23
D, K
2555 New Articles

TE TJERA

Grid List

Serbët e kanë pasur përherë të vështirë të përballen me gratë e pushtetshme, siç po e zbulon së fundmi dhe Ana Brnabiç.

Ndonjëherë është e vështirë të jesh një grua, por në disa vende është përherë e vështirë. Kryeministrja e re e Serbisë, Ana Brnabiç, po e pëson këtë mësim: edhe përpara se të betohej, deputetët e opozitës e quajtën një kukull, një bimë shtëpiake dhe një vazo.

Disa nga kritikat janë të justifikuara nga fakti se pushteti i vërtetë do të mbetet në duart e presidentit Aleksandër Vuçiç, i cili e zgjodhi vetëm Brnabiç për postin. Por duke parë seancën dy-ditore të konfirmimit në parlament, vihet re në mënyrë të pamohueshme se të paktën disa nofka lidhen vetëm me gjininë e saj.

Serbët gjithnjë e kanë pasur të vështirë të përballen me gra të pushtetshme, në meritë ose jo. Të marrim shembull Mira Markoviç, gruan e Sllobodan Millosheviç, e cila u urrye dhe përçmua më shumë se bashkëshorti.

Njerëzit ishin të mëdyshur për Millosheviçin, por Mira ishte gjerësisht jopopullore: mund të hyje në një lokal, të deklaroje “Mira është një kurvë!” dhe merrje pije falas. Ajo shihej si ligësia pas fronit dhe shumë [gabimisht] besojnë se bashkëshorti i saj ishte një idhëtar i devotshëm, por i korruptuar dhe manipuluar nga bashkëshortja. Ajo tani jeton në mërgim në Moskë.

Mbretëresha Draga Masin, gruaja e Mbretit Aleksandër Obrenoviç, kishte një reputacion të ngjashëm, por ishte më pak me fat në fund. Mbreti konsiderohej gjerësisht si qullash dhe Draga mendohej se haptazi drejtonte punët e shtetit.

Kur ajo u përpoq të merrte kontrollin e ushtrisë duke caktuar disa të afërm të ngushtë në pozicione kyçe në Stafin e Gjeneralëve, një grup oficerësh vendosën ta ndalonin dhe kryen puç. Ata i tejkaluan rojat dhe mësynë në pallat. Çifti mbretëror u fsheh në dollap, por më pas u gjetën, u qëlluan, u therën dhe u hodhën nga ballkoni drejt e në rrugë. Ishte viti 1903.

Përpara Mirës dhe Dragas ishte Yerina, Gruaja e despotit serb George Brankoviç, i cili sundoi në shekullin 15.

Legjenda thotë se ajo përdori punë të detyruar për të ndërtuar një fortesë të mrekullueshme me pamje nga qyteti Smederevo për veten dhe bashëkshortin dhe i drejtonte bujkrobërit aq ashpër saqë mori nofkën “Yerina e Mallkuara”, siç vazhdojnë ta quajnë në librat e shkollës. Kur George vdiq, ajo dyshohet se u helmua nga djali i tyre, Lazari.

Asgjë kaq e tmerrshme nuk duhet t’i ndodhë Brnabiç e cila, përveçse është e para kryeministre serbe në Serbinë post-komuniste, ka rastisur të jetë edhe një lesbike. Në fund të fundit, Serbia ka evoluar që nga Periudha e Mesjetës dhe ka përparuar pak edhe që nga rënia e Millosheviçit.

Por kryeministrja e re mund të presë mospëlqim nga opozita dhe nga vetë radhët e Vuçiç, të cilët e shohin si të turpshme vënien në krye të një personi që nuk u përket atyre. Në fakt, kjo mund të jetë një arsye përse Vuçiç zgjodhi Brnabiç si fillim: të ishte një rrufepritëse dhe të shmangte zemërimin e publikut si një shënjestër shumë e lehtë.

Mbetet për t’u parë nëse mandati i Brnabiç në krye do të ndihmojë gratë të përballen me më pak diskriminim.

Ligji i trajton të dyja gjinitë si të barabarta, por edhe statistikat zyrtare tregojnë se gratë kanë 14 për qind më pak gjasa të punësohen se burrat dhe me t’u punësuar ato fitojnë më pak dhe kanë më shumë gjasa të hiqen nga puna. Në disa profesione, si mësimdhënia, gratë përbëjnë 80 për qind të forcës punëtore, por më pak se 40 për qind e pozicioneve menaxhuese zihen nga femrat.

Kjo është mbase ajo që frymëzoi Nela Kuburoviç, ministren e drejtësisë dhe një nga vetëm katër gratë në kabinetin me 22 anëtare të Brnabiç, të printojë një poster me fjalët: “Është e rëndësishme të punosh me përgjegjësi dhe jo sikur je një grua,” në serbisht dhe anglisht krah portretit të saj

Duket megjithatë se Kuburoviç u mbështet te Google Translate për ta përkthyer pasi versioni anglisht doli: “Është e rëndësishme të punosh me përgjegjësi dhe të mos jesh një grua.” Posteri u tall gjerësisht, por në këtë rast, Google Translate e kishte të drejtë.

reporter.al

 

.

Procesi i Vettingut në Shqipëri ose ndryshe procesi ku do të kalojnë prokurorët, gjyqtarët dhe struktura të tjera të drejtësisë mund t thuhet se është ende në hapat e parë. Ajo që ende nuk është përhapur aq shumë në këtë proces të shumëpërfolur që mbajti peng politikën shqiptarë për disa muaj janë qytetarët, bashkëpunimi i tyre me drejtësinë dhe mbrojtja e tyre. Çështja që shtrohet është në rast se një qytetar kërkon të bashkëpunojë për një aferë korruptive të një gjyqtari apo prokurori sa i mbrojtur është? Procesi i Vettingut siguron këtë mbrojtje për qytetarët por për këta të fundit ka ende paqartësi dhe një stepje nga ana e tyre.
 
Në kuadër të projektit “Për një gjyqësor të pavarur dhe profesional: bashkëpuno edhe ti!” iniciativë e Koalicionit “Drejtësi për të gjithë” zbatuar nga Qendra Europiane dhe Qendra ALTRI, anëtare të këtij Koalicioni zhvilluan në qytetin e Shkodrës një forum për informimin e qytetarëve dhe studentëve rreth Vettingut fokusuar jo vetëm tek filtri që do kalojnë prokurorë dhe gjyqtarë por edhe mbrojtja dhe siguria për qytetarët në rast se zgjedhin të bashkëpunojnë me drejtësinë në rastet kur kanë informacione apo fakte të ndryshme.
“Ndërhyrja e qytetarëve tek Vettingu do të bëhet pak më vonë kur të plotësojnë disa formularë tip që janë. Qytetarët mund të bëhen bashkëpunëtorë të drejtësisë dhe mund të fitojnë statusin e mbrojtjes së veçantë, për këtë parashikohet një mbrojtje specifike e qytetarëve”-shprehet Entela Hoxhaj, koordinatore e organizatës Altri dhe njëkohësh pedagoge në fakultetin e drejtësisë në universitetin e Shkodrës.
 
“Gjyqtarët dhe prokurorët, ndihmësat ligjor dhe këshilltarët e gjykatës kushtetuese do të kalojnë në tre faza. E para është pasuria e tyre, familjarëve apo të afërmve, për të parë se si e kanë siguruar këtë pasuri dhe nëse ka shkelje të ndryshme. Kriteri i dytë është ai profesional që do të thotë se do vlerësohen vendimarrjet e tyre gjatë punës që kanë bërë deri tani për të parë ato raste kur nuk është zbatuar ligji. E treta është pastërtia e figurës dhe potencialisht lidhja e tyre ose jo me botën e krimit. Një pikë kyçe në këtë proces janë edhe qytetarët që presupozohet të jenë totalisht të mbrojtur”-shprehet Ina Xhepa, eksperte.
 
Gjyqtarët dhe prokurorët nëse s’kalojnë një fazë atëherë një vit do ta bëjnë në magjistraturë dhe nëse s’kalojnë dy prej këtyre fazave atëherë pezullohen dhe s’mund të ushtrojnë më detyrën. Deri më tani ka munguar një bashkëpunim dhe lidhje e fortë e qytetarëve me drejtësinë për shkak të frikës nga ana e qytetarëve dhe presioneve nga të gjitha anët. Një pjesë kanë shpresë për Vettingun ndërsa një pjesë tjetër e kanë humbur shpresën duke menduar se asgjë s’do të ndryshojë

Forcat e Armatosura të Shqipërisë nuk po arrijnë të kenë kapacitetet e duhura. Në çdo fazë të rekrutimit kërkohet një numër i lartë ushtarësh aktiv dhe detarësh. Edhe në repartin e Vau Dejësit në Shkodër ka një nevojë të madhe për ushtarë. Janë 25 të tillë që kërkohen për të plotësuar me numrin e duhur atë repart.

Njoftimi për ushtarët që kërkohen të rekrutohen është bërë në muret e ndërtesës të bashkisë Shkodër por edhe në disa vende të tjera. Përveç ushtarëve të rinj që kërkohen të shumtë janë edhe ata që ndërpresin punën për shkak se nuk trajtohen me paga të larta ndërsa po ashtu punojnë në kushte të vështira në situata zjarresh apo edhe aksione pastrimi në mbarë vendin. Shqipëria mund të jetë një nga vendet e rralla që vuan për numër ushtarësh.

Këta të fundit edhe pse kanë një pozicion të lartë në mbrojtje të vendit por edhe pjesëmarrës në shumë aksione nuk vlerësohen ashtu siç e meritojnë duke i detyruar që sapo gjejnë një mundësi më të mirë të braktisin Forcat e Armatosura. T’i shërbesh ushtrisë në Shqipëri nuk është më shumë një sakrificë sesa një nder apo krenari për shkak se figura e ushtarit nuk konceptohet që ata të ndjehen të nderuar dhe krenar. Ankesat dhe problemet e tyre janë të pafundme por janë të detyruar të mos flasin osë të largohen nga radhët e ushtrisë. Kjo ndodh edhe në Shkodër.

Kryetarja e Bashkise Shkoder deklarate per shtyp per bllokimin e llogarive te Klubit te Futbollit Vllaznia.

Kryebashkiakja Ademi: Bllokimi I llogarive te vllaznise eshte bere me dashje.Qendra e arbitrazhit tregtar “Medart” ka mashtruar.

Kjo qender I ka shkaktuar dem te madh ekonomik Bashkise Shkoder.Bashkia Shkoder e ka gjykuar te arsyeshme ti drejtohet prokurorise per procedim penal ndaj qendres se arbitrazhit “Medart”.Bashkia u ben thirrje te gjitha organeve kompetente qe te bejne te mundur zhbllokimin e llogarive.

