19
Sh, G
2658 New Articles

TE TJERA

Grid List

Zëvendës/kryeministrja, Ledina Mandija, ka publikuar raportin e Ministrave teknikë të emëruar nga Partia Demokratike, si rezultat i marrëveshjes Rama-Basha, për monitorimin e zgjedhjeve të 25 qershorit.

Publiku i Qarkut i Shkodres, i rrethuar nga heshtja e qeverise, indiferenca e plote e organeve ekzekutive qendrore, per te kryer detyrimet institucionale te dhenies se fondeve, qe i takojne rajonit, nga buxheti i shtetit dhe nga fondet e gjeneruara prej agjensive te varesise.

Perralla e vjeter e mungeses se projekteve, duke drejtuar gishtin tinzar te fajesimit, mbi institucionet krahinore shkodrane, plotesisht e dalun boje : me dhjetra projekte. pak nga te cilat do i rreshtoj me poshte, presin financimin nga fondet e Qeverise Shqiptare, ose ndermjetesimin e saj prane partinereve.

Por ekzekutivi dhe deputetet e saj jane te zene dikund tjeter: Miliona euro nga qeveria qendrore dhe agjensite e saj, jane adresuar, per kater vite me radhe, drejt zonave elektorale te perfaqesuesve te partive qeveritare. Shkodra e perjashtuar plotesisht.

Finishi i mandatit i pranveres qe sapo shkoi , u karakterizua nga nje vershim fondesh drejt zonave ku socializmi ngadhnjimtar eshte mode, intoleranca ndaj pluralizmit, nje kulture e stabilizueme qe ngjall gezim.

Shkodres, qeveria i rezervoi si "investim" vec nxitjen me kamzhik te te 'forteve", d.m.th padroneve te dhunes se rruges, qe sot Kryeministri na u paska shpallur lufte te pa kompromis. Sa qesharake duket kjo nisme e re ultimative, kur kujton fotot me te cilat shetisin ne bulevardet e Shqiperise, me makina te shtrenjta, "biznesmenet" e rinj te rruges, qe qeveria i perdori si "vezhgues"!!!;

Rajoni gjendet ne kurthin e varferise se krijuar nga mbyllja e kanaleve te financimit projekteve kryesore zhvillimore, qe presin financim nga Ekzekutivi dhe Partneret, mes te cileve sot dua te vecoj linjat kryesore te komunikacionit te Qarkut Shkoder :

1. Shkodra port lumor ne lidhje me Adriatikun dhe Liqenin. Eshte 'prioritet strategjik' ne Planin Kombetar te Zhvillimit Urban per qarkun e Shkodres. Kthim i Liqenit n FOCAL POINT i Zhvillimit Ekonomik Lokal. Komuniteti i kerkon me kembengulje qeverise qendrore implementimin dhe jo vazhdimin e arshivimit.
2. Ura e re Bahcallekut ne hyrje te Portes se Shkodres;
3. Rruga Prekal-Kir-Mali Shoshit- Ndrejaj- Bregu Lumi- Theth. Kjo rruge eshte e domosdoshme per te mundesuar nderlidhjen e brendshme te Bashkise Shkoder, qe ne periudhen janar-maj, e ka shume te veshtire komunikimin administrativ, ekonomik dhe njerezor me pjesen e skajit te saj verior;
4. Vijimi i rruges Qafe Thore- Thethe. Projekti eshte i gatshem dhe pret vec "vershellimen" e Kryetarit te Ekzekutivit. Te gjithe e dime qe projektin e ka ne tavoline dhe ia kalon radhen,cdo dite, per qokat e socializmit klientelist, qe hyjne si pyka ne kazanin e madh te qeverise;
5. Ekzistojne, jo nje, por dy projekte per rrugen Koman - Fierze dhe per permiresimin e rruges Lac Vau i Dejes- Koman. Ky korridor do te mundesoje nderlidhjen e shpejte te Shkodres me Gjakoven (dy kryeqendrave te Shqiperise se Eperme, ne vllazni dhe komunikim tradicional) dhe me pjesen e brendshme te Alpeve Shqiptare,
6.Plotesimi i projekteve te vogla ne Kelmend :
A. 500 m rruge pa arritur ne piken e kalimit te kufirit mes Shqiperise dhe Malin e Zi. Kufitaret dhe doganieret shqiptare ne pkk Bashkim ( Vermosh- Guci), nuk kane nje sistem nderlidhjeje me energjine elektrike dhe rrjetin e nevojshem informatik per te hyre ne TIMS. 
B. Rruga automobilistike nga Qendra e Vermoshit drejt Velipojes se Vermoshit
C. rruga nga Ura e Tamares , pergjate vijes se Cemit te Vuklit, jane tre fshatra, Kozhnja, Vukli dhe Nikçi, vetem 12 km rruge. Siper Nikçit jane Bjeshket e Nemuna dhe eshte nje kanion po aq i bukur se lugina tjeter e Selces.
D. Rrugen qe nga Tamara shkon drejt Vrithit dhe Razmes. 
E. Qafe Predelec -Lepushe.
7.Rregullimi i rruges Puke-Fushe Arres dhe Fushe Arres-Rruga e Kombit.

