17
E, G

ME TE KLIKUARA

Forumi i tretë i shoqërisë civile, që po zhvillohet vetëm një ditë përpara takimit të Ballkanit Perëndimor të Procesit të Berlinit, filloi sot në Trieste, me afro 200 pjesëmarrës – përfaqësues të shoqërisë civile nga Shqipëria, Serbia, Kosova, Bosnjë dhe Hercegovinë, Maqedoni, Mal të Zi dhe pjesë të tjera të rajonit.

Mediat argjentinase kanë publikuar deklaratën tronditëse të Herman Gunthenberg, 128 vjeçarit i cili jeton në Argjentinë. Ai së fundmi ka pranuar për njerëzit se është vërtetë Adolf Hitleri, diktatori i tmerrshëm gjerman, përgjegjës për miliona vrasje në botë.

Mbyllen qendrat e votimit në Kosovë. Menjëherë, pritet të fillojë numërimi i votave brenda qendrave.

Lavdrim Muhaxheri ka mbetur i vrarë gjatë një sulmi të kryer nga ushtria amerikane ndaj Shtetit Islamik. Lajmin për vdekjen e tij e konfirmon i vëllai, nëpërmjet një statusi në Facebook, por konfirmohet edhe nga mediat kosovare. “Allahu të e pranojë atë në mesin e shehidave, pejgamerëve e njerëzve të mirë”, shkruan vëllai i Lavdrim Muhaxherit.

Muhaxheri u bë i njohur për kërcënimet ndaj Shqipërisë dhe Kosovës, por edhe për thirrjen për të qëlluar mbi futbollistët izraelitë gjatë ndeshjes Shqipëri-Izrael të vitit të kaluar, gjë që solli edhe marrjen  e masave të forta të sigurisë nga autoritetet shqiptare. Muhaxheri ishte drejtues i shqiptarëve në ISIS.

/Tiranapost.al

 

Mark Stembridge lavdërohet si hero nga shtypi britanik, pas terrorit në “Urën e Londrës” dhe në “Borough Market”. Pronari i një bar-restoranti në këtë lagje të kryeqytetit anglez arriti të shpëtojë 130 vetë nga histeria e agresorëve në rrugë, duke i strehuar në kafenenë e tij. Stembridge sqaron se stafi i vet, gjysma e të cilit janë ish-ushtarakë nga Shqipëria, i kanë tërhequr njerëzit brenda nga veranda e barit, ndërkohë që drejt strukturës janë parë të vraponin personat e armatosur. Stembridge ia faturon 3 punjonësve të tij shqiptarë meritën e faktit që situata nuk shkoi më keq. “Ishim me fat që pjesëtarë të stafit janë ish-ushtarakë. Ata e ruajtën mjaft mirë qetësinë. Kishim rreth 130 njerëz jashtë në verandë e i tërhoqëm të gjithë brenda. U siguruam që të ishin që të gjithë jashtë rrezikut. Ishin 3 tipa të armatosur jashtë, që erdhën duke bërtitur me të madhe, por hezituan të vepronin, kur panë që ne ishim në njëfarë mënyre të organizuar, e ndërruan drejtim. Ata zbritën poshtë urës duke shkuar drejt një tjetër bari”, thotë pronari. Stembridge u drejtoi edhe një apel autoriteteve, që pronraët e bareve dhe restoranteve të stërviten më shumë për të tilla situata, ndërsa mendon gjithashtu se në klimën e krijuar, prania policore duhet të jetë më e madhe. Britania është përballur me 3 sulme në 3 muaj dhe në të gjitha rastet, terrorizmi ka goditur ato që njihen si “shënjestra të buta”. Disa njerëz, - thonë ekspertët, - kanë filluar ta konsiderojnë këtë lloj dhune si normalitetin e ri, e kjo është pikërisht ajo çfarë kërkojnë xhihadistët të arrijnë me goditje të tilla të ulëta në mbarë Europën.

Në takimin e javës së kaluar në Vjenë deklaratat zyrtare nga përfaqësuesit boshnjakë dhe shqiptarë duket se konfirmuan se tendenca për xhihadistët e Ballkanit për t’u bashkuar me të ashtuquajturin “Shtetin Islamik” (IS) dhe rrjete të tjera radikale në Siri dhe Irak është shuar.