27
E, K
2557 New Articles

TE TJERA

 

 

Nje bravo te madhe per Mjeshter Rubin Mandija! ☺️ Prej skulptorit Mandija, tash Shkodra ka nji veper tjeter te rendesishme e cila ne duhet te krenohemi me te, 'bigala' iliri. Dy kuaj madheshtore me karroce qe shkojne mbi Bune e Drin drejte qiellin e Shkodres per ne kalate ilire qe e rrethojne Shkodren ne tana pikat.. ☺️

Prej muajsh e gati vitesh kjo veper asht gati dhe do e gjeni ne nji prej lokaleve afer Bunes. ☺️

 

 

Xhoan Shkreli, lindur në Shkodër në 1983 në një familje artistësh, nip i Prof.Gjon Shllakut, përkthyesi i Iliadës së Homerit. Fillon studimet e violinës në Shkollën Artistike “Prenke Jakova” në Shkodër me Marie Laca, Dorotea Miloti, Veldet Hoxha. Vazhdon shkollën e mesme në Liceun Artistik “Jordan Misja” në Tiranë me Prof. Brunilda Stefani. Në 2007, kryen konservatorin në Bolzano me Prof.Carlo Lazari dhe Prof. Gisella Curtolo. Ka studiuar në Accademia Chigiana në Siena me Giuliano Carmignola, në Accademia Stauffer me Salvatore Accardo, Akademie Neue Musik në Bolzano në repertorin kontemporan, Accademia Mozart në Bologna ku regjistrojnë për etiketën Amadeus me violoncelistin Enrico Bronzi.

Më tej perfeksionohet me profesorë të shkëlqyer si Viktor Pikayzen, Florin Paul, Stefano Pagliani, Stefano Manara dhe Alessandro Milani. Në 2004 në Verona, fiton cmimin e parë “PREMIO FRANCESCO GEMINIANI” ku i jepet për 4 vite një violinë e cmuar e luterisë italiane.Luan rregullisht në violinë solo, duo violinë dhe piano me pianiste si Davide Cabassi dhe muzikë dhome.Bashkëpunon me Filarmonica della Scala, Teatro San Carlo di Napoli, Arena di Verona, Pomeriggi Musicali në Milano, Orchestra Haydn Bolzano, Orchestra Fondazione Toscanini në Parma, Teatro Regio në Torino.Në 2009, i ftuar nga Orchestra Mozart me dirigjent Caudio Abbado, luan në sallat më prestigjioze në Europe si KKL Luzern, Salle Pleyel di Paris, Grossen Saal Musik Verein në Vienë, dhe regjistrojnë për etiketën Deutsche Grammophon.Ne 2013 fiton konkursin në Gran Teatro La Fenice,në Venecia.Ai ,vazhdon të punojë aktualisht dhe këtë vit, zgjidhet nga koleget në rolin e koordinatorit, të Orkestrës Filarmonike La Fenice në Venecia.Violinë e parë dhe solist në orkestrën “Accademia Casanova” në Venezia. Luan me një violinë antike Tononi 1728 fecit Venitia.
Diten e Hene,date 24 Korrik,ora 19:00 ne sallen e Teatrit Kombetar,Koncerti Muzikor,nga formacioni i kuartetit,Eriona Jaho,Xhoan Shkreli,Francois Lefèvre dhe Vlorent Xhafaj.
Per rezervime Orari i biletarise 9:00-13:00 e 17:00 - 20:00 .nr telefonit 04222 30 22 069 37 50 260 
#ejaneteater

Nëse keni menduar ndonjëherë për të shkuar në Tailandën e largët për të shijuar shëtitjen me varkë dhe ujin e kristaltë, jeni në kohë të ndryshoni mendim, e të vizitoni një vend shumë herë më të bukur brenda territorit të Shqipërisë.

Porsa mbërrin aty, të kap syri disa varka të vogla, të përshtatura me motor skafi dhe në brendësi të tyre të improvizuara disa karrige, për ta bërë udhëtimin më komod. Për një moment të duken si gondolat e Venecias.

Vetëm 2 orë e 30 minuta larg Tiranës, në rrethinat e Shkodrës ndodhet liqeni i Komanit, padyshim një nga vendet më të virgjëra dhe më të bukura që ka vendi ynë. Dhe për mua ishte një destinacion i padëgjuar, por pas vizitës u kthye në pikën më të bukur turistike që kam vizituar ndonjëherë.

Pasi hipën në varkat të gjendura në molin e liqenit, vazhdon udhëtimin për plot 1 orë e 30 minuta, me një pamje magjepsëse. Me male të larta e të dendura me pisha e shkurre, diku shikon ndonjë shtëpi të ndërtuar me dru apo gurë gati për t’u rrënuar, e diku më tutje të kap syri disa shpella të gërmuara, sikur i ka bërë dora e njeriut. Por padyshim gjithçka është natyrale dhe shumë pak dora shkatërrimtare e njeriut ka ndërhyrë.

