24
H, P
2107 New Articles

TE TJERA

Nuk është e thënë se duhet të jeni edhe shokë të ngushtë për të pasur një marrëdhënie të shkëlqyer, por shpesh shumë njerëzve ju pëlqen kjo ide. Këto shenja tregojnë që përveç se e dashura, ju jeni edhe shoqja e tij e ngushtë:

 

  1. Ju e nisët marrëdhënien si shokë.

 

  1. Ju e bëni për të qeshur njëri-tjetrin gjithë kohës.

 

  1. Ai dëshiron të ketë gjithnjë rrotull.

 

  1. Ti e di gjithmonë se çfarë është duke menduar ai.

 

  1.  Ai ka qenë me ty në momentet e tua më të këqija.

 

  1.  Ju mund të kaloni një ditë të tërë thjesht duke dalë.

 

  1. Çiftet e tjera ju xhelozojnë paksa.

 

  1. Nuk e ndjeni kurrë nevojën për të qenë pak kohë larg njëri-tjetrit.

 

  1.  Ai të beson tmerrësisht.

 

 1.  Akoma ndjeheni sikur sa keni filluar të dilni së bashku.

 

Dëshironi të zbuloni sesi do të jetë jeta juaj me partnerin?

Facebook-u, aplikacionet e lajmeve, Snapchat-i – janë tundim për adoleshentët e mërzitur që e vetmja gjë që dinë të bëjnë është të marrin smartphone-at e tyre në dorë.

The Washington Post kohët e fundit shkroi një artikull të rëndësishëm mbi fëmijët në ditët e sotme dhe përdorimin e tyre në mediat sociale, dhe në të ishte kjo statistikë befasuese, i një studimi të vitit 2015 nga grupi jofitimprurës “Common Sense Media”: Adoleshentët kanë shpenzuar rreth nëntë orë në ditë në mediat sociale.
Dhe fëmijët e moshës 12 janë duke shpenzuar gati 6 orë në ditë duke bërë të njëjtën gjë.

Le të themi se shumica e adoleshentëve zgjohen në 7 të mëngjesit dhe shkojnë të flenë rreth orës 10- kjo do të thotë se 9 orë nga 15 orë që janë zgjuar ata i shpenzojnë në telefonat e tyre, kompjutera, apo tableta. Pjesa tjetër e mbetur, 6 orë, ata i shpenzojnë në shkollë.

Kjo është shumë e rëndësishme, sepse ekranet mund të jenë duke ndryshuar mënyrën sesi truri ynë punon.

Sipas studimit, kur një fëmijë i vogël bëhet i afeksionuar ndaj tabletave apo telefonave, kjo mund të pengojë mundësinë për t’u fokusuar, përqendruar dhe për të zgjeruar fjalorin e fjalëve. Ndaj tani që e lexuat këtë artikull, fikeni telefonin tuaj!

Facebook-u, aplikacionet e lajmeve, Snapchat-i – janë tundim për adoleshentët e mërzitur që e vetmja gjë që dinë të bëjnë është të marrin smartphone-at e tyre në dorë.

The Washington Post kohët e fundit shkroi një artikull të rëndësishëm mbi fëmijët në ditët e sotme dhe përdorimin e tyre në mediat sociale, dhe në të ishte kjo statistikë befasuese, i një studimi të vitit 2015 nga grupi jofitimprurës “Common Sense Media”: Adoleshentët kanë shpenzuar rreth nëntë orë në ditë në mediat sociale.
Dhe fëmijët e moshës 12 janë duke shpenzuar gati 6 orë në ditë duke bërë të njëjtën gjë.

Le të themi se shumica e adoleshentëve zgjohen në 7 të mëngjesit dhe shkojnë të flenë rreth orës 10- kjo do të thotë se 9 orë nga 15 orë që janë zgjuar ata i shpenzojnë në telefonat e tyre, kompjutera, apo tableta. Pjesa tjetër e mbetur, 6 orë, ata i shpenzojnë në shkollë.