Nuk ka asnje denoncim per lojtaret.Gjithashtu jane pergatitur termat e references per te vijuar procedurat e privatizimit te Vllaznise.Trajneri Cungu vijon punen ne menyre tejet te angazhuar.

 

 

 

(Deklarata e plote)

 

Deklaratë për shtyp

Kohët e fundit në media apo në opinionin sportiv është diskutuar shumë në lidhje me procesin gjyqësor në mes kompanisë “Gea Sport” immobiliari dhe KF Vllaznia sh.a.  Me një vendim, të cilin që në fillim ne e kemi konsideruar të padrejtë, një Gjykatë e Ndërmjetme dhe Arbitrazhi Tregtar ka bllokuar llogaritë e KF Vllaznia sh.a, duke cënuar dukshëm mbarëvajtjen e ecurisë sportive dhe tregtare të shoqërisë. Kemi pasur dyshime të arsyeshme se ky bllokim është bërë me dashje për të vështirësuar deri në pamundësi funksionimin e KF Vllaznia, për të përbaltur emrin dhe historinë gati 100-vjeçare të këtij klubi emblemë të futbollit shqiptar.

Por ajo çfarë ne duam të bëjmë publike sot është mashtrimi i madh që Qendra Shqiptare e Ndërmjetësimit dhe Arbitrazhit Tregtar “MEDART” i ka bërë kësaj çështje, duke i shkaktuar një dëm të madh moral e material KF Vllaznia sh.a.

Bashkia Shkodër me anë të disa shkresave zyrtare i është drejtuar për informacion Drejtorisë së Përgjithshme të Tatimeve Tiranë, Ministrisë së Drejtësisë, Insitutit të Sigurimeve Shoqërore dhe Qendrës Kombëtare të Biznesit në lidhje me ushtrimin e aktivitetit nga ana ana e Qendrës Shqiptare të Ndërmjetësimit dhe Arbitrazhit Tregtar “MEDART”.

Përgjigja zyrtare që kemi marrë nga Qendra Kombëtare e Biznesit është:

“Qendra e Arbitrazhit Tregtar “MEDART” nuk rezulton e regjistruar në rregjistrin tregtar”. 

Po ashtu kemi marrë një përgjigje zyrtare edhe nga Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve Tiranë, sipas së cilës :

“...subjekti “Qendra Shqiptare e Ndërmjetësimit dhe Arbitrazhit Tregtar” me NIPT K41920007P është në statusin pasiv që në datë 17.12.2014”.

Këto të dhëna zbulojnë mashtrimin e madh në këtë çështje.


 

Qendra Shqiptare e Ndërmjetësimit dhe Arbitrazhit Tregtar “Medart” më datë 27.06.2016, periudhë në të cilën është jo active, me status pasiv, (vepron ne paligjshmeri te plote), ka dhënë një vendim në dëm të KF Vllaznia sh.a., vendim i cili shkakton një dëm të ekonomike financiar dhe moral.

Në këto kushte, Bashkia Shkodër si aksionari i vetëm i Klubit të Futbollit Vllaznia sh.a, çmon se subjekti Qendra Shqiptare e Ndërmjetësimit dhe Arbitrazhit Tregtar “MEDART” ka vepruar në mashtrim dhe duke shpërdoruar detyrën e cila pretendohet të ushtrohet nga ana e saj.

Për arsyet e mësipërme, Bashkia Shkodër i është drejtuar Prokurorisë pranë Gjykates se Shkalles se pare për Regjistrimin dhe fillimin e procedimit penal ndaj subjektit të kallëzuar Qendra Shqiptare e Ndërmjetësimit dhe Arbitrazhit Tregtar “MEDART”, si dhe për kryerjen e të gjitha veprimeve hetimore të nevojshme për sqarimin më të saktë e më të plotë të rrethanave të parashtruara në këtë kallzim.

 

Njëkohësisht, Bashkia Shkodër, i bën thirrje të gjithë organeve kompetente që të zhbllokojnë sa më shpejt situatën si rrjedhojë e vendimeve të dhëna kundër Klubit te Futbollit Vllaznia sh.a.

Klubi me i vjeter shqiptar po behet viktime e bashkis(partis) , servileve dhe militanteve .
Ka ardhe koha qe shteti dhe drejtesia ta shpetojne.
Me bashkin tashme jena mesu , si cdo vit e njejta situate , me ndryshimin e vetem se gjendja ne klub sa vjen e perkeqesohet . Borxhet shtohen , te cilat kapin shifrat e milionave euro . 
Por prap per servilet , bashkia ska faj , eshte e pafajshme , eshte korrekte...
Aq jane mundesit do thoshin militantet , madje ti thojme falemniderit ... Sepse kto IDJOTE nuk e kane kuptu hala se leket e tyne po shkojne per hajnat dhe te pa aftet , te cilet pervec shperdorimit te parave po rrendojne nje klub legjende. 
Por sic dihet , per ti mbush mendjen nje idjoti eshte e pamundur . Dhe une tashme mesazhin nuk e kam per ti binde mendjen idjoteve, servileve dhe militanteve , as nuk i drejtohem bashkis per te hek dore , sepse eshte e kote te merresh me nje grup hajnash , mashtrusish dhe fodullash .
Mesazhi shkon per shtetin , drejtesin Shqiptare e cila duhet te tregoj forcen e ligjit per te vene para drejtesis te gjithe personat pergjegjes. 
Vllaznia eshte pasuri jo vetem e Shkodres , por pasuri kombtare , e cila duhet shpetuar nga nje grup hajdutesh partiake qe nuk e shohin me shume se nje plaçke tyren.

 

 

Zyrtarisht mungojnë firmat, e megjithatë kjo nuk e ka penguar Vllazninë që të avancojë me negociatat për merkaton.

Shkodër Vijon operacioni antikanabis në të gjithë territorin e Qarkut Shkodër për të parandaluar, evidentuar dhe goditur kultivimin e bimëve narkotike.

Operacioni nga toka dhe ajri, si dhe mbi bazën e informacioneve policore, asgjësohen 361 bimë Cannabis Sativa. Pas një operacioni të mireorganizuar nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Vau Dejës, bazuar në informacionet e marra në rrugë operative, dhe monitorimit nga ajri, ku gjatë kontrollit të territorit, në vendin e quajtur "Ngjitur dhe sipër Perroit të Fosekut", në fshatin Kroni i Madh, dhe në vendin e quajtur," Qafa e Erzës", në fshatin Bene, Njësia Administrative Shllak, Vau Dejës u gjetën të kultivuara në një tokë të hapur rishtas në një zonë malore dhe të pyllëzuar, 167 bimë narkotike të llojit Canabis Sativa.

 

Për sa më sipër ka filluar procedimi penal në gjendje të lirë për veprën penale "Moskallzim krimi" parashikuar nga neni 300 i Kodit Penal për shtetasit: Po punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit/ve të përfshirë në këtë aktivitet kriminal. Për këtë rast materialet do t'i kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër, për veprën penale "Kultivim i bimëve narkotike" parashikuar nga neni 284 i Kodit Penal. Gjithashtu nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Pukë gjatë kontrollit të territorit dhe në bazë të informacioneve policore, në vendin e quajtur "Perroi i Stanit Petokut" në malin e fshatit Srriqe, Njësia Administrative Qafë Mali, Pukë, u gjetën 194 bimë të dyshuara Cannabis Sattiva. Po punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit/ve të përfshirë në këtë aktivitet kriminal. Për këtë rast materialet do ti kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Pukë për veprën penale "Kultivim i bimëve narkotike" parashikuar nga neni 284 i Kodit Penal. N. M, 30 vjeç, banues në fshatin Kroni i Madh , Njësia Administrative Shllak , Vau i Dejës, me detyrë kryetar i fshatit Kroni i Madh. D. L. 65 vjeç, banues në fshatin Bene , Njësia Administrative Shllak, me detyrë kryetar i fshatit Bene M. L. 26 vjeç, banues në fshatin Gegaj , Njësia Administrative Shllak Vau i Dejës, me detyrë punonjës i pyjores pranë Bashkisë Vau i Dejës

PADITET PENALISHT ADMINISTRATOR I FG SHOES FEHMI GOLEMI

 

Më datë 21.07.2017, u referuan materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, për shtetasen F. G, 66 vjec, banues në Shkodër, administrator në fabrikën e këpucëve “FG Shoes”, sepse ka bërë pagesë më të vogël për 4 punonjës se vlera e përcaktuar në kontratë. Neni 143/2 Kodit Penal

Situata problematike e shkaktuar si pasojë e temepraturave të larta të ditëve të fundit, ose e ndonjë dorë “dashamirëse”, vijon të jetë prezente në qarkun e Shkodrës. Vatra të mëdha zjarresh kanë përfshirë edhe zonat afër qytetit, duke krijuar edhe panik tek banorët ku në disa raste janë rrezikur edhe banesat. Zonat më problematike mbeten ato me sipërfaqe të mëdha shkurrësh, ku flakët të favorizuara edhe nga era e fuqishme, nuk ka kyrsyer pothuajse asgje. Jo  më shumë se 5 km larg qytetit, fshati Bleran ka kaluar orë ankthi gjatë këtyre ditëve. Emergjencat civile bëjnë me dije se zjarri vijon edhe gjatë ditë së martë. Zjarrfikëset dhe forcat e ushtrisë janë duke punuar për të shuar plotësisht zjarrin. Për shkak të kushteve atmosferike ndërhyrja me anë të helikopterit dje ishte e pamundur. Sipas raportimeve të zjarrfikësve zjarri ka djegur rreth 15 ha me shkurre, ferra dhe pisha. Në fshatin Vilëz, Shkodër, forcat zjarrfikëse dhe ato të ushtrisë po punojnë ende për të shuar zjarrin. Flakët kanë rrezikuar disa banesa të fshatit. Terreni dhe era e fortë e kanë vështirësuar së tepërmi punën e zjarrfikësve. Sipas raportimeve të forcave zjarrfikëse zjarri dogji rreth 8 ha me shkurre dhe ferra. Në ndihmë të zjarrfikësve është nisur edhe një helikopter për të ndërhyrë nga ajri. Në fshatin Gruemirë, Malësi e Madhe, ka rënë zjarr në një sipërfaqe me shkurre, hamullore dhe bimë medicinale. Si pasojë e zjarrit u dogj një sipërfaqe rreth 1 ha me shkurre, hamullore dhe Sherebel. Edhe në Draçin të Shkodrës, zjarri ka rënë në kodrat e Tepes duke djegur sipërfaqe të konsiderueshme dhe duke rrezikuar edhe banesat.  Një banesë është djegur sot në fshatin Dardhë në Shosh të Shkodrës. Sipas informacioneve banesa në pronësi të shtetasit Dedë Zef Kosterit është djegur plotësisht. Fatmirësisht me ndërhyrjen e policisë dhe të forcave zjarrfikëse janë shpëtuar tetë anëtarët e familjes. Nuk dihet ende rrethanat si ka rënë zjarri në shtëpi.