Gjatë kësaj kohe mund të kridhesh në liqen, e të shijosh ujin e pastër e të ngrohtë. Ka raste kur “skafistët” bëjnë gara me njëri tjetrin se kush do të ecë më shpejt, e kjo e shton më shumë adrenalinën e pushuesëve, të cilët brohorasin për të qenë para “konkurrentëve”.

Por gjithë magjia e udhëtimit fillon në lumin e Shalës. Ajo mrekulli e ka marrë emrin “Parajsa”. Do t’ju duket ekzagjërim ky epitet, por më besoni, e meriton.

“Nëse Parajsa është aq e bukur sa ai vend, do përpiqem të mos bëj asnjë mëkat, e do lutem që Zoti të m’i falë gabimet që bëj, nëse bota e përtejme do të ketë atë pamje”, më tha një prej mikeshave të udhëtimit kur po ktheheshim  për në Tiranë.

Sapo varka merr kthesën, të shfaqet një pamje , e thënë thjesht prrallore. Një ujë i kristaltë, ku arrin të numërosh gurët nën ujë, disa varka të parkuara dhe njerëz rrëzëlliten buzë bregut të lumit duke marrë rreze. Një urë druri e improvizuar, ku padyshim kush ka shkuar nuk ka lënë pa shkrepur një foto. Pak më lartë një lokal prap prej druri, që të servir pamjen e “ishullit” në pëllëmbë të dorës.

Ndërsa qëndrimi në lumin e Shalës zgjat rreth tri orë, është e kotë po nuk u lave një herë në lumë. Dhe pse uji është i ftohtë brisk, kur shikon që është qelibar, nuk reziston dot. Ajo që të shijon më shumë është buka e marrë me vete nga shtëpia. Nuk është turp jo. Kur shikon që të gjithë janë aq modest, me një peshqir të shtruar në gurët buzë lumit dhe pse nuk qëndron aspak rehat, ti nuk bën naze. Nuk ke kohë të kërkosh luks, por do vetëm që ato pak orë të kalojnë sa më ngadalë. Fatmirësisht, antenat e kompanive celulare nuk kanë mbërritur në “Parajsë”, duke të shkëputur një herë e mirë nga mania ‘teknologji’.

Gjeja më gazmore e udhëtimit fillon në orën 4:00, ku varkat bëhen gati të nisen në drejtim të liqeni të Komanit, pa u errur mirë. Është një mobilizim si në ushtri. Të gjithë ngrihen zgupthi, bëjnë çantat gati e nxitojnë të hipin në varkat e tyre, duke lënë kështu pas “Parajsë”. Me siguri të gjithë i premtojnë vetes se duhet të vijnë dhe një herë, e të sjellin me vete disa miq apo familjarë, që padyshim, do ta adhurojnë këtë vend.

Turistët kryesisht janë të huaj, por ka dhe shumë shqiptarë. Muajt më të rekomanduar nga vëndalinjtë për të vizituar liqenin e Komanit, janë korriku dhe gushti.

Shpesh në bisedime me miqtë dëgjoj ëndrrat për të vizituar Parisin, Venecian, Dubain etj, por pa vizituar bukuritë shqiptare, është e kotë të shkoshë më tutje. Le të shfrytëzojmë turizmin e vendit tonë, që të kemi me se të mburremi kur të takojmë një të huaj, e mos të vijnë ata e të na tregojnë se çfarë vendesh të magjishme kemi. Me shumë pak lekë, në Shqipëri mund të vizitosh vende si  Komani që ‘ia marrin në kthesë’ Tailandës./Newsbomb.al

Julian Deda ka uruar për ditëlindje nënën e tij. Ai na tregon një detaj interesant, që ka vetëm 20 vite diference me nënën e tij.  Deda shprehet se kjo grua është energjia dhe mirësia që vitet i kthen në disa numra të pavlerë. 

“Mam, u befsh 100 vjeç e shtrenjta ime?  Shikojeni pak kete foto. Une dhe kjo goca ketu kemi fiks 20 vite diference, por nuk kuptohet qarte se kush eshte me i ri se tjetri. Energjia dhe miresia jote i kthen vitet ne disa numra te pavlere, sepse mosha per ty nuk eshte kalendar, por ajo çfare ndjehesh. Te uroj te ndjehesh gjithmone e re dhe e rrethuar me gjithe dashurine, qe ti meriton. T’du fort.”, shprehet Julian Deda.

Deda poston edhe një foto ku shfaqen të dy përkrah njëri tjetrit, nënë e bir duke buzëqeshur.  

Rreth 100 vite më parë, Gjergj Fishta shkruante se si ne shqiptarët rrinim hijeve pa punë dhe flisnim kafeneve për politikë duke pritur zgjidhje për jetët tona “nga Evropa”.

Fishta ve në dukje që klasa politike rend pas interesave personale, ndërsa punët dridhen e përdridhen deri në pikën sa nuk kuptohet më cila është rrena dhe cila e vërteta.