Kjo është shumë e rëndësishme, sepse ekranet mund të jenë duke ndryshuar mënyrën sesi truri ynë punon.

Sipas studimit, kur një fëmijë i vogël bëhet i afeksionuar ndaj tabletave apo telefonave, kjo mund të pengojë mundësinë për t’u fokusuar, përqendruar dhe për të zgjeruar fjalorin e fjalëve. Ndaj tani që e lexuat këtë artikull, fikeni telefonin tuaj!

Dje Republika e Turqisë, ka mbajtur një referendum gjithëpopullor. Ky referendum vendosi për ti dhënë fuqi absolute presidentit të saj aktual, Reccep Tayyp Erdoganit.

Me një përqindje shumë të vogël në diferencë, turqit dje vendosen që vendin e tyre ta kthejnë nga sistemi parlamentar i udhëheqjes në atë presidencial.

 

 

 Këtë mandat Erdogani mund ta mbajë deri në vitin 2029, sipas ligjeve të reja.

Por a e keni vërejtur një fakt interesant, se Erdogan vesh gjithmonë një sako sa herë që ai ka beteja të mëdha para vetës.

Erdogan, e ka një sako të kaltër me disa kutia në të të cilën e ka që disa vite por që e vesh vetëm kur ballafaqohet me momente jo të lehta.

Ai këtë sako e kishte veshur kur i kishte fituar zgjedhjet si president, pastaj e kishte veshur edhe vitin e kaluar me 15 korrik kur në Turqi ndodhi puçi si dhe e veshi edhe dje kur u mbajt referendumi për ndryshime kushtetuese dhe ndryshimin e sistemit të udhëheqjes së vendit, shkruan Gazeta NewBorn.

Por pse e vesh Erdogan këtë sako sa herë përballet me vështirësi? Siç mësohet, Erdogan këtë sako e vesh për një arsye sepse ajo i sjellë shumë fat, e madje Erdogan e vesh edhe në festa të bajramit të njejten sako.

Madje supozohet se bashkë më këtë sako Erdoganit i kanë bërë edhe lutje hoxhallarët më të njohur turk.

Në gazetën lokale të qytetit Naperville, të Chicago-s, “Naperville Sun” është publikuar një intervistë me kuzhinierin shqiptar, Eddie Feka.

Sipas astrologjisë katër nga shenjat e horoskopit kanë karakter më të fortë se shenjat e tjera

 Është e rëndësishme që para se ta konsumoni një kafe në mëngjes, të hani të paktën një fetë bukë dhe nëse nuk mund ta bëni këtë, atëherë të paktën zbuteni atë me qumësht

Për shumë njerëz, dita nuk mund të nisë mbarë në qoftë se nuk pinë kafenë e mëngjesit. Kafeja është e pasur me antioksidantë të fuqishëm, të cilët luftojnë veprimin e radikaleve të lira në organizëm.

Ajo ul rrezikun e prekjes nga diabetit i tipit 2 dhe kanceri i pankreasit, ju ndihmon të keni humor të mirë, redukton mundësinë e prekjes nga sëmundja e Alzheimerit dhe zhvillimi i sklerozës së shumëfishtë etj.

Por nëse e pini me stomakun bosh, dijeni që po i bëni një dëm shumë të madh shëndetit tuaj. Stomaku përmban acid hidroklorik, i cili shpërbën ushqimin dhe proteinat, si dhe shërben po ashtu për të balancuar nivelin e acideve gastrike në trupin e njeriut.

Në momentin që pini kafe me stomakun bosh, acidi hidroklorik gërryen stomakun, shkakton urth dhe ulçër. Si pasojë e mos-shpërbërjes së proteinave do të keni djegie stomaku dhe inflamacion të zorrës së trashë. Kafeja ka veti dehidratuese, prandaj këshillohet gjithmonë ta shoqëroni me një gotë ujë.