 

 

 

Ferma Eco-Sociale Ana e Malit është një sipërmarrje sociale, e cila synon të ketë ndikim të dyfishtë, ndikim në mjedis dhe social. Ajo afron më afër njerëzit me natyrën, nëpërmjet organizimit të aktiviteteve social kulturore në natyrë dhe punësimin e personava me aftësi të ulëta kontraktimi. Eshtë një nga tre projektet fituese në konkursin Ideve të Gjelbërta, konkurs i përvitshëm i organizuar nga Partnerët Shqipëri. Falë angazhimit së organizatës The Door dhe të partnerëve të saj, unë nuk jam i vetëm në këtë projekt. Për më shumë ju ftoj të lexoni dhe njiheni me ketë fermë, e cila është e para në llojin e saj në vendin tonë.

Ka qenë viti 2012, kur unë me ftesën nga Ruzhdi Poda, mësues në pension dhe Isa Meti, aktivist kulturor, pata vizituar për herë të parë të gjithë fshatrat e Anës së Malit. Atëherë nuk e kisha menduar që do të dashuroja kaq shumë këtë zonë, e cila shquhet për bukuritë natyrore, produket bujqësore dhe njerëzit e saj shumë të mirë. Vetëm një vit më pas, mora angazhim për ngritjen e Fermës Eko-Sociale, pikërisht në një kodrat e kësaj zone, ku tashmë dalëngadalë ka marrë formë e po merr jetë cdo ditë agrobiznesi ferma Ekosociale.
Me distancë vetëm 2,2 km larg urës së Bunës, 7 km larg qëndrës së qytetit të Shkodrës dhe 12 km larg pikës kufitare të Muriqanit me Malin e Zi, ferma është e arritshme për këdo qoftë në këmbë, biçikletë apo me makinë. Ajo kufizohet nga shtëpia e Malësorit, fshatin Zues dhe fshatin Xhaferaj.
Ferma ndodhet në zonën me peisazh të mbrojtur të lumit Buna në Bashkinë Shkodër, në njësinë administrative Ana e Malit. Shtrihet në një kodrinë argjilore, pjesë e një vargu kodrash, të quajtura Kodrat Magjype. Thuhet që dikur në kodra kanë banuar familje kovaçësh të ardhur nga Egjipti, ndaj quhen dhe Kodrat Magjype. Brijë këtyre kodrave kalon një rrugë e vjetër e ndërtuar nga Perandoria Austriake, e cila lidhte Shkodrën me Krajën, Malin të zi. Këtu në vitin 1967, ka fillesat e saj ndërmarrja bujqësore Perlat Rexhepi, e vetme fermë me shtrirje në të gjithë zonën rreth qytetit të Shkodrës.  Meqë kodrat, klasifikoheshin si një tokë jo prodhuese për drithërat, rreth vitit 1983 ato u mbollën masivisht me fidane ulliri me punë vullnetare. Vaditja bëhej me pompat që thithnin ujin nga lumi Buna dhe ullinj dhanë rendiment të lartë. Kujtoj që profesor Ahmet Osjo më pat treguar, që një arsye më shumë për mbjelljen e kësaj kulture ishte që pikërisht mbi këtë zonë kalon paraleli i 33-të, këtu hëna ndriçon dy herë më shumë.

         Pasi keni lënë asfaltin e marrë kthesën djathtas tek një tabele e bërë nga një baraban kabllosh, ju duhet ecni për vetëm 200 meter në rrugë rurale dhe ja mbërritet. Parkingu kufizohet nga një bahce të rrethuar mjeshtërisht me kallamë. Brenda saj janë tre ullinj, e pas tyre, një kënd lodrash , tre ndvrtesa të ulëta, dhe një masiv pishash që ngjiten lart deri në kodër e që shoqërohen nga të tjerë ullinj. Fabiola, një qen i racës labrador me dy këlyshët e saj Ekon dhe Farma, janë tashmë duke ju mikëpritur duke u hedhur e lehur nga gëzimi. Tre macet lozonjare, banore të fermës, gjithashtu ju shoqërojnë, por shpesh here më në distance dhe disi më indiferente për vizitën tuaj. Veranda e repartit të punës së ngritur nga blloqe betoni është mobiluar thjeshtë. Aty do të shikoni disa karrige Milingona të prodhuara me, kofnet e makinave, materjale të ricikueshme. Tavolinat e stolat e tjerë gjithashtu janë prodhuar ne fermë në të njëjtën mënyrë. Veranda përdoret për ushqim dhe veprimtari të tjera kreative. Reparti i punës tani për tani shërben si një magazine për ruajtjen e shumë objekteve të grumbulluara, të cilat i përkasin të kaluares dhe ne vetvete mbartin shume histori interesante. Në fakt këtë hapësirë të ardhmen e afërt ne synojmë ta përdorim për ngritjen e shërbimit të restorantit me gatime tradicionale të zonës së veriut të vendit tonë.

Akomodimi
Le të ngjitemi në rrugën që të shpie tek një ndërtesë ne dukje druri, që është pagëzuar me emrin banesa sociale. Ajo shërben për akomodimin e 10 pushuesve. Dhomat të gjitha kanë akses në verandë dhe një strehë me kallama, që i shërben pushuesve për tu mbrojtur nga rrezet e diellit. Nga veranda ju mund të shijoni panaramën e luginën e shegëve të buta, pyllit të ullinjve e drurëve të lisit në kodrat përballë dhe banesat e Shtëpisë së Malësorit. Ne krahun e majte te banese sociale te ben kureshtar një shtepise e bukur me ngjyre të bardhë me me cati me tjegulla të vjetra mercedese. Kjo është ish stalla e fermës, e cila tani ju jep mundësinë e akomodimit. Eshtë e pajisur me 10 shtreter duke i dhënë mundësinë pushuesve në grup, që jo vetem të flenë, por dhe të argetohen në verandën e saj. Kushtet që ne ofrojmë për akomodim ne fermë janë modeste, kjo pasi ne dëshirojmë që klientët tanë të perjetojnë një experience ndryshe, dicka tjetër nga e përditshmja, e thjeshtë, e pastër , diçka që të plotëson nevojat bazë, me çmim të lire dhe konkurues në treg. Ferma akomodon deri në 20 persona, grupe nxënësish, familje apo grupe shoqërore, që i pëlqejnë aktivitetet në natyrë. Ne kemi si target turistët e aventurës, ata që kryesisht udhëtojnë me bicikleta dhe ju pëlqen të flenë shpesh herë jashtë, në çadra, në qiell të hapur, në hapësirat e kushtet që të ofron ferma. Këtu është mundësinë e akomodimit falas, për ata që angazhohen me punë vullnetare, duke ndihmuar në punët e përditshme të fermës.

 Një mur guri mbajtës ndan sheshin e akomodimit për çadrat me ish stallën dhe një shesh që përdoret nga pushuesit për parking apo për të luajtur futboll e basketboll.
Pak me lart është stalla, e cila është ndërtuar me materjale të riciklueshe. Aty jetojnë të gjithë kafshët e shpendet  e fermës, përveç bletëve. Ato janë dele, dhi, pula, pata, gomerë, pëllumba, rika, pulhine. Ndërkohë gjatë shëtitjeve në fermë Ju mos u habisni nëse ndonjë lepur ju pret rrugën me shpejtësi. Breshkat janë më të shumta në numër se sa Iriqët, të cilët janë banorë autoktonë në fermë. Kryesisht hutini, por dhe zogj të tjerë fluturojnë përmbi fermë, të parët për të rrufitur ndonjë nga pëllumbat apo zogjët e pulave e të tjerët për të shoqëruar me këngën e tyre Ju gjatë gjithe kohës që jeni këtu. Një shumëllojshmëri zogjsh të tjerë fluturojnë mbi qiell me destinacion lumin Buna, fushat përreth apo dhe në liqenin e Shkodrës.

Shëtitjet në fermë janë një atraksion më vete ndaj tabelat orientuese ju orientojnë të marrin rrugën per lart. Ndësa jemi duke ecur, pas rreth 200 metrash, në të majtë  dallojmë 27 koshere me blete të rrethuara me një rrjetë me ngjyre jeshile. Vazhdojme ecjen e kur mbërrijmë lart në kodër lexojmë një tabelë “Ullinjt e shpëtuar nga Zefi”. Për t’ju shuar kureshtjen tuaj, ju tregoj historinë. Ishte marsi i vitit 1997, “gjatë krizës së piramidave”, në një natë u prenë të gjithë ullinjt për dru zjarri. U prenë nga disa persona, të qujtur “banorët e pallateve”. Këta banorë jo autoktonë, të ardhur nga zonat e përmbytura të hidrocentalit të Fierzës. Të 37 ullinjt që shikoni këtu janë dëshmitarët e kësaj ndodhije të pazakontë. Ne i kemi pagëzuar me emrin e Zefit, në nder të aktit të bërë nga Zef Vata, njërit prej banorëve të Shtëpinë së Malësorit. Ai i ka mbrojtur këta ullinj nga prerja prej disa banorëve të pashpresë e të mërzitur nga sistemi komunist.

Ndërkohë ne vazhdojmë ecjen në këmbë dhe kalojme përmes një fushe volejbolli ku shtyllat e saj janë të bëra me drurë. Pas pak metrash na shaqet madhërishëm një amfiteater, i cili shtrihet në kodër. Forma e tij është si në kohët e teatrit antik. Eshtë ngritur me gurët natyralë të grumbulluar me karrocë me kalë në zonë e pa përdorur asnjë kovë llaç, kudo mbizotëron ngjyra jeshile, ajri i pastër, ndaj dhe e kemi pagëzur me emrin “Amfiteatri Natyror”. Skena e tij është prej druri dhe hekuri me përmasat të bollshme që lejojnë performancën në grup. Ajo është mikpritëse për artistët e rinj si nga brenda ashtu dhe jashtë vendit tonë. Që prej tre vitesh në këtë skenë çdo vit realizohen veprimtari social kulturore dhe i shërben si promotore e traditave tona, kulturës, paqes, teatrit social për rininë. Kapaciteti  i amfiteatrit është deri në 5 mijë persona. Hapësira dhe skena e amfiteatrit shërbejne gjithashtu për nxënesit e shkollave, vizitore ditorë të fermës.

