20
H, N
3024 New Articles

Kardiologu apel: Kujdes larjen ne uje te ftohte, rrezikoni atak kardiak

SOCIALE
Typography

Ne ditet e te veres, ku alternative e vetme per tu larguar nga i nxehti pervelues mbetet larja ne plazh mjeket e zemres rekomandojne kujdes te vecante. Kardiologu  Luan Dragusha thote se kontakti me ujin e ftohte shkakton ndalim te pulsit dhe kontraksione deri ne atak kardiak edhe tek ato persona te cilet nuk kane patur probleme me semundjet e zemres.

 

 

Ndersa mjeku Dragusha thote se ne repartin e Hemodinamikes nuk jane nderprere operacionet per shkak te temperaturave te larta dhe gjithcka vijon normalisht

 

 

Ndonesene pergjithesi temperaturat e larta kane ndikim ne te semuret kronik, mjeku kardiolog Luan Dragusha thote se sa i takon te semureve me zemer , ato reagojne me shpejt ndaj te ftohtit dhe numri i atakeve kardiak eshte me i larte ne stinen e dimrit.