Megjithëse i shkruar në 1913 duket sikur është shkruar sot. 

ati1

“G” – dramë sipas veprës satirike të Gjergj Fishtës

Një skenar që të befason për elegancën e ngjizjes së elementeve moderne me ato të traditës, një lojë brilante e aktorëve shqiptarë dhe një mesazh që kumboi fort u bënë bashkë dhe sollën në skenën e Teatrit Shqiptar të Shkupit premierën e “G”. Satira e Gjergj Fishtës u përplas me forcë për të na treguar problemet shekullore të shoqërisë sonë që, si për ironi të fatit, janë aq aktuale edhe në ditët tona.

Skenografia, ndriçimi dhe muzika ishin aq në harmoni me njëra-tjetrën, sa e mbajtën të mbërthyer spektatorin, që shpërthente në duartrokitje sa herë Fishta, përmes zërit të aktorëve, thumbonte shoqërinë në etapat e ndryshme të saj.

Regjizori Sulejman Rushiti sollinë skenën e Teatrit Shqiptar të Shkupit një kryevepër, ndërsa muzika e Pasionarja Asllanaj u bë aleatja më e fortë e lojës së mrekullueshme të aktorëve: Adem Karaga, Vjollca Bekteshi Hamiti, Aida Elezi, Fisnik Zeqiri, Visar Etemi, Genci Mirzo, Dritëro Ame, Blerim Dardhishta. Shpresojmë që ta kemi këtë shfaqje brilante edhe në skenën e Teatrit “Migjeni” në Shkodër.

Pergatiti: Rozafa SHPUZA

 

 

Advertisement

TE TJERA

Faqja në internet e kompanisë ajrore Asiana Airlines në Seul, të hënën pësoi një sulm kibernetik.

Sipas kompanisë, vandalët kibernetike sulmuar serverin e saj të internetit në orën 4:35 paradite, duke botuar një mesazh urryes ndaj shqiptarëve.

“Më vjen keq, Asiana Airlines, por bota ka nevojë për të kuptuar krimin kundër njerëzimit, të kryer nga derrat shqiptarë që ka prekur Serbinë”, lexohet në mesazh.

Më tej në mesazhi e shkruar  shkruhej se zemërimi vjen pasi bota nuk po jeton në paqe.

“Lufta është e kotë, unë gjithmonë dua të shoh një botë plot paqe dhe dashuri, por kur shoh tmerr të tillë si ajo që ka ndodhur në Serbi, pranoj se është e pamundur për të mbajtur botën në paqe, dhe për pasojë zemërimi vjen.”

Incidenti ndodhi në mëngjesin e të hënës dhe bllokoi hyrjen e konsumatorëve në faqen e internetit të kompanisë. Rezervimet dhe disa shërbime të tjera të tjera dolën jashtë përdorimit.

“Hakerimi nuk sulmoi drejtpërdrejtë kompaninë tonë, por supozohet të jetë bërë me qëllimin për të fituar vëmendjen e njerëzve në lidhje me çështjen serbe,” tha një zëdhënës i Asiana Airlines në një deklaratë.

Faqja tregonte një mesazh dhe imazhe grafike të monumentit “NEWBORN”, një skulpturë tipografike e ndërtuar në vitin 2008, kur Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia. Një tjetër imazh grafik kishte në krye dy njerëz maskuar dhe disa armë.

Projektligji më i ri që pritet të miratohet të martën e ardhshme në parlamentin turk propozon që përdhunuesit të falen nëse vendosin të martohen me viktimën e tyre. Të falen përdhunuesit nëse martohen me viktimat e tyre. Është ky propozimi shokues në Turqi nga partia e presidentit Erdogan, dhe që ka shkaktuar revoltën e opinionit publik.

Projektligji më i ri që pritet të miratohet të martën e ardhshme në parlamentin turk propozon që përdhunuesit të falen nëse vendosin të martohen me viktimën e tyre. Të falen përdhunuesit nëse martohen me viktimat e tyre. Është ky propozimi shokues në Turqi nga partia e presidentit Erdogan, dhe që ka shkaktuar revoltën e opinionit publik.

Projektligji më i ri që pritet të miratohet të martën e ardhshme në parlamentin turk propozon që përdhunuesit të falen nëse vendosin të martohen me viktimën e tyre. Të falen përdhunuesit nëse martohen me viktimat e tyre. Është ky propozimi shokues në Turqi nga partia e presidentit Erdogan, dhe që ka shkaktuar revoltën e opinionit publik.

Projektligji më i ri që pritet të miratohet të martën e ardhshme në parlamentin turk propozon që përdhunuesit të falen nëse vendosin të martohen me viktimën e tyre. Të falen përdhunuesit nëse martohen me viktimat e tyre. Është ky propozimi shokues në Turqi nga partia e presidentit Erdogan, dhe që ka shkaktuar revoltën e opinionit publik.

Projektligji më i ri që pritet të miratohet të martën e ardhshme në parlamentin turk propozon që përdhunuesit të falen nëse vendosin të martohen me viktimën e tyre. Të falen përdhunuesit nëse martohen me viktimat e tyre. Është ky propozimi shokues në Turqi nga partia e presidentit Erdogan, dhe që ka shkaktuar revoltën e opinionit publik.

Advertisement