 

E konsumuar esëll ajo shkakton rrahje të çrregullta të zemrës, ankth, luhatje humori si dhe ndikon tek tensioni i gjakut. Ekspertët e shëndetit publik rekomandojnë që të pini kafe pasi të keni ngrënë ushqim dhe jo menjëherë pas zgjimit nga gjumi.

Komode, të bollshme dhe të kombinueshme: e kemi fjalën për çantat-thes, protagoniste të padiskutueshme të pranverës. Janë një element që duhet t’i shtoni në listën tuaj të shopping-ut. Por cilin version të zgjidhni mes shumë propozimeve në qarkullim? Kemi zgjedhur disa variante: nga ato minimale neutro në ato origjinale e cool, të zbukuruara me temina, tufëza e pon-pon. Dhe diçka tjetër: Krijojnë varësi!

 

Të gjithë tërhiqen nga e bukura sa i takon ngjyrës së syve. Ngjyrë kafe apo të zezë, jeshilë apo të kaltër, të gjitha kanë avantazhet dhe disavantazhet e tyre

Une jam këtu sepse ka shume kilometra qe dua t’i bëj me ty.

Sepse ka mesazhe te pashkruara e premtime të pathëna. Ka ende data të parrethuara në kalendar, ka përvjetore që presin t’i shuhen qirinjtë, ka netë pa gjumë që duan të na mbështjellin. Unë jam këtu sepse akoma nuk e di se si është të drekosh me ty në një ditë të dielë, në periferi, në pranverë, me diellin që puhizën e lumturisë e jep drejt e në tavolinën e shtruar Jam këtu sepse ende nuk kam provuar ankthin e pritjes së një lajmi të rëndësishëm tëndin, sepse dua të ndash me mua gëzimin dhe hidhërimin e atë castin e vogël të etjes time për të të treguar se jam promovuar në punë.

Jam këtu sepse ka ende shumë filma që dua të shoh, ka pafund libra që dua të lexoj, ka këngë që dua t’i dëgjoj me ty, ka mëngjese që dua t’i zgjoj me ty, sepse ka shumë gjëra që dua t’i tregoj njerëzve për ty… Unë jam ende këtu sepse bota ka nevojë për ty! Sepse nuk kam qënë kurrë në Paris, Japoni apo Australi, sepse ka shumë cepa që jeta ende smë ka përplasur me to. Sepse ka edhe një vjeshtë tjetër që ende nuk ma ka njohur buzëqeshjen e artë.

Ka shumë histori e shkrime që unë ende nuk i kam hedhur në letër, sepse ka emocione që ende nuk i kam provuar, akoma nuk e di se si është të kapërdish hatërmbetjen tënde e pajtimin e ëmbel pas saj, sepse unë nuk e di se sa mund të vrasë mungesa jote për të të përqafuar fort pasi të të shoh. Ende nuk të kam thënë se sa të vlerësoj, prandaj jam këtu… Sepse kam nevojë të jem këtu, sepse dua të jem këtu, sepse thellë në shpirt, meritoj të jem këtu!

Unë jam këtu sepse lumturia ekziston, e për aq kohë sa ajo të ketë jetë, unë dua ta ndaj me ty. Sepse ka akoma ditë me shi që unë nuk i kam parë me ty prej xhamit të dhomës që mban aq ngrohtësi. Ka ende shumë stinë që nuk i kam veshur me ty, shumë fotografi të pashkrepura e një album bosh në pritje të tyre. Unë ende nuk t’i njoh momentet e tua të lumturisë, akoma nuk e di se si duhet të sillem me ty kur ti të mërzitesh, e se cfarë ngjyre merr shpirti yt kur është plot…

Në cfarë ore të zgjohen ëndrrat?

Sa shpejt ecin gjurmimet e tua drejt tyre? Sa pikëpyetje të tjera kam që më duhet kohë t’i jap formë.

Shpresoj të gjesh një arsye për të qëndruar…

Shihemi nesër!?

