27
E, K
2557 New Articles

TE TJERA

Jessica Roberts është një grua heroinë. I ka mbijetuar kancerit, ka gjashtë fëmijë dhe tani, është në pritje të të 7-tit.

 

Mënyra sesi ajo e bëri të ditur lajmin ishte tepër e adhurueshme për të mos u bërë lajm në media. Në mënyrën më origjinale: reshtoi 6 fëmijët dhe mbajti për vete numrin 7.

 

“Surprizë! Duart, zemrat, shtëpia jonë, makina jonë, do të mbushen pak më plot shkurtin që vjen. Dy javë më parë, përjetuam një problem shëndetësor, ndaj jam shumë e lumtur që mund ta ndaj këtë lajm me ju.”, shkruan Jessica në Instagram.

Ajo poston shpesh foto të vogëlushëve të saj, që kanë pak diferencë me njëri-tjetrin.

 

 

 

“Surprizë! Duart, zemrat, shtëpia jonë, makina jonë, do të mbushen pak më plot shkurtin që vjen. Dy javë më parë, përjetuam një problem shëndetësor, ndaj jam shumë e lumtur që mund ta ndaj këtë lajm me ju.”, shkruan Jessica në Instagram.

Ajo poston shpesh foto të vogëlushëve të saj, që kanë pak diferencë me njëri-tjetrin.

 

Janë një familje e madhe, e bukur, që do të bëhet akoma më e madhe.

 

 

 

Sot janë gratë me të bukura e të dëshiruara në planet, por në shkollë kanë qenë vajzat e thjeshta me probleme, me djem që nuk ua hidhnin sytë e me shoqe që i tallnin.
Kur i sheh sot, me miliona follower dhe adhurues që janë gati të bëjnë gjithçka vetëm për të kaluar një sekondë me to, kupton që adoleshenca është një periudhë e shpifur për të gjithë. Edhe për modelet më të bukura të botës, që kanë rrëfyer eksperiencat e dhimbshme të adoleshencës.

 

Gisele Bündchen

 

GISELE-BUNDCHEN

E pabesueshme ta thuash, top modelja më e paguar e botës, që i bëri dhe Leonardo Di Caprio-n dhe Tom Brady-n të lënë mendjen pas saj, ka pësuar akte bullizmi. Siç ka treguar për New York Times:
“Isha shumë e gjatë që 14 vjeç por kjo nuk ishte diçka e bukur. Të gjithë talleshin me mua”.
Nofka e saj ishte “Olivia”, si gruaja e “Braccio di ferro”, ose “Gjirafa”, kanë rrëfyer disa nga shokët e saj të klasës, që gjithashtu kanë rrëfyer edhe se kishin vënë bast se kush do kishte kurajën të puthe rosakun e shëmtuar.

 

Taylor Hill

taylor3

“Unë nuk u pëlqeja djemve të klasës sime. Kurse tani të gjithë më shkruajnë: ‘Hey, unë kam qenë në një shkollë me ty”, ka treguar modelja në një intervistë duke u çuditur se si u bënë të gjithë të gjallë kur ajo u shfaq për herë të parë në sfilatën e Victoria’s Secret. “Në fakt askujt s’i binte ndër mend se edhe unë isha në atë shkollë. Ishin shumë budallenj për ta kuptuar. Për ta unë nuk ekzistoja në atë epokë”.

 

Irina Shayk

irina-shayk-beach-bunny

Edhe Irina Shayk ka pasur peripecitë e saj në kohën e adoleshencës aq sa kishtë dëshirë të ishte mashkull, që të kishe më pak probleme:
“Isha 14 vjeç dhe do kisha dhënë krahun tim të djathtë vetëm që të isha djalë. Mendoaj se isha e tmerrshme dhe se nuk do t’i dukesha askujt tërheqëse”.

 

Rosie Huntington Whiteley

rosie

Sot është lumturisht e fejuar me Jason Statham, me të cilin ka edhe në fëmijë, por modelja ka rrëfyer se ka qenë viktimë e bullizmin kur ka qenë e vogël:
“Ishte një grup vajzash që më ndiqnin në banjë dhe më kërcënonin se më kishin inçizuar aty dhe se do ta dëgjonin të gjithë në autobusin e shkollës. Prandaj asnjë djalë nuk donte që të dilte me mua”.

 

Lily Aldridge

Lily-Aldridge-for-desktop

E besoni apo jo, engjëlli i Victoria’s Secret nuk arrinte të tërhiqte vëmendjen e djemve në kohën e shkollës.
“Mundohesha të vishesha në mënyrë femërore sepse më ngatërronin me djemtë. Bleva pantallona jeshile dhe i kombinoja me një bluzë të së njëjtës ngjyrë, kështu mendoja se isha më cool. Një ditë në shkollë na thanë që nuk duhej uniforma dhe unë shkova me atë veshje, madje kisha blerë edhe një variant në ngjyrë të kuqe. Po të mundja do t’iu kisha treguar një foto. Nuk ishte fare ide e mirë por mua më dukej vetja fantastike”.

