27
E, K
2557 New Articles

TE TJERA

Grid List

Pas ketij ultimatumit qe rama i vendosi drejtorit Tonin Marku  dega e Aluiznit ne Shkoder eshte vene ne levizje per te zgjidhur ngercin e  dosjes se qytetarit nga Shkodra.

Sic u tha dhe nje dite me pare personi ne fjale kishte futur nje objekt ne proces  legalizimi ndersa me pas kishte shtuar nje funksion dhe kat ne objektin e siperpermendur.

Ai kishte marre legalizimin e me pas dhe certifikaten  e pronesise ne hipoteken e Shkodres por pa u perfshire dhe pjesa e shtuar.   Si pasoje e kesaj ai kishte bllokuar biznesin dhe kishte vijuar orvatjet nga zyra ne zyre ne kerkim te ndryshimit te certifikates se pronesise.

RASTI PROBLEMATIK, RELACION RAMËS

Sic argumentoi dhe vete drejtori gjate degjeses publike ne te cilen iu kerkua sqarim per rastin , sa i takon kuadrit ligjor kjo situate mund te zgjidhej vetem permes gjyqesorit,  por vete kryeministri duke i dhene te drejte ne argument drejtorit te aluzinit Tonin Marku kerkoi qe ne kete rast te behet perjashtim e madje situata te zgjidhet brenda pak oresh.  Sipas burimeve nga ALUZINI ndonese qe ne oret e para te mengjesit te se martes po shqyrtohet dosja nga specialistet dhe juristet e kesaj drejtorie serisht nuk gjendet nje shteg per te ndihmuar rastin ne fjale permes procedurave te ketij institucioni.

Ndaj po mendohet qe deri ne oret e pasmesdites ti dergohet  nje relacion i plote i rastit kryeminsitrit Rama. Kjo pasi vete nenpunesit nuk pranojne te bien ne kunershtijm me ligjin duke ditur se nje te neserme jo te larget mund te kene kosto deri dhe ne procedim penal per shkelje te ligjit dhe procedurave.

 

 

Një familjare e viktimave të 9 janarit në Shkodër, i ka ngritur shqetësimin e saj kryeministrit Rama, duke u shprehur se çështja po zvarritet në gjykata pa gjetur zgjidhje. Ndonëse kanë kaluar 15 vite nga vdekja e djalit të saj, gruaja thotë se ende nuk është zbardhur e vërteta. Madje ajo thotë se në qeverinë e asaj kohe i kanë thënë, se kjo ngjarje “do mbetet sekret shtetëror”.

Në një dëgjese që kryeministri Rama ka zhvilluar me qytetarët e Shkodrës, gruaja i ka kërkuar ndihmë për zbardhjen e kësaj ngjarje.

 

“Më thanë mos e kërko më zbardhjen e ngjarjes së 9 janarit, ajo do mbetet sekret shtetëror. Unë veç atë djalë kisha. Kam vetëm 5 vajza. E vuaj. Kam 15 vite që dergjëm, ju bëj lutje të më ndihmoni të më jepni djalin. Trupat e 9 personave dergjen brigjeve të Sazanit. U nisën tre gomone dretj Italisë me drogën e shtetit, dhe ata i fshehën për të mos u marrë vesh. Lush Zotin natë e ditë të më ndihmosh”, tha gruaja shkodrane.

Serbët e kanë pasur përherë të vështirë të përballen me gratë e pushtetshme, siç po e zbulon së fundmi dhe Ana Brnabiç.

Ndonjëherë është e vështirë të jesh një grua, por në disa vende është përherë e vështirë. Kryeministrja e re e Serbisë, Ana Brnabiç, po e pëson këtë mësim: edhe përpara se të betohej, deputetët e opozitës e quajtën një kukull, një bimë shtëpiake dhe një vazo.

Disa nga kritikat janë të justifikuara nga fakti se pushteti i vërtetë do të mbetet në duart e presidentit Aleksandër Vuçiç, i cili e zgjodhi vetëm Brnabiç për postin. Por duke parë seancën dy-ditore të konfirmimit në parlament, vihet re në mënyrë të pamohueshme se të paktën disa nofka lidhen vetëm me gjininë e saj.

Serbët gjithnjë e kanë pasur të vështirë të përballen me gra të pushtetshme, në meritë ose jo. Të marrim shembull Mira Markoviç, gruan e Sllobodan Millosheviç, e cila u urrye dhe përçmua më shumë se bashkëshorti.