Simboli i taoizmit dhe i Tetë Diagrameve gjenden në shumë tempuj kinezë. Piktura e Absolutes konsiston në një peshk të zi dhe në një peshk të bardhë, që quhen edhe peshku yin dhe yang. Piktura e Tetë Diagrameve është një tetëkëndësh i formuar nga tetë kombinime të tre vizave të pandërprera dhe të ndërprera.

Qiell, tokë, bubullimë, erë,ujë, zjarr, mal, liqen

Sipas legjendës, piktura është krijuar nga Fuxi, një sagë e lashtë kineze. Në librin e lashtë Zhou Yi (Libri Zhou i Ndryshimeve) është shkruar se "Ndryshimet e kanë burimin tek Absolutja; nga Absolutja rrjedhin dy sfera. Nga dy sferat dalin katër elemente dhe nga katër elementet dalin tetë diagrame". Kjo ka qenë teoria bazë e Absolutes, që solli Tetë Diagramet. Me Absoluten, të lashtët nënkuptonin origjinën e të gjitha sendeve dhe krijesave. Filozofi Zhu Xi (1130-1200) i Dinastisë Song Jugor thotë "Absolutja është rruga e të gjitha gjërave në qiell dhe në tokë".

Dy sferat tregojnë përkatësisht qiellin dhe tokën, ose Yin ( femëroren, negativen) dhe Yang ( mashkulloren, pozitiven). Katër elementet janë metali, druri, uji dhe zjarri, të cilat gjenden kudo. Tetë diagramet simbolizojnë tetë dukuri natyrore: qiellin, tokën, bubullimën, erën, ujin, zjarrin, malin dhe liqenin. Kështu, piktura përfaqëson njohuritë më të hershme mbi universin të lashtësisë kineze, të cilat përbëjnë një pikpamje të thjeshtë të materializmit dialektik.

Ajo që është më interesantja tek Piktura e Tetë Diagrameve, janë format e yao-s (vijave), quajtur yangyao, (vijë mashkullore, vijë e pandërprerë, dhe yinyao, (vijë femërore, vijë e ndërprerë. Të dyja format janë në kundërshtim me njëra-tjetrën dhe formojnë tetë kombinime. Marrë dy nga dy ose në çift, ato mund të krijohen 64 kombinime.

Mendohet që matematikani gjerman Wilhelm Von Leibniz ( 1646-1716) u frymëzua nga tetë diagramet kineze për të krijuar sistemin binar. Sikur kjo të jetë e vërtetë, atëherë mund të thuhet se Piktura kineze e Absolutes dhe e Tetë Diagrameve ka dhënë një kontribut historik për shkencën e sotme kompjuterike. Në fillim të viteve 30-të, dijetari kinez Liu Zihua, në moshën 27-vjeçare, i gjendur në Francë për studime, përdori Tetë Diagramet, pa iu referuar teorisë së gravitetit të Njutonit, për të parashikuar ekzistencën e planetit të dhjetë të sistemit tonë diellor dhe shkroi tezën me titull " Teoria e Tetë Diagrameve të Universit dhe Astronomia Moderne", me të cilën mbrojti Doktoraturën Kombëtare Franceze më 1938 dhe intrigoi botën e astronomëve profesionistë.

Piktura kineze e Absolutes dhe e Tetë Diagrameve studiohet akoma nga shkencëtarë perëndimorë si një burim i shkencës antike. Ajo sigurisht është një trashëgimi e rëndësishme e shkencës dhe kulturës kineze, megjithëse është përdorur për shortari dhe aktivitete të tjera supersticioze.

Vulosjet prej argjile

Në Kinën e lashtë dokumentet zyrtare dhe private shkruheshin në lëkura bambuje ose druri. Përpara se këto dokumente të shpalleshin, pergamenët lidheshin me një fije dhe vuloseshin me argjilë. Argjila vulosëse shtypej nën forcën e një vule zyrtare ose private për të parandaluar hapjen e paligjshme. Metoda argjilë-vulosëse, e cila përdorej gjithashtu edhe për transportimin e mallrave me anije, dalëngadalë, me shpikjen e letrës dhe të pëlhurave të mëndafshit, u harrua. Qëkur qe zbuluar për herë të parë nga historianët në fund të Dinastisë Qing (1616-1911), vulosja me argjilë, kishte tërhequr vëmendjen e epigrafëve dhe të koleksionistëve. Për arkeologët ajo përbën një material të shkëlqyer për studimin e historisë dhe të kaligrafisë e epigrafisë së lashtë.