8. nuk vendosa ne kete liste sot, Projektin e Rinovimit Urban te Qytetit te Shkodres, sepse menjehere qeveritaret do ma kthenin kerkesen time drejt Bashkise Shkoder: dua te bej me dije, se behet fjale per shifra te atilla qe nje autoritet bashkiak i nje krahine te izoluar nga politika qendrore, sic eshte Shkodra, nuk mund t'i disponoje dhe gjeneroje vete. Fondet qe nevojiten jane te atilla, sa per vendosjen ne jete normale te urbanizuar te aq shume lagjeve, sa mund te kete cdo qytet mesatar i Shqiperise. Qeveria Qendrore si rregullatore dhe mbeshtetese, ne cdo vend normal do te kishte nderhyre.

Gjej rastin t'i kerkoj autoriteteve ekzistuese ne ikje dhe autoriteteve te reja politike ekzekutive qe do te formohen, vemendjen dhe seriozitetin maksimal per jeten e nje rajoni te tere.

MUNGESA E PROJEKTEVE ESHTE NJE PRETENDIM I PAVERTETE I KOHEVE TE SHKUARA; ( ta zeme per nje moment se eshte pretendim i vertete: eshte detyra e qeverise qendrore te beje balancen, te krijoje ekuilibrat dhe te shmange diferencimet; funksioni rregullator i qeverise qendrore)

 

DISKRIMINIMI I PARAGJYKUAR I PUBLIKUT TE QARKUT TE SHKODRES, NJE REALITET I DHIMBSHEM, QE PRET TE KORIGJOHET ME PERPARESI DHE KOMPENSIM TE PERSHTATSHEM DHE TE ARSYESHEM, NGA SOT.

Nard Ndoka reagon ne facebook pasi e permendi Rama ne Shkoder

Pasi e permendi Rama gjate degjeses publike ne Shkoder,ka reaguar deputeti i PD per kete qark Nard Ndoka.Permes nje postimi ne rrjetin social facebook, Ndoka ironizon Ramen ndersa nuk le pa permendur se si bleu votat me 25 qershor.Postimi i Nard Ndokes : Çfare ka Edi Rama më shumë se Nexho Shabani?! Nexho bën humor dhe populli qesh; Rama po bën humor me 'degjesat' e popullit, pasi ju bleu votën

Pas rastit te Beratit ku nje e moshuar gjeti zgjidhje per problemin e saj per shkak te te cilit endej nga zyra ne zyre, eshte rritur numri i qytetareve qe i ankohen Kryeministrit Rama.

