nuk e bëri këtë sepse ai kishte frikë për jetën e tij, por sepse kishte frikë se ai mund të vritej përpara se të përhapte mesazhin që Allahu i kishte zbuluar atij.

Muhamedi lindi në vitin 570 në një familje të njohur në Mekë. Në moshën e tij të re, ai u përfshi në tregtinë e karvaneve dhe ishte tregtar mjaft i suksesshëm. Përmes tregtisë së karvaneve, Meka ishte bërë një qëndër tregtare mjaft dinamike në Gadishullin Arabik.

Gadishulli ishte gjithashtu në qëndër të interesit të dy superfuqive të mëdha të kohës, Romës dhe Persisë. Gadishulli Arabik u nda në një numër territoresh fisnore dhe
vendbanime. Feja e praktikuar ishte politeiste, me çdo qytet ose fis që adhuronte hyjnitë lokale.

Meka vetë kishte një faltore të madhe fetare: një gur të madh të zi që quajtur Kaaba. Muhamedi, megjithatë, kishte mësuar rreth fesë monoteiste në udhëtimet e tij dhe u tërhoq nga ideja e përkushtimit për një Perëndi të vërtetë.

Një natë, Muhamedi pati një vizion të engjëllit Gabriel, i cili i tha atij ai ishte zgjedhur nga Perëndia që të ishte një profet dhe se ai duhet të përhapë të vërtetën përfundimtare të Perëndisë që do t’i zbulohej atij. Kur u kthye në shtëpi, ai filloi t’u fliste anëtarëve të familjes së tij për zbulesat që i ishin shfaqur.

Gabrieli i shfaqet Muhamedit

Tre vjet më vonë, Muhamedi filloi në mënyrë serioze shpalljen e besimit të tij tek publiku. Disa u impresionuan nga bukuria e gjuhës së tij nga mënyra se si lexonte zbulesat, por të tjerë rezistuan.

Nga 622, armiqësia ndaj Muhammedit ishte përhapur në Mekë dhe ai u detyrua të shkonte në Medinë. Hegira u bë fillimi i historisë për botën myslimane. Në Medinë, ai u mirëprit, jo vetëm si një profet por si ndërmjetës midis fiseve konkurruese.

Që nga ajo kohë, ai filloi të zbulojë aftësi të jashtëzakonshme si një diplomat dhe një gjeneral. Lufta shpërtheu mes Medinës dhe Mekës, por nga 630, Muhamedi ishte në gjendje për t’u kthyer në Mekë dhe kryejë atë që do bëhet i njohur si i pari pelegrinazh i vërtetë në besimi i Islamit.

Kur ai vdiq dy vjet më vonë, si rezultat i aftësive të tij diplomatike, i gjithë Gadishulli Arabik e kishte pranuar besimin e Islamit dhe e kishte gjetur unitetin politik dhe ushtarak.

Muhamedi e la pasardhësin e tij, Abu Bakrin, për të përhapur fenë islame-me shpatë nëse ishte e nevojshme. Në vitet pasuese, myslimanët dukeshin se po zgjeronin edhe besimin e tyre ashtu edhe pasurinë e tyre duke pushtuar perandoritë në rënie të Romës dhe Persisë.

Në 636, në një lumë të quajtur Jarmuk pranë kodrave të Golajtit, ushtritë e Bizantine grumbullohen kundër myslimanëve, por pas ditëve beteje, muslimanët arritën një fitore vendimtare. Perandori Herakli ia dorëzoi të gjithë Sirinë forcave muslimane.

Gjatë 20 viteve të ardhshme, këto forca pushtuan territoret që shtriheshin nga India në Spanjën veriore dhe krijoi një besim të përbashkët, një gjuhë të përbashkët dhe një ligj të përbashkët në të gjithë perandoria e tyre e madhe.

Ende sot, ai besim udhëheq jetën morale dhe shpirtërore e më shumë se dy miliard njerëzve, dhe akoma ka prej atyre që besojnë se Shtëpia e Islamit është në një luftë të vazhdueshme me të “pafetë”.

Kalifati Arab në ekstremin ekspancional territorial të tij.

 

Referencat

Carrithers, et al., Founders of Faith

Ata janë të dhunshëm, të pamëshirshëm, kanë shkaktuar me veprimet e tyre shumë fatkeqësi, por nuk mund t‘u heqësh presjen kur bëhet fjalë për sensin e tyre të të bërit biznes.

Ka nisur investimi per rehabilitimin e rrjetit te energjise elektrike ne lagjen “Luguçesme”.

E pranishme ne nisjen e ketij projekti ka qene edhe zv/Kryeministria Senida Mesi. Ajo eshte shprehur se kjo eshte nje kerkese e komunitetit dhe fale angazhimit te OSHEE eshte bere i mundur nje investim i tille.

Mesi ka folur edhe per projektet e Bashkise Shkoder duke ftuar bashkine te sjelle projekte konkrete dhe jo nje "liste deshirash". Transferta e pakushtezuar, eshte nje forme per me shume fonde per bashkite dhe qe jo keto fonde te shkojne per rritje te nr te punonjesve, por investime konkrete per komunitetin.

Mesi: Ftoj Bashkine Shkoder te sjelle projekte ne sherbim te komunitetit.

Advertisement