BIMESIA E FERMES
Mikroklima e krijuar me erërat nga bregdetare dhe Mali i Taraboshit, ndihmojne që zona të shquhet për prodhimet të mira bujqësore, perimet dhe zarzavatet. Gjatë dy viteve të fundit fermës i janë shtuar 300 fidanë ulliri të rinj, të cilat janë mbjellur nga mbështetja e Swiss dhe Austrian Cooperation. Krahas tyre kemi mbjellë pemë frutore si limonë, portokalle, mandarina, dardha etj. Një masiv me pisha që u pat mbjellur nga ndërmarrja pyjore rreth 7 vjet më pare, përbën një pjesë të madhe të bimësisë së fermës. Ato po rrisin kurorën jeshile mbi banesën sociale, si dhe rrisin sigurinë e mbrojnë kondrën nga erozioni. Shegat dhe dardhat e egra, rrënjët e të cilave i kanë rrezistuar sopatës së njerëzve dhe thatësirës së verës, tashmë e kanë rimarrë vehten. Villet po ashtu. Ato I rrezistojnë thatësires të vendosur pikerisht aty ku lagështira dëshmon prezencën saj, në brinjët e kondrës. Lulet e stinës të shumta lulezojne sipas rrallës krahas bimëve medicinale e aromatike si shërbela, makthi dhe levando te mbjellura sëfundmi nga ne. Tashmë kemi mberritur ne majë të kodrës, aty ku tabela shenon “Sheshi Belvedere”. Prej këtu Ju mund të shijoni panaramën fantastike duke filluar qe nga Mali i Cukalit, Gurin e Zi, Ganjollën, Berdicën, fushat e Dajçit, kodrat Oblikes e në vazhdimin kodrat e malet përtej kufirit e deri në majën e Taraboshit.

Duke dashur për t’ju lenë kureshtar për të ditur me shumë, këtu unë do të ndërpres rrëfimin tim, duke ju falenderuar që më “ndoqët” në këtë udhëtim imagjinar. Unë gjej rastin t’ju ftoj ju të na vizitoni ne fermë, duke filluar nga pranvera, në mars të vitit 2017.

ATRAKSIONET E FERMES
Ngjitje në Malin e Taraboshit si dhe në fshatrat e sipërm të Anën së Malit si Muriq, Krebaj, Kravar e në fshatin kufitar të Vithgarit.
Çiklizëm malor në rrugët e shtigjet e zonës.
Plazh në lumin Buna, aty mund të shkoni me biçikletë apo në këmbë.
Akomodimi me çadra në natyrë të hapur, organizimi i grilave familjare.
Shëtitje me gomar, kujdesi ndaj kafshëve, shpendëve dhe bimësisë së fermës.
Vizite në muzeun e historiko-etnografik, pranë gjimnazit Oblike, muzeut të ngritur nga Ruzhdi Poda dhe Isa Meti.
Shëtitje me varkë, skafe dhe anije në lumejt Buna e Drin dhe në Liqenin e Shkodrës me mjetet e ludrimit të menaxhuara nga “Vëllezërit VATAKSI.

 

ATRAKSIONET TË TJERA ME BIÇIKLETE

Shëtitje dhe Vizitë në Kalanë Rozafa.
Shëtitje buze Liqenit të Shkodrës, Shiroke dhe Zogaj.
Shëtitje brigjeve dhe rrugeve ne krah te lumejve Buna, Drini dhe Kir.
Shëtitje me bicikletë në rrugën e biçikletave “Jetoje Lumin” në zonën e Dajçit.
Shëtitje me bicikletë në qytetin e Shkodrës, vizitë në muzeun e fotografisë MARUBI, Muzeun Historik, Xhaminë e Plumbit, Muzeun e Kujtesës,
Kishën Katedrale të Shën Shtjefnit etj.

Disa nga aktivitetet e planifikuara ne ferme gjate vitit 2017

Muaji

Festa

Info

Janar

Marshimi i përvitshëm për në Tarabosh- edicioni i 6-të

Fundjaven e dytë e Janarit me pjesëmarrjen e grupeve rinore nga vendi ynë, Kosova dhe Mali i zi.

Mars

Hapja e sezonit turistik

Organizimi i vizitave për vogelushët e kopshteve dhe nxënësve të shkollave.

Prill

Java e peshkut të kubles

Gatimi i peshkut të kublës

Prill

Lojra Popullore Fest- edicioni 9-të

Me pjesëmarrjen e trupave rinore nga vendi ynë dhe nga vendet fqinjë.

Qershor

Festimi i festës së fëmijëve

Me pjesëmarrjen e fëmijeve nga kopshtet e qytetit dhe të zonës përreth.

Korrik -Gusht

Kampingu i vullnetareve

Me pjesëmarrjen e të rinjve nga zona dhe vendi ynë, angazhimi me punë vullnetare.

Gusht

Festa e rinisë

Mbrëmje rinore

Shtator

Teater social

Shfaqje artiste të rinj, kllounë

Tetor

Festa e Shegës

Feste lokale dedikuar frutit të Shegës

Tetor

Java e Qefullit

Gatimi i peshkut te qefullit

Nentor

Festa e gjeshtenjes

Feste lokale dedikuar frutit te geshtenjes

Nentor

Java e Gjucës

Gatimi i peshkut të Gjuces

Dhjetor

Të fala nga Ferma

Me pjesëmarrjen e fëmijeve nga kopshtet e qytetit dhe të zonave Rurale të Bashkisë Shkodër.

Dhjetor

Java e pirjes së verës

Shërbehen verë dhe verë e ngrohte me ushqime të gatuara me produkte lokale.

 
Se fundmi ferma organizon kampin veror per femije Une jetoj ne Fshat.

Themelon klubin e dashamiresve te malit dhe natyres “Taraboshi” ne Shkoder.

E ftuar ne Ferme Uta Ibrahimi e para femer Shqiptare ne Majen e Everestit.

Marshimi ne tarabosh cdo fundjave te dyte te fillim vitit te ri, muaji Janar.

 

Lojra popullore fest cdo vit ne muajin prill me pjesemarrjen e trupave rinore nga Mali I zi, Kosova dhe vendi yne.

Jeni me pushime, apo po planifikoni? Duhet të dini se ka disa njerëz rreth e rrotull që në verë nuk bëjnë pushime. E nëse ju do t`i quanit të pafat, ata e konsiderojnë veten fatlum. Një biznesmen si Mand Peza ka hequr dorë prej shumë vitesh nga pushimet përvëluese, sepse të tillë e ka punën. Për të është më mirë të qëndrojë në punë e të flasë shpesh në telefon me familjen, sesa të shkojë me ta në plazh, por të qëndrojë gjatë gjithë kohës në telefon me punën, dhe s`ka faj.

Për gazetaren dhe pedagogen Edlira Gjoni pushimet më të mira janë ato të Pashkëve dhe Krishtlindjeve. Në verë punon. Rrugën, zyrën, qytetin i ka të vetat.

Edhe këngëtarët s`pushojnë shumë gjatë verës. Marsela Çibukaj ka treguar se ato orët e drekës mund t`i shijojnë përpara ndonjë koncerti, por do të ishin të kufizuar. Në darkë kanë punë.

 

Edlira Gjoni

“Nuk bëj pushime vere sepse nuk ka kohë tjetër më të përshtatshme sesa vera të mbarosh punët që të kanë ngelur peng gjatë vitit. Mbaron raporte, dorëshkrime, artikuj, redaktime, prezantime që të kanë ngelur pas. Rishikon projekte, faqen e internetit, albumin e fotografive. Dhe e ke zyrën të gjithën për vete. Edhe qytetin. E nget makinën pa asnjë ngarkesë, përkundrazi, me qejf dhe lehtësi. Mbërrin në vendin e punës për pak minuta, gjen parkim, nuk je me nerva të sosura që në mëngjes. Në zyrë nuk ka ankesa për ngarkesa, për keq-bërje, për imagjinata dhe të vërteta. Në verë të gjithë mendojnë se ikin me pushime, nga ku kthehen më të lodhur sesa në fillim të verës. Kurse unë shfrytëzoj hapësirën, kohën, qytetin, të mbaroj materialet që duhen shkruar, grupuar e rishikuar, dhe i bëj e pa ngacmuar as nga rrjetet sociale, sepse nuk ke me ç’të angazhohesh as aty, teksa njerëzia e bllokojnë me postime nga çadrat, pijet e ushqimet e detit. Ndaj më pëlqen të punoj në verë; sepse gjej qetësinë dhe normalitetin që në 3 stinët e tjera të vitit, nuk e gjen dot. Pastaj e kompensoj me pushime në dy momente: Pashkë dhe Krishtlindje. Dhe sigurisht, me fundjavat në Vlorën dhe familjen time të dashur, kurdo që mundem. Pa pritur që të vijë vera.”

eda
Edlira dhe Fatmir Gjoni, bashkëshorti

Mand Peza

“Nuk bëj pushime vere sepse që pas shkollës të tilla i kam patur ritmet .

Në vitet `90  kam qënë nga të parët që kam provuar emigracionin dhe puna ime e parë ka qënë në një dyqan frutash në Selanik. Punoja nga ora 7.00 – 23.00, me një ndërprerje të shkurtër dreke. Ky ritëm për afro 4 vjet rresht nga 2 janari deri ne 31 Dhjetor të çdo viti…. Më pas “shpëtova”…. ! Punoja në dy punë të ndryshme dhe kisha akoma më pak kohë të lire JJJ…..

Që prej asaj kohe nuk kam ndalur më !!!

Ky për mua është ritëm i zakonshëm dhe ndihem shumë normal brenda “anormalitetit” tim J

Kam punuar dhe vazhdoj të punoj në disa punë njëkohësisht dhe përpiqem t`i bëj ato maksimalisht mirë (e përsëris përpiqem). Energjia ime kryesore shkon për Geraldina Sposa sigurisht! Atje shplodhem dhe kur lodhem.

Një mik i imi thotë: “Ke kthyer hobin në profesion.”

U zgjata pak dhe u mburra pak J , për të treguar sa e rëndësishme është puna për mua dhe për më shumë, një punë si e jona, bazuar në sherbime luksi që ofron kompania që unë drejtoj.

Paralelisht me volumin dhe cilësinë e punëve, është rritur dhe stafi e përgjegjësia që çdo gjë të jetë sa më afër perfeksionit. Duke drejtuar një kompani jo të vogël shërbimesh, që volumin e punëve e ka kryesisht në verë, nuk mund t`ia lejoj vetes pushimet në këtë periudhë.