Ne degjesen qe Kryeministri Rama ka zhvilluar paraditen e se henes me banoret e Shkodres, disa prej tyre kane ngritur shqetesimet qe kane me procesin e legalizimeve. Fill pas ankeses se nje qytetari per problemin qe kishte me legalizimin e nje kati te godines ne pronesi te tij, Kryeministri Rama e ka thirrur per sqarim kreun e ALUIZNI-t ne Shkoder. Pasi degjoi drejtorin Tonin Marku , Rama pranoi se argumentet e tij qendronin por kekoi zgjdidhje permes shkeljes se procedurave normale. Me pak fjale u kerkua nje zgjidhje "fshatarshe" duke u ulur se bashku qytetari hallexhi si dhe drejtori i Aluzinit dhe Hipotekes dhe ti jepej zgjidhje definitive problemit deri diten e neserme ne oren 16 :00. 

Ne kete forme Rama ka zgjidhur vetem njerin prej mijra rasteve qe presin te finalizojne procesin e legalizimit te objekteve ne zyrat e Aluiznit Shkoder.

Kryeministri Edi Rama në dëgjesën publike që zhvilloi sot në Shkodër, u përball me probleme të shumta nga qytetarët.

Problemet e qytetarëve në Shkodër nuk ishin vetëm për hipotekat si në Vlorë.

Rama u detyrua të dëgjonte probleme për papunësinë, mbifaturimin nga OSHEE-ja, problemet me sistemin arsimor, ku 90% e dëgjesës publike ishte e shoqëruar me fjalinë:

‘Tjetri, të lutem, ty të dëgjuam, me radhë’.

Rama tha para qytetarëve se këto dëgjesa nuk mund të zgjidhin gjithë hallet e njerëzve, por të paktën mund të dëgjohen problemet e tyre.

Hashtag.al  ka zbardhur disa nga replikat dhe episodet më interesante të dëgjesës publike në Shkodër.

Episodi 1 ‘Hiqja mikrofonin’

Në kohën që një qytetar po fliste, Rama u irritua duke i thënë:

‘Ooooooooooooooo tani të lutem, hiqja mikrofonin ‘

‘Rroftë kryeministri,”-u dëgjua menjëherë pas fjalës së Ramës.’

Nuk jemi gjykatë këtu, ka mundësi të flasi ai  tjetri.. o ti Zonjë po deshe rri… Me rradhë, nuk bëhet, tjetri.’

Episodi 2 ‘Iu thaftë gjuha atij që shan Lali Erin’

Një qytetare shkodrane e indinjuar me kryetaren e Bashkisë Shkodër, Voltana Ademi, thuri elozhe për Lali Erin e Bashkisë Tiranë.

Rama i bezdisur nga ‘lajkatimi’ ia preu shkurt duke i ndërprerë fjalën…

Qytetarja: Erion Veliaj, ka bërë një punë të shkëlqyer, iu thaftë gjuha kush e shan Erion Veliajn. Ai punon, jo si këta të tjerët. Jo si kryetarja e Bashkisë Shkodër, që ka vënë pllaka të thyera në trotuare, e dua Shkodrën më shumë se kryetarja.

Rama: Ok, të kuptova.

Episodi 3. ‘Mbledhjet e partisë’

Një grua, e cila u shpreh që në fillim të fjalës së saj, se ishte socialiste, dhe se kishte kontriubuar për PS-në, tha se inatin e kishte me drejtorat e PS-së në Shkodër.

Rama i bëri të ditur se kjo nuk ishte një mbledhje partie, dhe se kishte të tjerë me halle më të mëdha.

Qytetarja: Unë jam një nënë 56 vjeçe, e papunë, bëj pjesë te ajo turma e madhe e të papunëve. Kam kontribu për partinë socialiste.

 Rama: Nuk jemi në mbledhje partie këtu

Qytetarja: Dakord, e dija që do thoshe kështu por jam tu u prezantu

Rama :E dijshe po…

Qytetarja: Është e drejta ime me u prezantu

Rama: Nuk jemi në mbledhje partie këtu

 Qytetarja: Nuk jam prej atyne që ndahen o socialista, o demokrat

Rama: Më thuaj ke ndonjë problem konkret

Qytetarja: Po kam shumë probleme konkrete

Rama : Shumë mirë, më thuaj një, se ka të tjerë që kanë probleme

Qytetarja: A, të tjerë?! Po e mbylli gojën unë se besoj do jesh sqaruar nga dikush tjetër..