Njerëzit ishin të mëdyshur për Millosheviçin, por Mira ishte gjerësisht jopopullore: mund të hyje në një lokal, të deklaroje “Mira është një kurvë!” dhe merrje pije falas. Ajo shihej si ligësia pas fronit dhe shumë [gabimisht] besojnë se bashkëshorti i saj ishte një idhëtar i devotshëm, por i korruptuar dhe manipuluar nga bashkëshortja. Ajo tani jeton në mërgim në Moskë.

Mbretëresha Draga Masin, gruaja e Mbretit Aleksandër Obrenoviç, kishte një reputacion të ngjashëm, por ishte më pak me fat në fund. Mbreti konsiderohej gjerësisht si qullash dhe Draga mendohej se haptazi drejtonte punët e shtetit.

Kur ajo u përpoq të merrte kontrollin e ushtrisë duke caktuar disa të afërm të ngushtë në pozicione kyçe në Stafin e Gjeneralëve, një grup oficerësh vendosën ta ndalonin dhe kryen puç. Ata i tejkaluan rojat dhe mësynë në pallat. Çifti mbretëror u fsheh në dollap, por më pas u gjetën, u qëlluan, u therën dhe u hodhën nga ballkoni drejt e në rrugë. Ishte viti 1903.

Përpara Mirës dhe Dragas ishte Yerina, Gruaja e despotit serb George Brankoviç, i cili sundoi në shekullin 15.

Legjenda thotë se ajo përdori punë të detyruar për të ndërtuar një fortesë të mrekullueshme me pamje nga qyteti Smederevo për veten dhe bashëkshortin dhe i drejtonte bujkrobërit aq ashpër saqë mori nofkën “Yerina e Mallkuara”, siç vazhdojnë ta quajnë në librat e shkollës. Kur George vdiq, ajo dyshohet se u helmua nga djali i tyre, Lazari.

Asgjë kaq e tmerrshme nuk duhet t’i ndodhë Brnabiç e cila, përveçse është e para kryeministre serbe në Serbinë post-komuniste, ka rastisur të jetë edhe një lesbike. Në fund të fundit, Serbia ka evoluar që nga Periudha e Mesjetës dhe ka përparuar pak edhe që nga rënia e Millosheviçit.

Por kryeministrja e re mund të presë mospëlqim nga opozita dhe nga vetë radhët e Vuçiç, të cilët e shohin si të turpshme vënien në krye të një personi që nuk u përket atyre. Në fakt, kjo mund të jetë një arsye përse Vuçiç zgjodhi Brnabiç si fillim: të ishte një rrufepritëse dhe të shmangte zemërimin e publikut si një shënjestër shumë e lehtë.

Mbetet për t’u parë nëse mandati i Brnabiç në krye do të ndihmojë gratë të përballen me më pak diskriminim.

Ligji i trajton të dyja gjinitë si të barabarta, por edhe statistikat zyrtare tregojnë se gratë kanë 14 për qind më pak gjasa të punësohen se burrat dhe me t’u punësuar ato fitojnë më pak dhe kanë më shumë gjasa të hiqen nga puna. Në disa profesione, si mësimdhënia, gratë përbëjnë 80 për qind të forcës punëtore, por më pak se 40 për qind e pozicioneve menaxhuese zihen nga femrat.

Kjo është mbase ajo që frymëzoi Nela Kuburoviç, ministren e drejtësisë dhe një nga vetëm katër gratë në kabinetin me 22 anëtare të Brnabiç, të printojë një poster me fjalët: “Është e rëndësishme të punosh me përgjegjësi dhe jo sikur je një grua,” në serbisht dhe anglisht krah portretit të saj

Duket megjithatë se Kuburoviç u mbështet te Google Translate për ta përkthyer pasi versioni anglisht doli: “Është e rëndësishme të punosh me përgjegjësi dhe të mos jesh një grua.” Posteri u tall gjerësisht, por në këtë rast, Google Translate e kishte të drejtë.

reporter.al

 

.

Procesi i Vettingut në Shqipëri ose ndryshe procesi ku do të kalojnë prokurorët, gjyqtarët dhe struktura të tjera të drejtësisë mund t thuhet se është ende në hapat e parë. Ajo që ende nuk është përhapur aq shumë në këtë proces të shumëpërfolur që mbajti peng politikën shqiptarë për disa muaj janë qytetarët, bashkëpunimi i tyre me drejtësinë dhe mbrojtja e tyre. Çështja që shtrohet është në rast se një qytetar kërkon të bashkëpunojë për një aferë korruptive të një gjyqtari apo prokurori sa i mbrojtur është? Procesi i Vettingut siguron këtë mbrojtje për qytetarët por për këta të fundit ka ende paqartësi dhe një stepje nga ana e tyre.
 