 

Joan Smalls

joan

Në një intervitë të vitit të shkuar modelja ka treguar se kur ishte adoleshnte shpresonte të kishte një trup tjetër, që të kishte mundëis të vishte atë që meshkujt e quanin seksi:
“Të gjithë e kalojnë një moment të tillë, sidomos kur je e re dhe nuk u pëlqen djemve sepse je dërrasë dhe ke këmbë shumë të holla. Vishja dy palë geta që të më dukeshin kofshët më të shëndosha. Por pas mbarimit të gjimnazit sjellja ime ndryshoi dhe unë e pranova realitetin”.

Conor McGregor është sot sportisti irlandez ikona e arteve marciale mikse, një histori frymëzimi dhe suksesi. Përtej pritshmërive në luftë me varfërinë, pasigurinë dhe mosbesimin e njerëzve përreth ai arriti të bëhej i pari boksier që fiton dy herë rresht titullin e kampionit botëror në disiplinën e tij sportive.

mc

 Conor ka lindur në datën 14 Korrik 1988 në kryeqytetin irlandez të Dublinit. Si fëmijë ai ishte i pasionuar deri në obsesion me futbollin dhe ëndërronte të bëhej profesionist, por në moshën 18-vjeçare ai u prezantuar ma artet e përziera marciale dhe u dallua direkt për instiktin e tij luftarak dhe talentin e lindur. Ai arriti të fitonte ndeshjet e para me “knockout”, përballë kundërshtarëve më të mëdhenj në moshë dhe me më tepër eksperiencë.

Fillimisht përgjatë fillimit të karrierës së tij ai e kishte tejet të vështirë. Ai merrte pjesë në kompeticione të dorës së dytë dhe nuk arrinte të fitonte të ardhura të mjaftueshme për të përballuar një jetë normale. Ai jetonte në një shtëpi modeste në Crumlin, një zonë periferike të Dublinit ku paguante qera më pak se 200 euro. Çdo fund muaji ishte një makth për të. Megjithatë ai stërvitej me po aq zell dhe mundim pa menduar të heqë dorë nga pasioni dhe qëllimi i tij.

s

Thonë se pas çdo burri të suksesshëm qëndron një femër e fortë dhe rasti i McGregor është ekzemplari i kësaj thënieje. Bashkëshortja e tij Dee Devlin i qëndroi pranë në çdo moment dhe në kushtet më të vështira të jetës. Ajo vazhdimisht i shprehte mbështetjen dhe besimin tek ai, ndërkohë që miq dhe familjarë të tjerë e dekurajonin dhe i bënin thirrje të hiqte dorë nga ambiciet e tij. Ajo kurrë nuk e braktisi dhe ishte bashkëudhëtarja e projekteve të tij deri në fitimin e kampionatit botëror që ishte pika eskate e karrierës së tij. Reagimi i saj, e përlotur në ring është bërë sensacion në rrjetet sociale. Besimi i saj tek ai u shpërblye në mënyrën më optimale.

girl

Në një intervistë të dhënë se fundi Conor deklaroi se asgjë që ai mund t’i blejë tani që është milioner nuk e kompenson dashurinë e pakushtëzuar dhe mbështetjen e përhershme që ajo i dha atij në ditët më të vështira. Në 7 Maj të këtij viti erdhi në jetë fëmija i parë i çiftit luftarak McGregor.

Përgjatë viteve të fundit vokacioni publik i McGregor ka qenë shumë i madh në jetën publike të Irlandës dhe veçanërisht përgjatë referendumit për lejimin e martesave mes homoseksualëve. “Të gjithë jemi njerëz dhe përtej preferencave tona ne meritojmë të kemi të drejta të barabarta si qytetarë”.- ka thënë ai në vitin 2015.

Kjo histori suksesi përbën frymëzim për shumë atletë, por edhe njerëz të tjerë që ndodhen nën trysni dhe  vështirësi ekonomike, që të besojnë tek qëllimet e tyre dhe të investohen pa rezerva për t’iu perfeksionuar. Ndryshe nga shumë atletë të tjerë ai thotë se nuk asnjë supersticion apo ritual përpara ndeshjeve dhe se është kundër paragjykimeve dhe çdo lloj besytnie.

punch

Përtej historisë së rrallë që rrethon imazhin e tij, ai njihet për jetën e tij ekstravagante dhe të folurën e shpenguar dhe shpeshherë banale. Ai sot renditet në listën e “Forbes” të 100 sportistëve më të paguar me 34 milion dollarë të ardhura në total gjatë vitit të kaluar.

Nëse gjatë notimit ju kap ngërçi në këmbë, është shumë me rëndësi që të qëndroni të përmbajtur dhe të kujtoni teknikat e vetëshpëtimit.

Kohë pushimesh edhe për figurat e njohura sportive të televizionit, të cilat po shfrytëzojnë periudhën pa aktivitete kombëtare për të bërë disa ditë plazh.

Janë shumë të rralla rastet kur njerëzit janë të suksesshëm në dashuri që me personin e parë që takojnë në jetë, dhe aq më pak në kohët e sotme.