 Rama: Jepja zonjës mbrapa.

Video Player
 
 
00:08
 
00:34
 
 
 

Episodi 4: ‘ALUIZNI dhe kolpot në diell’

Një qytetar shkodran iu ankua Kryeministrit për tjetërsim prone nga ana e ALUIZN-it. Rama i gjendur ngushtë, thirri ‘për veshi’ drejtorin e ALUIZN-it Shkodër për t’i zgjidhur hallin qytetarit brenda 24 orësh.

Qytetari:  Mua ALUIZNI më ka tjetërsuar pronën.

Rama: Është këtu drejtori? Hajde këtu ti.

Drejtori: E njoh rastin. Ndërtimi i Maxhitit është nisur fillimisht me leje ndërtimi dhe më pas është shkelur leja dhe ka bërë një kat tjetër. Problemi që nuk kemi mundur ti zgjidhim është që leja është marrë e certifikuar në ZRPP dhe në këtë moment nuk është më kompetencë e jona që ta anullojmë. Edhe nga Drejtoria e Përgjithshme është nisur një grup auditi dhe ka dalë në përfundimin që është objekt social dhe ekonomik. Ne nuk mund të ndërhyjmë dhe kjo zgjidhet me rrugë gjyqësore.

Qytetari: Ti përgjigje ke kthyer, por ti e di që me rrugë gjyqësore unë që nuk e zgjidh kurrë.

Rama: Drejtori ka të drejtë. Ti ulu me drejtorin e hipotekës dhe bëni një rishikim të letrave dhe mos e torturoni njeriun. Je kundër kësaj që po them unë?

Qytetari: Kam ngrenë kolpo.

Rama: Po edhe kolpo edhe në diell. Do tia zgjidhni këtë punë nesër. Nesër në 4 më ço mesazh që u zgjidh problemi.

Drejtori: Dakord.

Qytetari tjetër: Kam dhënë numrin dhe nuk vijnë të shohin shtëpinë për të bërë legalizimin.

Rama: Thuaj drejtorit edhe njëherë.

Drejtori: Është një nga 25 mijë aplikuesit. Në fillim të 2014 janë bërë 1 mijë legalizime. Deri më sot janë bërë 7 mijë. Ne do përpiqemi meqë po e qan hallin dhe unë do e vë në lëvizje menjëherë.

 ***

Në fjalën e tij, Rama foli për Nard Ndokën dhe ndikimin e deputetëve në futjen ‘mik’ apo në vendet e punës, por shmangi përgjigjet për problemet e ngritura për qytetarët.

Gjatë dëgjesës publike me qytetarët e Shkodrës, kryeministri Rama u shpreh se në muajt në vijim do të vijojë koalicioni me qytetarët e sa i përket problemeve me  gjykatat, ai shtoi se shteti nuk mund të ndërhyjë por do të jetë Vettingu ai i cili do të pastrojë sistemin gjyqësor.

Rama gjatë fjalës së tij  u ndal edhe tek raporti me bashkinë Shkodër e cila drejtohet nga Voltana Ademi, për të cilën u shpreh se është sikur të flasësh mur pas muri.

Këto takime janë të rëndësishme që të zgjidhim problemet.Të gjitha problemet që kanë njerëzit në zyrat e shtetit do të trajtohen në mënyrë specifike. Do të vendosim nën presion maksimal të gjithë ata që janë në zyrat e shtetit.

Ky koalicion me njerëzit të mos jetë vetëm cështje ankesat por të jetë edhe cështje marrëdhëniesh prandaj platforma teknologjia na jep mundësinë që kushdo që të jetë anëtar i koalicionit të jetë anëtar. Kush është Nard Ndoka që futet e del në parlament si dhe në koalicione e pse duhet gjetur një mik deputet që të zgjidhet një problem, por do tw ketë fuqi cdo anëtar i koalicionit.