Në kuadër të projektit “Për një gjyqësor të pavarur dhe profesional: bashkëpuno edhe ti!” iniciativë e Koalicionit “Drejtësi për të gjithë” zbatuar nga Qendra Europiane dhe Qendra ALTRI, anëtare të këtij Koalicioni zhvilluan në qytetin e Shkodrës një forum për informimin e qytetarëve dhe studentëve rreth Vettingut fokusuar jo vetëm tek filtri që do kalojnë prokurorë dhe gjyqtarë por edhe mbrojtja dhe siguria për qytetarët në rast se zgjedhin të bashkëpunojnë me drejtësinë në rastet kur kanë informacione apo fakte të ndryshme.
“Ndërhyrja e qytetarëve tek Vettingu do të bëhet pak më vonë kur të plotësojnë disa formularë tip që janë. Qytetarët mund të bëhen bashkëpunëtorë të drejtësisë dhe mund të fitojnë statusin e mbrojtjes së veçantë, për këtë parashikohet një mbrojtje specifike e qytetarëve”-shprehet Entela Hoxhaj, koordinatore e organizatës Altri dhe njëkohësh pedagoge në fakultetin e drejtësisë në universitetin e Shkodrës.
 
“Gjyqtarët dhe prokurorët, ndihmësat ligjor dhe këshilltarët e gjykatës kushtetuese do të kalojnë në tre faza. E para është pasuria e tyre, familjarëve apo të afërmve, për të parë se si e kanë siguruar këtë pasuri dhe nëse ka shkelje të ndryshme. Kriteri i dytë është ai profesional që do të thotë se do vlerësohen vendimarrjet e tyre gjatë punës që kanë bërë deri tani për të parë ato raste kur nuk është zbatuar ligji. E treta është pastërtia e figurës dhe potencialisht lidhja e tyre ose jo me botën e krimit. Një pikë kyçe në këtë proces janë edhe qytetarët që presupozohet të jenë totalisht të mbrojtur”-shprehet Ina Xhepa, eksperte.
 
Gjyqtarët dhe prokurorët nëse s’kalojnë një fazë atëherë një vit do ta bëjnë në magjistraturë dhe nëse s’kalojnë dy prej këtyre fazave atëherë pezullohen dhe s’mund të ushtrojnë më detyrën. Deri më tani ka munguar një bashkëpunim dhe lidhje e fortë e qytetarëve me drejtësinë për shkak të frikës nga ana e qytetarëve dhe presioneve nga të gjitha anët. Një pjesë kanë shpresë për Vettingun ndërsa një pjesë tjetër e kanë humbur shpresën duke menduar se asgjë s’do të ndryshojë

Forcat e Armatosura të Shqipërisë nuk po arrijnë të kenë kapacitetet e duhura. Në çdo fazë të rekrutimit kërkohet një numër i lartë ushtarësh aktiv dhe detarësh. Edhe në repartin e Vau Dejësit në Shkodër ka një nevojë të madhe për ushtarë. Janë 25 të tillë që kërkohen për të plotësuar me numrin e duhur atë repart.

Njoftimi për ushtarët që kërkohen të rekrutohen është bërë në muret e ndërtesës të bashkisë Shkodër por edhe në disa vende të tjera. Përveç ushtarëve të rinj që kërkohen të shumtë janë edhe ata që ndërpresin punën për shkak se nuk trajtohen me paga të larta ndërsa po ashtu punojnë në kushte të vështira në situata zjarresh apo edhe aksione pastrimi në mbarë vendin. Shqipëria mund të jetë një nga vendet e rralla që vuan për numër ushtarësh.

Këta të fundit edhe pse kanë një pozicion të lartë në mbrojtje të vendit por edhe pjesëmarrës në shumë aksione nuk vlerësohen ashtu siç e meritojnë duke i detyruar që sapo gjejnë një mundësi më të mirë të braktisin Forcat e Armatosura. T’i shërbesh ushtrisë në Shqipëri nuk është më shumë një sakrificë sesa një nder apo krenari për shkak se figura e ushtarit nuk konceptohet që ata të ndjehen të nderuar dhe krenar. Ankesat dhe problemet e tyre janë të pafundme por janë të detyruar të mos flasin osë të largohen nga radhët e ushtrisë. Kjo ndodh edhe në Shkodër.