Nga Rusia në Amerikë, Francë, Hollandë dhe Spanjë duket se politika globale është mbërthyer nga populizmi. Edhe në Shqipëri, nën frymën globale, populizmi ka pushtuar partitë e vogla që janë krijuar rishtaz. Me shpresën se populizmi po kthehet në trend, ato shpresojnë të përsërisin në Shqipëri atë që ndodhi në Amerikë dhe po ndodh në Francë, Hollandë apo Spanjë. Por çfarë është populizmi dhe pse ai po kthehet kaq në modë?
Zakonisht janë shtatë karakteristika që populistët pavarësisht vendit dhe kohës, i shfaqin gjithmonë.

1. Populli
Populistët thonë se flasin gjithmonë “në emër të popullit”. Legjitimiteti i tyre, thonë ata, derivon direkt nga populli. Megjithëse deri këtu duket gjithçka normale, populistët në këtë mënyrë deligjitimojnë çdo lloj pushteti tjetër që parashikohet nga kushtetuta dhe ligji, si për shembull institucioni i presidentit, parlamenti, këshillet kombëtare apo organizmat lokalë. Në thelb, populistët nuk pranojnë kundërpeshat që janë të domosdoshme në sistemet demokratike. Nëse populistët marrin një herë votën e popullit, asgjë nuk mund t’i ndalojë dhe t’i kontrollojë gjatë mandatit të tyre. Sepse ata “janë qeveria e popullit”.

2. Të përjashtuarit e popullit
Populistët, kur flasin për popullin i cili i jep legjitimitet, identifikojnë si të tillë vetëm një pjesë të popullit. Ata nuk llogarisin grupe të tjera të popullsisë si emigrantët, minoritetet, pakicat fetare, intelektualët, gazetarët, politikanët dhe elitën. Populistët për këto grupe që dalin kundër tyre, përdorin parrullën e famshme gjatë kohës naziste “armik i popullit”. Këtë shprehje po e përdor tani edhe Donald Trump, i cili i quan gazetarët si armiq të Amerikës pasi i janë kundërvënë politikave të tij nacionaliste.

Vajza 'çun' e Angelina Jolie e Brad Pitt nis trajtimin e parë hormonal

Lexo më shumë

3. Emigrantët
Në këtë fazë të historisë, populistët ndjellin urrejtje dhe frikë karshi
emigrantëve. Aktualisht janë myslimanët ata që janë në qendër të sulmeve të partive nacionaliste europiane dhe Donald Trumpit në Amerikë. Me praktikën e “përjashtimit”, ata luajnë kartën elektorale.

4. Kundër pluralizmit
Lëvizjet populiste nuk durojnë dot strukturën pluraliste e cila bën të mundur balancimin e pushteteve në sistemin demokratik. Përveç parlamentit dhe sistemit gjyqësor, populistët janë kundër mediave të lira, shoqërisë civile, partive dhe intelektualëve.

5. Njëtrajtshmëri kulturore dhe fetare
Ajo çka ishte e vërtetë për aspektin politik, është e vërtetë edhe për atë kulturor dhe fetar. Populistët duan njëtrajtshmëri të gjuhës, fesë, lirisë seksuale dhe orientimeve individuale si aborti apo martesa.

Gramoz Ruçi: Qeverisim vetëm! Ja e vërteta e kandidimit tim për Kryetar Kuvendi

Lexo më shumë

6. Kundër intelektualëve
Nga pika 4 dhe 5 lind edhe obsesioni anti-elitë i populistëve. Obsesion që në të vërtetë tregon edhe armiqësinë ndaj kulturës, medias, shkrimtarëve dhe njerëzve të artit. Sipas populistëve këta njerëz kanë dy mëkate: urrejnë popullin dhe janë të privilegjuarit e shoqërisë. Edhe urrejtja ndaj ekspertëve dhe profesionistëve të fushës vjen pikërisht nga kjo gjë, pasi ata shihen si elita e privilegjuar në mënyrë të padrejtë nga populli dhe që urrejnë popullin.

7. Gjuha
Gjuha e populistëve është gjithmonë agresive, e thjeshtë, e varfër, emotive, banale dhe e dhunshme. Gjithashtu ajo transmeton urrejtje për kundërshtarët politikë. Pasi marrin pushtetin, populistët vazhdojnë me këtë gjuhë dhe për premtimet e pambajtura vazhdojnë të fajësojnë elitat e mëparshme që kanë shkaktuar dëme. Nëse dëgjoni dikë që i thjeshtëzon gjërat në maksimum, që nuk jep statistika por bën vetëm moral, që godet të gjithë klasën politike të mëparshme dhe thotë se ka mbështetjen e popullit, mos hezitoni ta quani populist.

Tiranapost.al

Me pushime nuk shkohet për të stakuar spinën, të paktën jo atë të smartphone apo tabletit.

Ekzistojnë disa shenja horoskopi të cilat i bëjnë njerëzit të dashurohen si me magji.

Nëse e keni patur të vështirë të gjeni miq të mirë, ndoshta nuk jeni shoqëruar me njerëz të cilëve u pëlqen të lexojnë libra.

Nënkryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka suprizuar sot në një takim elektoral ku është shfaqur me një veshje të pazakontë për stilin e saj.

Advertisement