Familja ime sigurisht që nuk mund të privohet për të bërë pushime të gjata në det, por babi Mandi më së shumti mungon (pakënaqesi për gjithë familjen kjo !!!)

Pa dashur që të luaj “heroin”, në kulm të sinqeritetit ju tregoj se gjatë verës jam shumë më rehat në Tiranë dhe i mbytur me punë, sesa buzë detit.

E kam provuar që të nis pushimet dhe gjithmonë gjendem që të bëj jo më shumë se një ditë e gjysmë larg punës. Defekt i kultivuar me sa duket J! Ime shoqe dhe fëmijët më kanë falur tashmë. Ata e kuptojnë që është më mirë të jem në Tiranë dhe të flas me ata në celular shumë herë në ditë, sesa të jem me ta fizikisht dhe të flas në celular me të tjerët pa ndërprerje për punën.

Por, si çdokush nga ne dhe unë kam nevojë të pushoj! Preferoj që shumë ditë nga të dimrit t`i kaloj buzë detit. Pushime krejt pasive, duke lexuar shtrirë (e di që është gabim), por me shënime ama …. E kam patur luksin e këtyre lloj pushimeve duke qenë se jemi një grup miqsh që e bëjmë këtë gjë prej shuuuuuumë vitesh. Ata kujdesen për pushimet tona dhe gjithë atraksionet e tjera shoqëruese.

Global Travel quhet fajtori i këtyre lloj pushimeve JJ

A kam ndonjë pishman? Sigurisht që po!

Ndonjëherë (për arsye të shkollës­), fëmijët nuk i kemi dot me ne në këto udhëtime dhe kjo më mërzit pak. Por shumë herë të tjera fëmijët janë së bashku me ne.

Gjithashtu mua më pëlqen të jem mes miqsh të shumtë, mirëpo jo kushdo e ka kohën dhe mundësinë të udhëtojë në pikë të dimrit për në destinacione të rralla e të largëta edhe kjo më mërzit pak. Pastaj mendoj, po kur t`i Mand Peza punoje në zheg të vapës për të organizuar eventet e klientëve të tu ç`bënin këta miqtë e tu?

Përgjigja është: Freskoheshin ku të mundeshin, buzë detit ose rrëzë malit. Atëherë i them vetes: Ti nuk po bën pushime, ti thjesht po karikohesh për t`u rikthyer akoma më fuqishëm në punë.

Veç kaq, ime shoqe kujdeset që çdo udhëtim pune që ne bëjmë (dhe këto nuk janë të rralla), ta shijojmë edhe si një pushim të shkurtër. Pra thjesht ajo kujdeset të ma bëj jetën me ngjyra.

Tash që po i radhis gjithë këto të vërteta për ju, kuptova që: Nuk qenkam dhe aq shumë për të qarë hallin!!!!JJJJ.”

2017-07-19 21_19_40-barbados (1) - Windows Photo Viewer
Mandi në Barbados
2017-07-19 21_20_06-jamaica (1) - Windows Photo Viewer
Mandi dhe Marçela në Jamaica
2017-07-19 21_20_37-seychelles - Windows Photo Viewer
Në Seychelles

Marsela Çibukaj

“Për angazhimet e punës si shumë të tjerë edhe unë shoh gjithmonë e më të sakrifikuar kohën e pushimeve gjatë verës. Sidomos pushimet e gjata, ato që shkojnë më shumë se 1 javë. Pavarësisht faktit që jam shumë e lidhur me detin dhe që vera mbetet sezoni im i preferuar prej shumë vitesh gjatë kësaj periudhe të vitit prioritet ka puna që bëj me kënaqësi dhe pa më rënduar asnjëherë .                        

Përfitoj nga rasti gjatë vjeshtës ose pranverës të bëj udhëtime në vende që ende nuk kam vizituar, sidomos jashtë shtetit. Në këtë mënyrë zëvendësoj pak shplodhjen e munguar gjatë verës. Hera e fundit që kam bërë një udhëtim relativisht të gjatë, 2-javor, ka qenë në pranverën e këtij viti në USA . Ndërkohë që ende nuk i kam planifikuar pushimet e gjata të radhës. Do më pëlqente me siguri të vizitoja sa më shpejt Cuba-n përpara se të amerikanizohej shumë. Gjatë gushtit shpresoj të shijoj plazhet e mrekullueshme të jugut tonë bashkë me shoqërinë italiane që do vijë pikërisht për të njohur më nga afër bukurinë e kulturës dhe traditës së vendit tonë. Bëhem një ciceron shumë e zonja kur flitet për vendin tim. 

Sezoni veror ka qenë dhe vazhdon të jetë me angazhime qoftë në Tiranë e po ashtu edhe në rrethe dhe bregdet. Jemi me fat që profesioni ynë si muzikant thuret bukur me udhëtimet dhe na jep mundësi të shijojmë edhe pak qytetet në të cilat shkojmë dhe njerëzit që takojmë.                        

Gjithsesi i uroj të gjithë lexuesve të tiranapost.al pushime sa më të mbara, plot diell dhe muzikë të mirë ❤”

2017-07-19 21_17_00-Marsela Cibukaj on Instagram_ “E il cielo è sempre più blu...”

2017-07-19 21_17_11-Marsela Cibukaj on Instagram_ “It was 1949.”

Në fillim na u dukën për të qarë hallin që të tre, por në fakt na e mbushën mendjen tëk, e tëk, e tëk që nuk qenkan fare. Ata nuk bëjnë pushime vere, po nuk janë çmendur të ngelen pa pushime. I paskan gjetur zgjidhjet me mençuri.

 

/Tirana post

Ndonese nisi funksionimin me vone se sa parashikohej, qendra e informacionit turistik po e permbush misionin per te cilin u cel. Jane afro 20-30 turiste ne dite qe i referohen kesaj qendre per informacion qe lidhet kryesisht me hartat e destinacioneve turistike , linjat e transportit si dhe informacion mbi hotelerine dhe kampingjet. Drejtori i Turizmit ne Bashkine Shkoder shprehet optimist per ecurine e deri tanishme. 

 

 

 Pergjegjesia e Zyres se Informacionit Imelda Mullini tregon se  turistet qe jane drejtuar deri me tani kesaj zyre jane nga Franca, Gjermania dhe Austria ndersa grupmosha qe dominion jane 40 vjec e siper ndresa te themi qe nuk jane turiste elitare dhe buxheti i tyre eshte i mesem. Teksa turistet me bagazhe me vete ( backpacket) qe preferojne te mos shpenzojne shume por te eksporojne vende si Thethi, Valbona apo Komani jane kryesisht nga Spanja dhe Çekia dhe jane te grupe te rinjsh apo dhe tursite te vetem ne kerkim te aveturave. Ato flene kryesisht ne kampingje dhe hostel teksa nuk jane te interesuar per muzete dhe sitet arkeologjike, por per terrene te paeksploruara  .

 

 

 

 

Nje bravo te madhe per Mjeshter Rubin Mandija! ☺️ Prej skulptorit Mandija, tash Shkodra ka nji veper tjeter te rendesishme e cila ne duhet te krenohemi me te, 'bigala' iliri. Dy kuaj madheshtore me karroce qe shkojne mbi Bune e Drin drejte qiellin e Shkodres per ne kalate ilire qe e rrethojne Shkodren ne tana pikat.. ☺️

Prej muajsh e gati vitesh kjo veper asht gati dhe do e gjeni ne nji prej lokaleve afer Bunes. ☺️

 

 

Xhoan Shkreli, lindur në Shkodër në 1983 në një familje artistësh, nip i Prof.Gjon Shllakut, përkthyesi i Iliadës së Homerit. Fillon studimet e violinës në Shkollën Artistike “Prenke Jakova” në Shkodër me Marie Laca, Dorotea Miloti, Veldet Hoxha. Vazhdon shkollën e mesme në Liceun Artistik “Jordan Misja” në Tiranë me Prof. Brunilda Stefani. Në 2007, kryen konservatorin në Bolzano me Prof.Carlo Lazari dhe Prof. Gisella Curtolo. Ka studiuar në Accademia Chigiana në Siena me Giuliano Carmignola, në Accademia Stauffer me Salvatore Accardo, Akademie Neue Musik në Bolzano në repertorin kontemporan, Accademia Mozart në Bologna ku regjistrojnë për etiketën Amadeus me violoncelistin Enrico Bronzi.

Më tej perfeksionohet me profesorë të shkëlqyer si Viktor Pikayzen, Florin Paul, Stefano Pagliani, Stefano Manara dhe Alessandro Milani. Në 2004 në Verona, fiton cmimin e parë “PREMIO FRANCESCO GEMINIANI” ku i jepet për 4 vite një violinë e cmuar e luterisë italiane.Luan rregullisht në violinë solo, duo violinë dhe piano me pianiste si Davide Cabassi dhe muzikë dhome.Bashkëpunon me Filarmonica della Scala, Teatro San Carlo di Napoli, Arena di Verona, Pomeriggi Musicali në Milano, Orchestra Haydn Bolzano, Orchestra Fondazione Toscanini në Parma, Teatro Regio në Torino.Në 2009, i ftuar nga Orchestra Mozart me dirigjent Caudio Abbado, luan në sallat më prestigjioze në Europe si KKL Luzern, Salle Pleyel di Paris, Grossen Saal Musik Verein në Vienë, dhe regjistrojnë për etiketën Deutsche Grammophon.Ne 2013 fiton konkursin në Gran Teatro La Fenice,në Venecia.Ai ,vazhdon të punojë aktualisht dhe këtë vit, zgjidhet nga koleget në rolin e koordinatorit, të Orkestrës Filarmonike La Fenice në Venecia.Violinë e parë dhe solist në orkestrën “Accademia Casanova” në Venezia. Luan me një violinë antike Tononi 1728 fecit Venitia.
Diten e Hene,date 24 Korrik,ora 19:00 ne sallen e Teatrit Kombetar,Koncerti Muzikor,nga formacioni i kuartetit,Eriona Jaho,Xhoan Shkreli,Francois Lefèvre dhe Vlorent Xhafaj.
Per rezervime Orari i biletarise 9:00-13:00 e 17:00 - 20:00 .nr telefonit 04222 30 22 069 37 50 260 
#ejaneteater

Nëse keni menduar ndonjëherë për të shkuar në Tailandën e largët për të shijuar shëtitjen me varkë dhe ujin e kristaltë, jeni në kohë të ndryshoni mendim, e të vizitoni një vend shumë herë më të bukur brenda territorit të Shqipërisë.