Është shkarkuar nga detyra Drejtori Teknik i burgjeve, Arjan Hoxha, që u vendos në këtë post pas marrëveshjes Rama-Basha në funksion të zgjedhjeve të kaluara. Në vend të tij është emëruar Arben Çuko, aktualisht deputet i Partisë Socialiste pranë Komisionit Parlamentar të Sigurisë Kombëtare, i cili nuk do të jetë pjesë e Kuvendit në legjislaturën e ardhshme pasi nuk u bë pjesë e listave për kandidatë. Gjithashtu është shkarkuar edhe drejtori teknik i Hipotekave, Arjan Bylykbashi, i cili gjithashtu ishte caktuar në këtë detyrë pas marrëveshjes politike PS-PD. Në vend të tij është si kryeregjistruese është emëruar zonja Blerina Doraci. 

Situata e zjarreve në vendin tonë, si pasojë e temperaturave të larta, është kritike dhe për këtë është kërkuar ndihmë dhe asistencë edhe nga partnerët ndërkombëtarë.

Një gjë të tillë e ka konfirmuar ministri teknik i brendshëm Dritan Demiraj. Ai ka qënë këtë të martë në zonën e Shkodrës, një nga më të prekurat nga zjarret.

Në prononcimin e tij për mediat Demiraj theksoi se është kërkuar një helikopter nga Greqia dhe dy helikopterë  nga NATO.

‘Është një situatë e cila ka përfshirë jo vetëm vendin tonë. Por ne jemi të vendosur të ndjekim  dhe të cojmë para drejtësisë të gjithë personat përgjegjës” u shpreh Demiraj nga Shkodra.

Ministri i brendshëm teknik ndoqi nga afër operacionet nga toka dhe ajri për shuarjen e zjarrit në qarqet Shkodër dhe Lezhë, që rrezikojnë jetë njerëzish, banesat dhe pyjet kombëtare.

 

Në fshatin Rragam të Shkodrës, ka mbërritur Ministri i Punëve të Brëndshme Demiraj dhe Drejtori i Emergjencave Civile të cilët do të jenë për një inspektim në një aksion për shuarjen e zjarrit.

Ai është shprehur se arsyeja ardhjes është situata jashtëzakonshme në vend dhe se të gjitha strukturat janë të mobilizuara për rastet.

Demiraj theksoi se pushteti vendor do ti vijë në ndihmë si dhe kompania viva me helikopterë.

Ministri u shpreh se zjarrvëniet janë shumica të qëllimshme.

90 vatra zjarri raportohen në të gjithë shqipërinë ndërkohe pritet një helikopter nga Greqia dhe një nga NATO.

Ndersa drejtori i Emergjencave Civile Premci u shpreh se  situata eshte nen kontroll edhe pse kemi patur shume zjarre. Zjarri me i fuqishem ka zgjatur 2 ore sepse jane fikur nga helikopteret. Skemi viktima dhe kjo eshte pozitive theksoi ai.

Kryeinspektorja e Inspektoriatit Kombëtar të Mbrojtjes së Territorit ka shkarkuar nga detyra të gjithë inspektorët e degës së IKMT-së për Shkodrën dhe Lezhën.

 

Përgjegjësi i degës dhe gjashtë inspektorë janë larguar nga detyra për shkak të neglizhencës dhe mosveprimit gjatë  inspektimit të territorit për ndërtimet pa leje.

Kryeinspektorja e IKMT-së, Dallëndyshe Bici është shprehur se tashmë është nisur nga Tirana inspektorë dhe mjete, për të ndërmarrë veprime të mëtejshme për ndërtimet pa leje në zonën e Velipojës, apo zona të tjera ku janë vërejtur.

Bici siguron se pavarësisht se vendi ndodhet në sezonin turistik,  nga ana e IKMT-së, nuk do të ketë asnjë lëshim për kundërvajtësit e ligjit, apo ata që mbyllin

Te shtena me arme zjarri ne mesin e dites ne qender te qytetit te Shkodres. Mes shenjestres se atentatit plagosen dhe dy kalimtare teksa dhjetra te tjere kalojne minuta tmerri. Pas ngjarjeve te tilla te renda  ne pikepyetje vihet siguria publike dhe forca e uniformave blu para kriminalitetit.  Qytetaret e Shkodres ndajne mendime te ndryshme. Shume nga ato thone se ndihen te frikesuar dhe se jane gati te marrin valixhet per tu larguar nga ky vend.

 

Ka nga ato qytetare te cilet  vleresojne punen e policise dhe vecanerisht sa i takon arrestimit ne kohe rekord te autorit te ngjarjes

 

Shkodranet argumentojne se policia duhet te punoje me shume per parandalimin e ngjarjeve, vacanerisht kur kane informacion per konflikte te hapura ndersa bejne apel per dorezimin e  armeve dhe mos kryerjen e veprimeve te pamenduara qe dergojne ne krim.

 

 

 

 

 

Advertisement