Nëse platforma merr një denoncim konkret dhe i del për zot vetes, tregon shqetësimin me këtë drejtori atëherë shteti i qepet deri në fund dhe i zgjidh problemin.

Kush mendon se i zgjidh problemet sa hap e syte gabon. Të drejtën qytetarit ia jep gjykata dhe ne në gjykata nuk ndërhyjmë dot por vettingu do të krijojë presion te gjykatësit dhe prokurorët që të jenë më të përgjegjshëm. Duhet pastruar sistemi nga metazstaza e korrupsionit që ka nënshtruar sistemin gjyqësor.

Sa i përket bashkisë ju e dini se cfarë mendoj por është rasti që shkodranët të kuptojnë se vota vlen sepse është vota që ta bën oborrin park.
 
Flasim sa të doni për Voltanën por nuk ka vlerë. Me këtë zonjën për të bashkëpunuar nuk është kjo si të flasësh me murin por si të flasësh si mur pas muri”
 u shpreh Rama.
 
Një tjetër episod me  problemet me  Aluzinin u rregjistrua edhe në qytetin e Shkodrës. Një qytetar  është ankuar Ramës duke i thënë se ALUIZNI i ka dhënë lejen, por i ka tjetërsuar objektin.

Pasi dëgjoi shqetësimin, Rama kërkoi të fliste edhe drejtori i ALUIZNI-t, të cilt i kërkoi që cështja të zgjidhej deri në orën 4.

Qytetari: Mua ALUIZNI më ka tjetërsuar pronën.

Rama: Është këtu drejtori? Hajde këtu ti.

Drejtori: E njoh rastin. Ndërtimi i Maxhitit është nisur fillimisht me leje ndërtimi dhe më pas është shkelur leja dhe ka bërë një kat tjetër. Problemi që nuk kemi mundur ti zgjidhim është që leja është marrë e certifikuar në ZRPP dhe në këtë moment nuk është më kompetencë e jona që ta anullojmë. Edhe nga Drejtoria e Përgjithshme është nisur një grup auditi dhe ka dalë në përfundimin që është objekt social dhe ekonomik. Ne nuk mund të ndërhyjmë dhe kjo zgjidhet me rrugë gjyqësore.

Qytetari: Ti përgjigje ke kthyer, por ti e di që me rrugë gjyqësore unë që nuk e zgjidh kurrë.

Rama: Drejtori ka të drejtë. Ti ulu me drejtorin e hipotekës dhe bëni një rishikim të letrave dhe mos e torturoni njeriun. Je kundër kësaj që po them unë? Do tia zgjidhni këtë punë nesër. Nesër në 4 më ço mesazh që u zgjidh problemi.

Një incident ka ndodhur gjatë dëgjesës së Edi Ramës në Shkodër. Ndërsa qytetarët po i ankoheshin Ramës për probleme të ndryshme, si ato në gjykata, mungesën e punësimit etj, Rama u ka thënë se përsa u përket problemeve që kanë të bëjnë me Voltana Ademin, apo bashkinë e Shkodrës, nuk duhet të adresohen tek ai.

Mirëpo një qytetar nuk e ka duruar këtë fjalë nga Edi Rama dhe ka shpërthyer ndaj kryeministrit, duke i bërtitur. Rama nuk e ka fshehur nervozizmin dhe i është drejtuar qytetarit në fjalë: “Mos na detyro të të përcjellim. Mungesa e edukatës nuk është argument.”

Jo vetëm kaq, badigardët e Ramës e kanë larguar më pas qytetarin./

 

Pasi nuk e pa veten në listat për kandidat të Partisë Demokratike, kreu i Aleancës Kuqezi deklaroi se i zhgënjyer do të largohej nga vendi. Por, Kreshniku Spahiu duket se ka vendosur ta kapërdijë dëshpërimin dhe ka vendosur të kthehet turist në vendin e tij. Fotot e siguruara sot nga GSH , tregojnë se ai po e kalon këtë të diel në plazhin e Malit të Robit.