Porsa mbërrin aty, të kap syri disa varka të vogla, të përshtatura me motor skafi dhe në brendësi të tyre të improvizuara disa karrige, për ta bërë udhëtimin më komod. Për një moment të duken si gondolat e Venecias.

Vetëm 2 orë e 30 minuta larg Tiranës, në rrethinat e Shkodrës ndodhet liqeni i Komanit, padyshim një nga vendet më të virgjëra dhe më të bukura që ka vendi ynë. Dhe për mua ishte një destinacion i padëgjuar, por pas vizitës u kthye në pikën më të bukur turistike që kam vizituar ndonjëherë.

Pasi hipën në varkat të gjendura në molin e liqenit, vazhdon udhëtimin për plot 1 orë e 30 minuta, me një pamje magjepsëse. Me male të larta e të dendura me pisha e shkurre, diku shikon ndonjë shtëpi të ndërtuar me dru apo gurë gati për t’u rrënuar, e diku më tutje të kap syri disa shpella të gërmuara, sikur i ka bërë dora e njeriut. Por padyshim gjithçka është natyrale dhe shumë pak dora shkatërrimtare e njeriut ka ndërhyrë.

Gjatë kësaj kohe mund të kridhesh në liqen, e të shijosh ujin e pastër e të ngrohtë. Ka raste kur “skafistët” bëjnë gara me njëri tjetrin se kush do të ecë më shpejt, e kjo e shton më shumë adrenalinën e pushuesëve, të cilët brohorasin për të qenë para “konkurrentëve”.

Por gjithë magjia e udhëtimit fillon në lumin e Shalës. Ajo mrekulli e ka marrë emrin “Parajsa”. Do t’ju duket ekzagjërim ky epitet, por më besoni, e meriton.

“Nëse Parajsa është aq e bukur sa ai vend, do përpiqem të mos bëj asnjë mëkat, e do lutem që Zoti të m’i falë gabimet që bëj, nëse bota e përtejme do të ketë atë pamje”, më tha një prej mikeshave të udhëtimit kur po ktheheshim  për në Tiranë.

Sapo varka merr kthesën, të shfaqet një pamje , e thënë thjesht prrallore. Një ujë i kristaltë, ku arrin të numërosh gurët nën ujë, disa varka të parkuara dhe njerëz rrëzëlliten buzë bregut të lumit duke marrë rreze. Një urë druri e improvizuar, ku padyshim kush ka shkuar nuk ka lënë pa shkrepur një foto. Pak më lartë një lokal prap prej druri, që të servir pamjen e “ishullit” në pëllëmbë të dorës.

Ndërsa qëndrimi në lumin e Shalës zgjat rreth tri orë, është e kotë po nuk u lave një herë në lumë. Dhe pse uji është i ftohtë brisk, kur shikon që është qelibar, nuk reziston dot. Ajo që të shijon më shumë është buka e marrë me vete nga shtëpia. Nuk është turp jo. Kur shikon që të gjithë janë aq modest, me një peshqir të shtruar në gurët buzë lumit dhe pse nuk qëndron aspak rehat, ti nuk bën naze. Nuk ke kohë të kërkosh luks, por do vetëm që ato pak orë të kalojnë sa më ngadalë. Fatmirësisht, antenat e kompanive celulare nuk kanë mbërritur në “Parajsë”, duke të shkëputur një herë e mirë nga mania ‘teknologji’.

Gjeja më gazmore e udhëtimit fillon në orën 4:00, ku varkat bëhen gati të nisen në drejtim të liqeni të Komanit, pa u errur mirë. Është një mobilizim si në ushtri. Të gjithë ngrihen zgupthi, bëjnë çantat gati e nxitojnë të hipin në varkat e tyre, duke lënë kështu pas “Parajsë”. Me siguri të gjithë i premtojnë vetes se duhet të vijnë dhe një herë, e të sjellin me vete disa miq apo familjarë, që padyshim, do ta adhurojnë këtë vend.

Turistët kryesisht janë të huaj, por ka dhe shumë shqiptarë. Muajt më të rekomanduar nga vëndalinjtë për të vizituar liqenin e Komanit, janë korriku dhe gushti.

Shpesh në bisedime me miqtë dëgjoj ëndrrat për të vizituar Parisin, Venecian, Dubain etj, por pa vizituar bukuritë shqiptare, është e kotë të shkoshë më tutje. Le të shfrytëzojmë turizmin e vendit tonë, që të kemi me se të mburremi kur të takojmë një të huaj, e mos të vijnë ata e të na tregojnë se çfarë vendesh të magjishme kemi. Me shumë pak lekë, në Shqipëri mund të vizitosh vende si  Komani që ‘ia marrin në kthesë’ Tailandës./Newsbomb.al

 

Pasi nuk e pa veten në listat për kandidat të Partisë Demokratike, kreu i Aleancës Kuqezi deklaroi se i zhgënjyer do të largohej nga vendi. Por, Kreshniku Spahiu duket se ka vendosur ta kapërdijë dëshpërimin dhe ka vendosur të kthehet turist në vendin e tij. Fotot e siguruara sot nga GSH , tregojnë se ai po e kalon këtë të diel në plazhin e Malit të Robit.

Me kapelen e kthyer mbrapsht si repist, me fanelën e Lionel Mesit me numër 10 dhe me pantallona të shkurtra ai është shfaqur ditën e sotme më i relaksuar se kurrë. Jemi mësuar ta shikojmë shpesh me bluzën kuq e zi, por këtë fundjavë, ai e ka “tradhëtuar” këtë zakon, duke u ndjerë komod edhe me bluzën e Barcelonës. Kreshnik Spahiu është fotografuar në shoqërinë e një femre, teksa është duke shijuar drekën në ambientet e një restoranti buzë detit.

GSH.al

   

Kryetari i PD, Lulzim Basha, duke folur gjate nje konference shtypi, ku ka akuzuar kryeministrin Edi Rama, se nuk ofron asnje zgjidhje per krizen ekonomike ne vend./r/n/r/nLeader of the Democratic Party Lulzim Basha, speaks during a press conference, where has accused Prime Minister Edi Rama, it offers no solution to the economic crisis in the country.

Pasi siguroi bindshëm votat për një mandat të dytë për të drejtuar edhe 4 vite të tjera Partinë Demokratike, Lulzim Basha flet për herë të parë pas fitores. Teksa falënderoi të gjithë demokratët për votën e tyre, Basha nuk harroi pa shprehur mirënjohje edhe për rivalin e tij, Eduard Selami.

“Demorkatet dolën dhe votuan duke shënuar rekord në zgjedhjet një anëtar një votë. Kjo pjesëmarrje masive është besim i demokratëve tek partia jonë. Kjo është shenjë që ata janë bashkë. Janë të vendosur të punojnë për forcimin e PD. Është mesazhi se e ardhmja e PD është e sigurt. Dua të falenderoj edhe Selamin për garën”. tha Basha.

Mes të tjerash kreu i PD-së theksoi se votat për të tashmë është borxh i madh për të, të cilin ai premtoi se do ua kthente.

“Vota juaj për mua është një borxh i madh, Borxh që do ua ktheje për të pranuar në çdo çast, me vendosmëri dhe dinjitet. Borxh që mund të shlyet vetëm me kthimin e PD për fatin e vendit.
Kauza jon është që të ketë më shumë mbështet të lirë. pushteti tashmë është i juaj. Akti i djeshëm nuk është aspak një derë e mbyllur. Pro përkundrazi ai që zgjedh kauzën e drejtë, të zgjedhjeve të lira dhe të ndershme që vendos të luftojë drogës, është i mirëpritur, është pjesa e jonë. Jemi të gëzuar ta kemi mes nesh, edhe nëse ka humbur rrugën. Duam të bëjmë Shqipërinë një vend të lirë, të sigurt. Ku paratë janë për njerëzit dhe jo njerëzit instrumente të qytetarëve. Ky projekt u konfirmua dje dhe do vazhdojë me përmbushje. Zoti i bekoftë demokratët dhe Shqipërinë”, tha Basha.

Lulzim Basha konfirmohet sërish në krye të Partisë Demokratike. 91.3% e demokratëve që votuan, i besuan sërish Bashës, ndërsa vetëm 8.7% i dhanë votën kundërshtarit të tij në garë, Eduard Selamit.

Ishte Jemin Gjana, kryetari i Komisionit Qendror Elektoral në PD, i cili në përfundim të numërimit të kutive nga 68 degët e Partisë Demokratike, shpalli rezultatin përfundimtar.

Numri i votuesve është 5.9834. Fletë votimi të dëmtuara gjatë procesit janë 61 copë, të pavlefshme janë 766, të vlefshme janë 59067 te vlefshme. Për kandidatin Lulzim Basha janë 53931 dhe për kandidatin Eduart Selami janë 5136. Komisioni shpall fitues zotin Lulzim Basha”, tha Jemin Gjana.

Në zgjedhjet e së shtunës, morën pjesë 59.834 anëtarë me të drejtë vote nga 103.952 anëtarë që ka Partia Demokratike në të gjithë Shqipërinë, ose 57.5 % e të gjithë anëtarësisë.

MOTI

Shkoder Albania Clear (night), 22 °C
Current Conditions
Lindje: 5:27 am   |   Perendim: 8:8 pm
76%     6.4 km/h     33.390 bar
Parashikim
H E ulet: 18 °C E larte: 35 °C
MA E ulet: 20 °C E larte: 27 °C
MER E ulet: 16 °C E larte: 21 °C
E E ulet: 16 °C E larte: 24 °C
P E ulet: 16 °C E larte: 27 °C
SH E ulet: 17 °C E larte: 30 °C
D E ulet: 18 °C E larte: 31 °C
H E ulet: 19 °C E larte: 32 °C
MA E ulet: 21 °C E larte: 32 °C
MER E ulet: 21 °C E larte: 33 °C
Advertisement

Top Stories

Grid List

Ferma Eco-Sociale Ana e Malit është një sipërmarrje sociale, e cila synon të ketë ndikim të dyfishtë, ndikim në mjedis dhe social. Ajo afron më afër njerëzit me natyrën, nëpërmjet organizimit të aktiviteteve social kulturore në natyrë dhe punësimin e personava me aftësi të ulëta kontraktimi. Eshtë një nga tre projektet fituese në konkursin Ideve të Gjelbërta, konkurs i përvitshëm i organizuar nga Partnerët Shqipëri. Falë angazhimit së organizatës The Door dhe të partnerëve të saj, unë nuk jam i vetëm në këtë projekt. Për më shumë ju ftoj të lexoni dhe njiheni me ketë fermë, e cila është e para në llojin e saj në vendin tonë.

