20
H, N
3024 New Articles

"Gramoz Ruçi" , deklarata surprizë e te perndjekurve

POLITIKE
Typography

 

 

Deklarate surprize e shoqates se Ish te Perndjekurve Politik ne Shkoder. Kryetari Zenel Drangu thote se nuk ka arsye per te protestuar per vendosjen e Gramoz Ruçit ne kryetar i kuvendit te shqiperise. Sipas tij e gjithe kjo situate eshte derivat i politikave te partise demokratike e cila 15 vite ne pushtet nuk vendosi nje ligj qe pengonte rikthimin e figurave te tilla. Drangu thote se partia demokratike nuk duhet te zhvilloje protesta por te analizoje shkaqet e kesaj humbje te thelle dhe te marre persiper fajet e veta, perfshi dhe zhgenjimin e te perdjekurve.

DRANGU: FAJ I PD-së, DUHET TË ANALIZOJË VETEN

Sa i takon vrasjes se 4 djemeve shkodran ne 2 prill ne 1991 , kohe ne te cilen Ruçi ishte Minister i Brendshem, Kryetari Drangu tha se ai ehste gjykuar nje here nga drejtesia , e nese ka patur manipulim vettingu do e zbardh. Ai kujton se edhe kjo reforme nuk u vendos nga Partia Demokratike

 

Ndresa mesohet se Sesioni i ri parlamentar do të nisë me protesta.  Skenarët e protestës po diskutohen në forumet organizative, po mendohet që ajo të shtrihet brenda dhe jashtë parlamentit me synim për të penguar  votimin e Gramoz Ruçit në krye të Kuvendit dhe të Fatmir Xhafajt, si ministër i Brendshëm.