Me kapelen e kthyer mbrapsht si repist, me fanelën e Lionel Mesit me numër 10 dhe me pantallona të shkurtra ai është shfaqur ditën e sotme më i relaksuar se kurrë. Jemi mësuar ta shikojmë shpesh me bluzën kuq e zi, por këtë fundjavë, ai e ka “tradhëtuar” këtë zakon, duke u ndjerë komod edhe me bluzën e Barcelonës. Kreshnik Spahiu është fotografuar në shoqërinë e një femre, teksa është duke shijuar drekën në ambientet e një restoranti buzë detit.

GSH.al

   

Kryetari i PD, Lulzim Basha, duke folur gjate nje konference shtypi, ku ka akuzuar kryeministrin Edi Rama, se nuk ofron asnje zgjidhje per krizen ekonomike ne vend./r/n/r/nLeader of the Democratic Party Lulzim Basha, speaks during a press conference, where has accused Prime Minister Edi Rama, it offers no solution to the economic crisis in the country.

Pasi siguroi bindshëm votat për një mandat të dytë për të drejtuar edhe 4 vite të tjera Partinë Demokratike, Lulzim Basha flet për herë të parë pas fitores. Teksa falënderoi të gjithë demokratët për votën e tyre, Basha nuk harroi pa shprehur mirënjohje edhe për rivalin e tij, Eduard Selami.

“Demorkatet dolën dhe votuan duke shënuar rekord në zgjedhjet një anëtar një votë. Kjo pjesëmarrje masive është besim i demokratëve tek partia jonë. Kjo është shenjë që ata janë bashkë. Janë të vendosur të punojnë për forcimin e PD. Është mesazhi se e ardhmja e PD është e sigurt. Dua të falenderoj edhe Selamin për garën”. tha Basha.

Mes të tjerash kreu i PD-së theksoi se votat për të tashmë është borxh i madh për të, të cilin ai premtoi se do ua kthente.

“Vota juaj për mua është një borxh i madh, Borxh që do ua ktheje për të pranuar në çdo çast, me vendosmëri dhe dinjitet. Borxh që mund të shlyet vetëm me kthimin e PD për fatin e vendit.
Kauza jon është që të ketë më shumë mbështet të lirë. pushteti tashmë është i juaj. Akti i djeshëm nuk është aspak një derë e mbyllur. Pro përkundrazi ai që zgjedh kauzën e drejtë, të zgjedhjeve të lira dhe të ndershme që vendos të luftojë drogës, është i mirëpritur, është pjesa e jonë. Jemi të gëzuar ta kemi mes nesh, edhe nëse ka humbur rrugën. Duam të bëjmë Shqipërinë një vend të lirë, të sigurt. Ku paratë janë për njerëzit dhe jo njerëzit instrumente të qytetarëve. Ky projekt u konfirmua dje dhe do vazhdojë me përmbushje. Zoti i bekoftë demokratët dhe Shqipërinë”, tha Basha.

Lulzim Basha konfirmohet sërish në krye të Partisë Demokratike. 91.3% e demokratëve që votuan, i besuan sërish Bashës, ndërsa vetëm 8.7% i dhanë votën kundërshtarit të tij në garë, Eduard Selamit.

Ishte Jemin Gjana, kryetari i Komisionit Qendror Elektoral në PD, i cili në përfundim të numërimit të kutive nga 68 degët e Partisë Demokratike, shpalli rezultatin përfundimtar.

Numri i votuesve është 5.9834. Fletë votimi të dëmtuara gjatë procesit janë 61 copë, të pavlefshme janë 766, të vlefshme janë 59067 te vlefshme. Për kandidatin Lulzim Basha janë 53931 dhe për kandidatin Eduart Selami janë 5136. Komisioni shpall fitues zotin Lulzim Basha”, tha Jemin Gjana.

Në zgjedhjet e së shtunës, morën pjesë 59.834 anëtarë me të drejtë vote nga 103.952 anëtarë që ka Partia Demokratike në të gjithë Shqipërinë, ose 57.5 % e të gjithë anëtarësisë.

Advertisement