Ka qenë viti 2012, kur unë me ftesën nga Ruzhdi Poda, mësues në pension dhe Isa Meti, aktivist kulturor, pata vizituar për herë të parë të gjithë fshatrat e Anës së Malit. Atëherë nuk e kisha menduar që do të dashuroja kaq shumë këtë zonë, e cila shquhet për bukuritë natyrore, produket bujqësore dhe njerëzit e saj shumë të mirë. Vetëm një vit më pas, mora angazhim për ngritjen e Fermës Eko-Sociale, pikërisht në një kodrat e kësaj zone, ku tashmë dalëngadalë ka marrë formë e po merr jetë cdo ditë agrobiznesi ferma Ekosociale.
Me distancë vetëm 2,2 km larg urës së Bunës, 7 km larg qëndrës së qytetit të Shkodrës dhe 12 km larg pikës kufitare të Muriqanit me Malin e Zi, ferma është e arritshme për këdo qoftë në këmbë, biçikletë apo me makinë. Ajo kufizohet nga shtëpia e Malësorit, fshatin Zues dhe fshatin Xhaferaj.
Ferma ndodhet në zonën me peisazh të mbrojtur të lumit Buna në Bashkinë Shkodër, në njësinë administrative Ana e Malit. Shtrihet në një kodrinë argjilore, pjesë e një vargu kodrash, të quajtura Kodrat Magjype. Thuhet që dikur në kodra kanë banuar familje kovaçësh të ardhur nga Egjipti, ndaj quhen dhe Kodrat Magjype. Brijë këtyre kodrave kalon një rrugë e vjetër e ndërtuar nga Perandoria Austriake, e cila lidhte Shkodrën me Krajën, Malin të zi. Këtu në vitin 1967, ka fillesat e saj ndërmarrja bujqësore Perlat Rexhepi, e vetme fermë me shtrirje në të gjithë zonën rreth qytetit të Shkodrës.  Meqë kodrat, klasifikoheshin si një tokë jo prodhuese për drithërat, rreth vitit 1983 ato u mbollën masivisht me fidane ulliri me punë vullnetare. Vaditja bëhej me pompat që thithnin ujin nga lumi Buna dhe ullinj dhanë rendiment të lartë. Kujtoj që profesor Ahmet Osjo më pat treguar, që një arsye më shumë për mbjelljen e kësaj kulture ishte që pikërisht mbi këtë zonë kalon paraleli i 33-të, këtu hëna ndriçon dy herë më shumë.

         Pasi keni lënë asfaltin e marrë kthesën djathtas tek një tabele e bërë nga një baraban kabllosh, ju duhet ecni për vetëm 200 meter në rrugë rurale dhe ja mbërritet. Parkingu kufizohet nga një bahce të rrethuar mjeshtërisht me kallamë. Brenda saj janë tre ullinj, e pas tyre, një kënd lodrash , tre ndvrtesa të ulëta, dhe një masiv pishash që ngjiten lart deri në kodër e që shoqërohen nga të tjerë ullinj. Fabiola, një qen i racës labrador me dy këlyshët e saj Ekon dhe Farma, janë tashmë duke ju mikëpritur duke u hedhur e lehur nga gëzimi. Tre macet lozonjare, banore të fermës, gjithashtu ju shoqërojnë, por shpesh here më në distance dhe disi më indiferente për vizitën tuaj. Veranda e repartit të punës së ngritur nga blloqe betoni është mobiluar thjeshtë. Aty do të shikoni disa karrige Milingona të prodhuara me, kofnet e makinave, materjale të ricikueshme. Tavolinat e stolat e tjerë gjithashtu janë prodhuar ne fermë në të njëjtën mënyrë. Veranda përdoret për ushqim dhe veprimtari të tjera kreative. Reparti i punës tani për tani shërben si një magazine për ruajtjen e shumë objekteve të grumbulluara, të cilat i përkasin të kaluares dhe ne vetvete mbartin shume histori interesante. Në fakt këtë hapësirë të ardhmen e afërt ne synojmë ta përdorim për ngritjen e shërbimit të restorantit me gatime tradicionale të zonës së veriut të vendit tonë.

Akomodimi
Le të ngjitemi në rrugën që të shpie tek një ndërtesë ne dukje druri, që është pagëzuar me emrin banesa sociale. Ajo shërben për akomodimin e 10 pushuesve. Dhomat të gjitha kanë akses në verandë dhe një strehë me kallama, që i shërben pushuesve për tu mbrojtur nga rrezet e diellit. Nga veranda ju mund të shijoni panaramën e luginën e shegëve të buta, pyllit të ullinjve e drurëve të lisit në kodrat përballë dhe banesat e Shtëpisë së Malësorit. Ne krahun e majte te banese sociale te ben kureshtar një shtepise e bukur me ngjyre të bardhë me me cati me tjegulla të vjetra mercedese. Kjo është ish stalla e fermës, e cila tani ju jep mundësinë e akomodimit. Eshtë e pajisur me 10 shtreter duke i dhënë mundësinë pushuesve në grup, që jo vetem të flenë, por dhe të argetohen në verandën e saj. Kushtet që ne ofrojmë për akomodim ne fermë janë modeste, kjo pasi ne dëshirojmë që klientët tanë të perjetojnë një experience ndryshe, dicka tjetër nga e përditshmja, e thjeshtë, e pastër , diçka që të plotëson nevojat bazë, me çmim të lire dhe konkurues në treg. Ferma akomodon deri në 20 persona, grupe nxënësish, familje apo grupe shoqërore, që i pëlqejnë aktivitetet në natyrë. Ne kemi si target turistët e aventurës, ata që kryesisht udhëtojnë me bicikleta dhe ju pëlqen të flenë shpesh herë jashtë, në çadra, në qiell të hapur, në hapësirat e kushtet që të ofron ferma. Këtu është mundësinë e akomodimit falas, për ata që angazhohen me punë vullnetare, duke ndihmuar në punët e përditshme të fermës.

 Një mur guri mbajtës ndan sheshin e akomodimit për çadrat me ish stallën dhe një shesh që përdoret nga pushuesit për parking apo për të luajtur futboll e basketboll.
Pak me lart është stalla, e cila është ndërtuar me materjale të riciklueshe. Aty jetojnë të gjithë kafshët e shpendet  e fermës, përveç bletëve. Ato janë dele, dhi, pula, pata, gomerë, pëllumba, rika, pulhine. Ndërkohë gjatë shëtitjeve në fermë Ju mos u habisni nëse ndonjë lepur ju pret rrugën me shpejtësi. Breshkat janë më të shumta në numër se sa Iriqët, të cilët janë banorë autoktonë në fermë. Kryesisht hutini, por dhe zogj të tjerë fluturojnë përmbi fermë, të parët për të rrufitur ndonjë nga pëllumbat apo zogjët e pulave e të tjerët për të shoqëruar me këngën e tyre Ju gjatë gjithe kohës që jeni këtu. Një shumëllojshmëri zogjsh të tjerë fluturojnë mbi qiell me destinacion lumin Buna, fushat përreth apo dhe në liqenin e Shkodrës.

Shëtitjet në fermë janë një atraksion më vete ndaj tabelat orientuese ju orientojnë të marrin rrugën per lart. Ndësa jemi duke ecur, pas rreth 200 metrash, në të majtë  dallojmë 27 koshere me blete të rrethuara me një rrjetë me ngjyre jeshile. Vazhdojme ecjen e kur mbërrijmë lart në kodër lexojmë një tabelë “Ullinjt e shpëtuar nga Zefi”. Për t’ju shuar kureshtjen tuaj, ju tregoj historinë. Ishte marsi i vitit 1997, “gjatë krizës së piramidave”, në një natë u prenë të gjithë ullinjt për dru zjarri. U prenë nga disa persona, të qujtur “banorët e pallateve”. Këta banorë jo autoktonë, të ardhur nga zonat e përmbytura të hidrocentalit të Fierzës. Të 37 ullinjt që shikoni këtu janë dëshmitarët e kësaj ndodhije të pazakontë. Ne i kemi pagëzuar me emrin e Zefit, në nder të aktit të bërë nga Zef Vata, njërit prej banorëve të Shtëpinë së Malësorit. Ai i ka mbrojtur këta ullinj nga prerja prej disa banorëve të pashpresë e të mërzitur nga sistemi komunist.

Ndërkohë ne vazhdojmë ecjen në këmbë dhe kalojme përmes një fushe volejbolli ku shtyllat e saj janë të bëra me drurë. Pas pak metrash na shaqet madhërishëm një amfiteater, i cili shtrihet në kodër. Forma e tij është si në kohët e teatrit antik. Eshtë ngritur me gurët natyralë të grumbulluar me karrocë me kalë në zonë e pa përdorur asnjë kovë llaç, kudo mbizotëron ngjyra jeshile, ajri i pastër, ndaj dhe e kemi pagëzur me emrin “Amfiteatri Natyror”. Skena e tij është prej druri dhe hekuri me përmasat të bollshme që lejojnë performancën në grup. Ajo është mikpritëse për artistët e rinj si nga brenda ashtu dhe jashtë vendit tonë. Që prej tre vitesh në këtë skenë çdo vit realizohen veprimtari social kulturore dhe i shërben si promotore e traditave tona, kulturës, paqes, teatrit social për rininë. Kapaciteti  i amfiteatrit është deri në 5 mijë persona. Hapësira dhe skena e amfiteatrit shërbejne gjithashtu për nxënesit e shkollave, vizitore ditorë të fermës.

BIMESIA E FERMES
Mikroklima e krijuar me erërat nga bregdetare dhe Mali i Taraboshit, ndihmojne që zona të shquhet për prodhimet të mira bujqësore, perimet dhe zarzavatet. Gjatë dy viteve të fundit fermës i janë shtuar 300 fidanë ulliri të rinj, të cilat janë mbjellur nga mbështetja e Swiss dhe Austrian Cooperation. Krahas tyre kemi mbjellë pemë frutore si limonë, portokalle, mandarina, dardha etj. Një masiv me pisha që u pat mbjellur nga ndërmarrja pyjore rreth 7 vjet më pare, përbën një pjesë të madhe të bimësisë së fermës. Ato po rrisin kurorën jeshile mbi banesën sociale, si dhe rrisin sigurinë e mbrojnë kondrën nga erozioni. Shegat dhe dardhat e egra, rrënjët e të cilave i kanë rrezistuar sopatës së njerëzve dhe thatësirës së verës, tashmë e kanë rimarrë vehten. Villet po ashtu. Ato I rrezistojnë thatësires të vendosur pikerisht aty ku lagështira dëshmon prezencën saj, në brinjët e kondrës. Lulet e stinës të shumta lulezojne sipas rrallës krahas bimëve medicinale e aromatike si shërbela, makthi dhe levando te mbjellura sëfundmi nga ne. Tashmë kemi mberritur ne majë të kodrës, aty ku tabela shenon “Sheshi Belvedere”. Prej këtu Ju mund të shijoni panaramën fantastike duke filluar qe nga Mali i Cukalit, Gurin e Zi, Ganjollën, Berdicën, fushat e Dajçit, kodrat Oblikes e në vazhdimin kodrat e malet përtej kufirit e deri në majën e Taraboshit.