Muzeu i Pekinit i Koleksioneve të Qeramikës të Qytetërimit të Lashtë me më shumë se një mijë vulosje argjile të Dinastisë Qin (221-206 p.k.) është parë si një arshivë për studimin e origjinës së sistemit politik të Kinës së lashtë.

Bi dhe Cong gdhendjet e vjetra në nefrit.

Bi dhe Cong janë që të dyja objekte nefriti të modës në kohën e lashtë. Si simbole të fatmirësisë dhe të qiellit të kaltër, ato përdoreshin nga aristrokratët si objekte rituale gjatë seancave dëgjimore me perandorin, në ceremonitë fetare dhe të varrimit. Shumica janë gjetur në varrezat e dinastive Shang, Zhou dhe Han. Ato janë përdorur edhe si stoli.

Bi është një copë e sheshtë e rrumbullakët nefriti me një vrimë në mes. Më 1936 u zbuluan në Varrin Nr. 3 të qytetit Liangzhu të Yuhang-ut në provincën Zhejiang 24 copë Bi dhe 33 copë Cong.

Cong është një copë drejtkëndëshe nefriti me një boshllëk të rrumbullakët si për të vënë në dukje teorinë e lashtë kineze që qielli është i rrumbullakët dhe toka është e sheshtë. Gjatë dinastive Shang dhe Zhou, Cong ishte një talisman modern fatsjellës, i cili shërbente si një objekt ritual adhurimi për perëndinë. Kur përdorej si objekt varresh, vendosej në kokën a këmbët e të vdekurit ose përqark tij.

Stema

Stema ose Fu, një lloj autorizimi ky, ishte një si talisman në Kinën e lashtë. Përpara se të zbulohej letra në Kinë, stemat bëheshin nga bambuja ose druri. Një stemë përbëhej nga dy pjesë dhe përdorej në përgjithësi si autorizim perandorak për lëvizjen e trupave ose formacioneve të tjera. Në popull stema përdorej si një vërtetim lejeje për shkëmbim mallrash ose për kontrata qeraje. Në Kinën e lashtë stema zyrtare ishte prej ari, argjendi, nefriti ose bronxi, në formë tigri, dragoi, breshke, gjarpri, peshku, njeriu etj.

Kinezët tradicionalisht e kanë parë tigrin si një simbol vlerash. Edhe sot e kësaj dite një trupë sulmi në ushtri është bërë zakon të quhet "Detashmenti ushtark i tigrave flurues". Kështu, pra, është e kuptueshme që kinezët e lashtë e përdornin stemën tigër për manovrimin e ushtarëve. Shumica e tyre, megjithatë kishin formën e tigrit. "Stema tigër" përdorej nga perandori për t'i deleguar gjeneralit të tij pushtet që të komandojë ushtrinë.

Një stemë tigër ka të mbishkruar një tekst në kurriz të tigrit, që përbëhet nga dy pjesë, pjesa e djathtë i takon qeverisë qendrore, ndërsa e majta një zyrtari vendor ose një komandanti. Vetëm kur stema ishte origjinale, leja hynte në fuqi, një praktikë kjo shumë e kohës gjatë luftës ndërshtetërore në peridhat Qin dhe Han. Që kjo stemë t'i shëmbëllente sa më shumë tigrit duhej që edhe komandanti për të cilin ajo lëshohej të vepronte me shpejtësinë dhe guximin e një tigri.

"Si është lartë, ashtu është edhe poshtë, e si është poshtë, ashtu është edhe lart"

Advertisement