Duke dashur për t’ju lenë kureshtar për të ditur me shumë, këtu unë do të ndërpres rrëfimin tim, duke ju falenderuar që më “ndoqët” në këtë udhëtim imagjinar. Unë gjej rastin t’ju ftoj ju të na vizitoni ne fermë, duke filluar nga pranvera, në mars të vitit 2017.

ATRAKSIONET E FERMES
Ngjitje në Malin e Taraboshit si dhe në fshatrat e sipërm të Anën së Malit si Muriq, Krebaj, Kravar e në fshatin kufitar të Vithgarit.
Çiklizëm malor në rrugët e shtigjet e zonës.
Plazh në lumin Buna, aty mund të shkoni me biçikletë apo në këmbë.
Akomodimi me çadra në natyrë të hapur, organizimi i grilave familjare.
Shëtitje me gomar, kujdesi ndaj kafshëve, shpendëve dhe bimësisë së fermës.
Vizite në muzeun e historiko-etnografik, pranë gjimnazit Oblike, muzeut të ngritur nga Ruzhdi Poda dhe Isa Meti.
Shëtitje me varkë, skafe dhe anije në lumejt Buna e Drin dhe në Liqenin e Shkodrës me mjetet e ludrimit të menaxhuara nga “Vëllezërit VATAKSI.

 

ATRAKSIONET TË TJERA ME BIÇIKLETE

Shëtitje dhe Vizitë në Kalanë Rozafa.
Shëtitje buze Liqenit të Shkodrës, Shiroke dhe Zogaj.
Shëtitje brigjeve dhe rrugeve ne krah te lumejve Buna, Drini dhe Kir.
Shëtitje me bicikletë në rrugën e biçikletave “Jetoje Lumin” në zonën e Dajçit.
Shëtitje me bicikletë në qytetin e Shkodrës, vizitë në muzeun e fotografisë MARUBI, Muzeun Historik, Xhaminë e Plumbit, Muzeun e Kujtesës,
Kishën Katedrale të Shën Shtjefnit etj.

Disa nga aktivitetet e planifikuara ne ferme gjate vitit 2017

Muaji

Festa

Info

Janar

Marshimi i përvitshëm për në Tarabosh- edicioni i 6-të

Fundjaven e dytë e Janarit me pjesëmarrjen e grupeve rinore nga vendi ynë, Kosova dhe Mali i zi.

Mars

Hapja e sezonit turistik

Organizimi i vizitave për vogelushët e kopshteve dhe nxënësve të shkollave.

Prill

Java e peshkut të kubles

Gatimi i peshkut të kublës

Prill

Lojra Popullore Fest- edicioni 9-të

Me pjesëmarrjen e trupave rinore nga vendi ynë dhe nga vendet fqinjë.

Qershor

Festimi i festës së fëmijëve

Me pjesëmarrjen e fëmijeve nga kopshtet e qytetit dhe të zonës përreth.

Korrik -Gusht

Kampingu i vullnetareve

Me pjesëmarrjen e të rinjve nga zona dhe vendi ynë, angazhimi me punë vullnetare.

Gusht

Festa e rinisë

Mbrëmje rinore

Shtator

Teater social

Shfaqje artiste të rinj, kllounë

Tetor

Festa e Shegës

Feste lokale dedikuar frutit të Shegës

Tetor

Java e Qefullit

Gatimi i peshkut te qefullit

Nentor

Festa e gjeshtenjes

Feste lokale dedikuar frutit te geshtenjes

Nentor

Java e Gjucës

Gatimi i peshkut të Gjuces

Dhjetor

Të fala nga Ferma

Me pjesëmarrjen e fëmijeve nga kopshtet e qytetit dhe të zonave Rurale të Bashkisë Shkodër.

Dhjetor

Java e pirjes së verës

Shërbehen verë dhe verë e ngrohte me ushqime të gatuara me produkte lokale.

 
Se fundmi ferma organizon kampin veror per femije Une jetoj ne Fshat.

Themelon klubin e dashamiresve te malit dhe natyres “Taraboshi” ne Shkoder.

E ftuar ne Ferme Uta Ibrahimi e para femer Shqiptare ne Majen e Everestit.

Marshimi ne tarabosh cdo fundjave te dyte te fillim vitit te ri, muaji Janar.

 

Lojra popullore fest cdo vit ne muajin prill me pjesemarrjen e trupave rinore nga Mali I zi, Kosova dhe vendi yne.

 

 

Nje bravo te madhe per Mjeshter Rubin Mandija! ☺️ Prej skulptorit Mandija, tash Shkodra ka nji veper tjeter te rendesishme e cila ne duhet te krenohemi me te, 'bigala' iliri. Dy kuaj madheshtore me karroce qe shkojne mbi Bune e Drin drejte qiellin e Shkodres per ne kalate ilire qe e rrethojne Shkodren ne tana pikat.. ☺️

Prej muajsh e gati vitesh kjo veper asht gati dhe do e gjeni ne nji prej lokaleve afer Bunes. ☺️

 

 

 

Sot janë gratë me të bukura e të dëshiruara në planet, por në shkollë kanë qenë vajzat e thjeshta me probleme, me djem që nuk ua hidhnin sytë e me shoqe që i tallnin.
Kur i sheh sot, me miliona follower dhe adhurues që janë gati të bëjnë gjithçka vetëm për të kaluar një sekondë me to, kupton që adoleshenca është një periudhë e shpifur për të gjithë. Edhe për modelet më të bukura të botës, që kanë rrëfyer eksperiencat e dhimbshme të adoleshencës.

 

Gisele Bündchen

 

GISELE-BUNDCHEN

E pabesueshme ta thuash, top modelja më e paguar e botës, që i bëri dhe Leonardo Di Caprio-n dhe Tom Brady-n të lënë mendjen pas saj, ka pësuar akte bullizmi. Siç ka treguar për New York Times:
“Isha shumë e gjatë që 14 vjeç por kjo nuk ishte diçka e bukur. Të gjithë talleshin me mua”.
Nofka e saj ishte “Olivia”, si gruaja e “Braccio di ferro”, ose “Gjirafa”, kanë rrëfyer disa nga shokët e saj të klasës, që gjithashtu kanë rrëfyer edhe se kishin vënë bast se kush do kishte kurajën të puthe rosakun e shëmtuar.

 

Taylor Hill

taylor3

“Unë nuk u pëlqeja djemve të klasës sime. Kurse tani të gjithë më shkruajnë: ‘Hey, unë kam qenë në një shkollë me ty”, ka treguar modelja në një intervistë duke u çuditur se si u bënë të gjithë të gjallë kur ajo u shfaq për herë të parë në sfilatën e Victoria’s Secret. “Në fakt askujt s’i binte ndër mend se edhe unë isha në atë shkollë. Ishin shumë budallenj për ta kuptuar. Për ta unë nuk ekzistoja në atë epokë”.

 

Irina Shayk

irina-shayk-beach-bunny

Edhe Irina Shayk ka pasur peripecitë e saj në kohën e adoleshencës aq sa kishtë dëshirë të ishte mashkull, që të kishe më pak probleme:
“Isha 14 vjeç dhe do kisha dhënë krahun tim të djathtë vetëm që të isha djalë. Mendoaj se isha e tmerrshme dhe se nuk do t’i dukesha askujt tërheqëse”.

 

Rosie Huntington Whiteley

rosie

Sot është lumturisht e fejuar me Jason Statham, me të cilin ka edhe në fëmijë, por modelja ka rrëfyer se ka qenë viktimë e bullizmin kur ka qenë e vogël:
“Ishte një grup vajzash që më ndiqnin në banjë dhe më kërcënonin se më kishin inçizuar aty dhe se do ta dëgjonin të gjithë në autobusin e shkollës. Prandaj asnjë djalë nuk donte që të dilte me mua”.

 

Lily Aldridge

Lily-Aldridge-for-desktop

E besoni apo jo, engjëlli i Victoria’s Secret nuk arrinte të tërhiqte vëmendjen e djemve në kohën e shkollës.
“Mundohesha të vishesha në mënyrë femërore sepse më ngatërronin me djemtë. Bleva pantallona jeshile dhe i kombinoja me një bluzë të së njëjtës ngjyrë, kështu mendoja se isha më cool. Një ditë në shkollë na thanë që nuk duhej uniforma dhe unë shkova me atë veshje, madje kisha blerë edhe një variant në ngjyrë të kuqe. Po të mundja do t’iu kisha treguar një foto. Nuk ishte fare ide e mirë por mua më dukej vetja fantastike”.

 

Joan Smalls

joan

Në një intervitë të vitit të shkuar modelja ka treguar se kur ishte adoleshnte shpresonte të kishte një trup tjetër, që të kishte mundëis të vishte atë që meshkujt e quanin seksi:
“Të gjithë e kalojnë një moment të tillë, sidomos kur je e re dhe nuk u pëlqen djemve sepse je dërrasë dhe ke këmbë shumë të holla. Vishja dy palë geta që të më dukeshin kofshët më të shëndosha. Por pas mbarimit të gjimnazit sjellja ime ndryshoi dhe unë e pranova realitetin”.

 

Pasi nuk e pa veten në listat për kandidat të Partisë Demokratike, kreu i Aleancës Kuqezi deklaroi se i zhgënjyer do të largohej nga vendi. Por, Kreshniku Spahiu duket se ka vendosur ta kapërdijë dëshpërimin dhe ka vendosur të kthehet turist në vendin e tij. Fotot e siguruara sot nga GSH , tregojnë se ai po e kalon këtë të diel në plazhin e Malit të Robit.

Me kapelen e kthyer mbrapsht si repist, me fanelën e Lionel Mesit me numër 10 dhe me pantallona të shkurtra ai është shfaqur ditën e sotme më i relaksuar se kurrë. Jemi mësuar ta shikojmë shpesh me bluzën kuq e zi, por këtë fundjavë, ai e ka “tradhëtuar” këtë zakon, duke u ndjerë komod edhe me bluzën e Barcelonës. Kreshnik Spahiu është fotografuar në shoqërinë e një femre, teksa është duke shijuar drekën në ambientet e një restoranti buzë detit.

GSH.al

   

Advertisement